Ocena kierowcy - Peugeot 308 II Hatchback 5d

Steven, 10 lat temu
Silnik 1.6 THP 125KM 92kW
Rok produkcji 2013
Peugeot 308 II Hatchback 5d 1.6 THP 125KM 92kW 2013-2014 - Oceń swoje auto
Silnik : Zrywny, dobrze współgra ze skrzynią biegow. Nie opłaca się dopłacać ok 5k zł za wersję 156KM. Niskie zużycie paliwa - oby sprawował się bezawaryjnie.
Bardzo pozytwne auto za te pieniądze. Wygląda przyjemnie z zewnątrz - nie rzuca się zbytnio w oczy. Dobre materiały wewnątrz - solidne spasowanie. Model nowy 308 cieszy oko.
Silnik bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Spalanie średnie na dotychczasowym dystansie niecałych 4000km to 6.3 (Średnia prędkość 42km/h, miasto 30% trasa 70%) Jeżdząc tylko po mieście osiągnałem w do 7 litrów. Cykl mieszany z przewagą dróg autorstradowych to ok 5.8. Prędkości do ok 130. Chwilowo max 170. Przy 55km/h - na 4 biegu ok 1.5k rpm. Przy 95km/h - na 5 niecałe 2k rpm Przy 110km/h - na 6 niecałe 2.k rpm. Cichy do ok 140 km nie ma problemu z prowadzaniem rozmowy. Silnik ma moment obrotowy dostępny dzieki Turbo od 1.4k rpm ale budzi się po raz drugi ok 4k rpm
Moim zdaniem słabe zabezpieczenie wstecznego tj- po wysprzęgleniu z R na I zdarza się, że znów wskakuje R - ale może to moja wina. Niech potwierdzą inni użytkownicy... Na dwójce można rozpędzić się do 100km/h. Długie przełożenia powodują szeroki zakres działania - trzeba pamiętać o redukcji -1 np przy nagłej chęci przyśpieszenia.
Bardzo dobre trzymanie się do drogi, szeroki pojazd ponad 180 cm (Rapid 170cm), nisko osadzony środek ciężkości pozwala przejechać całkiem przyjemnie ostre zakręty. Skopał mnie ESP - za szybko pokonany ostry zakręt na mokrym asfalcie ale pod kontrolą. Mały minus za tylnią belkę skretną - to jest przy ostrychzakrętach po wpadnięciu w poprzeczną nierówność czuć jak tył lekko ucieka - minimalnie ale jednak, nie jest to wielewahaczowe jak w civic czy też lancer.
Bardzo dobra do przodu, doskonałe lusterka boczne - duża powierzchnia oraz samosciemniające się lusterko wsteczne pozwalają widzieć wszystko. Minus za szerokie tylnie słupki - przeszkadzają w kopertach bo nie widać po skosie oraz przy cofaniu. Czujniki cofania przydają się - polecam zwłaszcza te fabryczne - zsynchronizowane z ekranem i powodują ściszenie muzyki podczas cofania/pikania.
Im mniej przycisków tym lepiej - nie jestem fanem astry oraz focusa gdzie mam pod ręką 50 przycisków. Ekran działa bez zarzutu - funkcje są odpowiednio pogrupowane. Sam ekran działa w rękawiczkach skórzanych. Łatwa i szybka możliwość podłączenia BT ekranu z telefonem i korzystanie z zesawu głośnowmówiacego (muzyka sama się ścisza gdy ktoś dzwoni). Dwa porty USB. Jeden w palneu centralnym a drugi schowany w schowku - można mieć duża kolekcję muzyki... Umiejscowienie zegarów - rewelacja - przeknałem się do tego rozwiązania - mam 1.8m i wieniec kierownicy nie zasłania wskaźników. Mały minus za brak możliwości regulacji pasów bezpieczeństwa na wysokość - trochę dziwne - ale mnie to nie przysparza kłopotów.
Silnik szybko łapie T~80 C, w warunkach miejskich zajmuje to ok 5 km tj 10m jazdy. Wydajny system klimatyzacji oraz wentylacji - plus za jednoprzyciskowy zestaw do odszraniania szyb+podgrzewania lusterek
Z przodu rewelacja, szerokość pojazdu robi swoje. Przestrzeń potęguje brak przeładowania w konsoli środkowej przyciskami oraz mała kierownica - ale bardzo bardzo wygodna - spłaszczona u dołu - nie jest to Audi - ale nie kosztuje też 2 razy więcej. Fotele z tyłu całkiem sensowne - 2 dorosłe osoby do wzrostu 1.8 siedza bardzo komfortowo. Powyżej mało miejsca na nogi. Bagażnik - niby 420 litrów ale bardzo ustawne - wchodzi naprawę cały ekwipunek rodzinnego wyjazdu dla 3 osób wraz z wózkiem.
Pozytyw, nie mam najmniejszych zastrzeżeń.
Ciężko wyczuć po takim przebiegu: Zakupiłem opony zimowe + tankowanie dotychczas. Koszty serwisu oraz innych wydatków pewnie dopiero w późniejszym czasie.
Za kwotę, którą kupiłem pojazd z wyprzedaży z 2013. Wersja Active 1.6 THP (125) + czujniki parkowania + alarm fabryczny + lakier metalizowany + dywaniki + listwy boczne + żaluzje drzwi + wykładzina bagażnika + opony zimowe poniżej 60k zł uważam, że nic sensowniejszego nie ma na rynku. i30 - bardzo fajnie się jezdziło - ale bardzo plastikowy, ix20 - super wygląda - ale pali jak smok ok 9 L. Renault Megane - był jeszcze przed FL. Golf plus 10k za 1.2 Tsi (105), Fabia,Roomster, Rapid 1.2 (105) wychodziły podobnie lub Rapid - drożej. Polowałem na Bravo 1.4 Tjet - ale nie było wersji Sport w tych pieniądzach. Focus i Astra mi się nie podobały. Lancer był do końca w grze - ale materiały w środku - słabawy silnik 1.5 oraz skrzynia 5tka - przesądziły, że jednak 308. Mazda 3 ma ciekawą ofertę i też walczyła z 308. Auris i Civic za drogi, a Auris Classic to te same pieniądze co 308... W tej kwocie mozna sie potargować o C4 w 1.6HDI - jak ktoś ma dobre zdolności negocjacyjne :)
Póki co spokój i oby tak zostało.
Póki co spokój i oby tak zostało.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 THP 125KM 92kW [l/100km]

6,2