Ocena kierowcy - Peugeot 206 Hatchback

Silnik 1.4 HDi 70KM 51kW
Rok produkcji 2002
Okres użytkowania: 5 lat
Peugeot 206 Hatchback 1.4 HDi 70KM 51kW 2001-2009 - Oceń swoje auto
Silnik : Pomimo małej pojemności bardzo przyjemnie przyspiesza się tym samochodzikiem, w mieście na światłach przy obeznaniu się ze sprzegłem można zaskoczyć nie jedno mocniejsze auto :)
Zawieszenie : Łączniki stabilizatorów
Zawieszenie : Belka tylna
Układ elektryczny : Przepalające się żarówki
Auto godne polecenia, jeżeli będziemy je szanować to nie przysporzy nam wielu problemów. Samochód głownie dla młodych ludzi, najwygodniej jeździ się w 2 osoby, w 5 osób jest ciaaasno :)
Silnik jest dosyć delikatny, jeżeli nie będziemy go piłować jak jest zimny, non stop grzać na 5k obrotów to będzie dobrze. Trzeba uważać na wycieki oleju spod uszczelki pod głowicą, przy filtrze oleju itp.
Skrzynia działa dobrze, dosyć krótkie przełożenia, łatwo trafić w bieg, nie ma się czego przyczepić. Niektórzy jak wsiądą do mojego auta twierdzą że skrzynia głośno chodzi przy zmianie biegu (głośno przeskakuje), moim zdaniem jest to normalne.
Bardzo pewnie i przyjemnie trzyma się drogi przy małych i dużych prędkościach. Męczą jedynie częste naprawy, Peugeot ma delikatne zawieszenie, które w połączeniu z naszymi drogami powodują częste wymiany.
Wszystko jest ok, tylko czasami przeszkadza przedni słupek, przy skręcaniu czasami nie widać przechodniów na pasach :)
Siedzenia stosunkowo wygodne, lecz po przejechaniu 250km nasze plecy i siedzenie nie pogardzą chwilą postania wyprostowanym. Bardzo przydatny jest pilot przy kierownicy, powinni to montować obowiązkowo w każdym samochodzie. Wszystkie przyciski łatwo dostępne.
W zimie trochę trwa nagrzanie się silnika żeby zaczęło dmuchać ciepłem, "wyloty" powietrza ciężko ustawić tak aby nie dmuchały w oczy, czasami jest to uciążliwe lecz zazwyczaj nie przysparza to problemów.
Kierowca i pasażer z przodu mają bardzo wygodne pozycje i sporą przestrzeń dla siebie, ale żeby to uzyskać trzeba wysunąć fotele, wtedy pasażerowie z tyłu mają małe problemy ze zmieszczeniem się, małe osoby (ok. 150cm) jeszcze ok, ale jak ktoś waży nieco więcej i jest wyższy to juz robi się ścisk.
Dźwięk wiatru daje się we znaki dopiero przy wyższych prędkościach (ok. 120 km/h), poniżej jest ok, natomiast dużo zależy od opon czy je będzie słychać, wiadomo im większy bieżnik i im szersza opona tym więcej dB emituje.
Puga posiadam od 5 lat, na przełomie tych lat zrobiłem ok. 90 000km. Jeżeli chodzi o spalanie to jestem bardzo zadowolony. Pomimo małej pojemności, przy swojej masie samochodem jeździ się przyjemnie, fajnie przyspiesza (do 100 km/h), dosyć dobrze hamuje (im szersze opony tym lepiej, mam założone 195/55/15), trzyma się drogi i lekko pokonuje zakręty. Jak na auto tej klasy części nie są tak tanie jak mogłoby się wydawać. Klocki i tarcze przód ok. 400zł, filtr paliwa ok. 200zł!, kompletny rozrząd ok. 700zł, raz w roku (może półtora) trzeba wymieniać wahacze (ok. 120zł szt.), jest jeszcze kilka droższych rzeczy ale już nie pamiętam cen. Reszta części dosyć tanio. Ogólnie polecam samochód dla swieżych kierowców, jest oszczędny a przy tym dynamiczny. Podejrzewam że z silnikiem 1.6 HDi (110km) będzie latać jak samolot :)
Myślę że w tej cenie Peugeot jest konkurencyjny, nie wszystko idzie na jego korzyć ale zdecydowanie większość.
Postaram się wypisać drobne usterki które pamiętam: - Łączniki stabilizatorów (notorycznie się kończą) - Taśma kierownicza (klakson często przestaje działać (może to tylko u mnie)) - Przepalają się żarówki - Po jakimś czasie wyciera się kierownica
Regeneracja tylnej belki (głównie z własnej winy: zima -> zakręt -> krawężnik) Do tego czasu nie uświadczyłem innych. Tfu, odpukać :)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.4 HDi 70KM 51kW [l/100km]

5,3