Ocena kierowcy - Peugeot 301 Sedan

mark64, 9 lat temu
Silnik 1.6 HDi 92KM 68kW
Rok produkcji 2013
Peugeot 301 Sedan 1.6 HDi 92KM 68kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Silnik : Spalanie i praca silnika: po prostu rewelacja. To nie jest samochód do wyścigów, ale 11 s do 100 km/h do normalnej jazdy wystarcza. Silnik z turbiną pracuje bardzo ładnie. Charakteryzuje się dużą kulturą pracy w różnych temperaturach i w szerokim zakresie obrotów. Samochód ma dynamikę wtedy gdy potrzeba. Gdy jest obciążony też radzi sobie nieźle, a wszystko przy tak małym zużyciu paliwa, że zapomina się o istnieniu stacji paliw. Jeśli nie będzie awaryjny, a sądząc z uproszczonej konstrukcji tak powinno być, to będzie najmocniejszym punktem tego samochodu.
Moim zdaniem jak na samochód "budżetowy" ma ładną sylwetkę, a wersja Allure z dokupionymi kilkoma dodatkami jest dobrze wyposażona - w to co potrzeba do codziennej jazdy. Jakość materiałów dobra, montaż elementów bardzo przyzwoity, a silnik diesla rewelacyjny. Komfortowe zawieszenie i duża przestrzeń w kabinie i bagażniku. Samochód jest dość prosty, ale ma wiele dobrze przemyślanych detali ułatwiających życie kierowcy. Oczywiście ma parę rzeczy, które można by zmienić (jak stałe zagłówki z tyłu), ale jak się wie czego oczekiwać od samochodu za określone pieniądze, to nie stanowią one problemu.
Same superlatywy za spalanie i kulturę pracy. Jak dla mnie wzorowy diesel w swojej klasie.
Skrzynia jest precyzyjna choć trzeba przyzwyczaić się, że skok dźwigni przy przełączaniu biegów jest nieco dłuższy niż w niektórych samochodach. Mnie to nie przeszkadza.
Bardzo komfortowy, choć nie jest przesadnie miękki. Znakomicie tłumi większość różnorodnych nierówności polskich dróg. Można mieć zastrzeżenia do wrażliwości samochodu na podmuchy silnego bocznego wiatru gdy jedzie się z większą prędkością bez obciążenia. Trzeba się wtedy bardziej skupić na jeździe. Może to sprawa zawieszenia, a może winien jest zbyt czuły układ wspomagania kierownicy.
Bez zastrzeżeń, choć z tyłu na pewno pomagają dokupione czujniki parkowania.
Można przyczepić się tylko do drobnostek. Przyzwyczajenia wymaga usytuowanie sterowania szyb. Brak wskaźnika temp. cieczy chłodzącej. Przydatna byłaby regulacja wysokości pasa bezpieczeństwa. Bliżej kokpitu umieściłbym gniazdo zapalniczki. Regulacja pochylenia fotela kierowcy mogłaby być bardziej płynna, ale to wszystko za bardzo nie przeszkadza. Cała reszta bardzo dobrze.
Bez zastrzeżeń. Zimą pomaga (dokupiona tzw. opcja zimowa) podgrzewanie podszybia przedniej szyby.
Bez zastrzeżeń. W tej klasie, szczególnie z tyłu, żaden znany mi samochód nie ma tyle miejsca na nogi pasażerów, a przy tym człowiek normalnego wzrostu też nie uderza głową w sufit.
Przy dużych prędkościach mogłoby być lepiej, ale i tak jest bardzo przyzwoicie. Po części to zasługa maty wygłuszającej w komorze silnika, która występuje w mojej wersji Allure. Chyba nie ma jej w uboższych wersjach. Podwójne uszczelki w drzwiach też robią swoje.
Mam włączone obliczenie średniego spalania od momentu zakupu. Pół na pół trasa i miasto. Na razie jest to 4,3 l/ 100 km. Serwis (przeglądy okresowe) w przyzwoitych cenach.
Wg. mnie trudno było znaleźć coś korzystniejszego przynajmniej jeśli chodzi o silnik diesla.
Na razie brak. Wystąpił jedynie problem przy akcesoriach - musiałem oddać do salonu bagażnik dachowy gdyż jedna z "łap" była niedopasowana.
Na razie brak.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.6 HDi 92KM 68kW [l/100km]