Ocena kierowcy - Peugeot 406 Kombi

Andrey, 14 lat temu
Silnik 1.9 TD 90KM 66kW
Rok produkcji 1998
Peugeot 406 Kombi 1.9 TD 90KM 66kW 1996-1999 - Oceń swoje auto
Inne : Komfort - samochód płynie a nie jedzie.
Układ elektryczny : wentylator wnętrza - wymiana całego (używany) - 150,-
Przeniesienie napędu : ciegło skrzyni biegów - nowe (niestety z ASO) - 80,-
To mój pierwszy samochód, i chociaż nie szukałem 406-ki, to można powiedzieć że się w niej zakochałem. Jak na swoje lata samochód ciągle wygląda naprawdę dobrze, jest niezwykle komfortowy i świetnie się nim jeździ. Kilka minusów zupełnie nie przeszkadza.
Ogólnie silnik jest w porządku, jednak 90 koni w tak dużym samochodzie to trochę mało. Czasami przydało by się więcej mocy, np przy wyprzedzaniu. Na razie nie miałem problemów z odpalaniem, nawet przy niższych temperaturach, chociaż wtedy silnik chodzi dość nie równo na wolnych obrotach. Na polskie warunki jak najbardziej pasuje.
Tutaj też nie jest źle, ale jakoś super to niestety też nie. Problem stanowią głównie 1-ka i 2-ka, które czasami ciężko wchodzą oraz wsteczny (kilka razy bieg nie wszedł i sam wracał do luzu). Oprócz tego można trochę ponarzekać na ze-stopniowanie, bo jedynka i dwójka bardzo szybko się kończą, ale to chyba normalne w takich dieslach.
Bardzo dobrze... samochód prowadzi się naprawdę super, układ kierowniczy jest precyzyjny, a auto zachowuje się na drodze pewnie i przewidywanie. A to wszystko pomimo że 406 jest wielką i miękka kanapą. Po prostu sama przyjemność i relaks. Zawieszenie świetnie wybiera nierówności, chociaż na zakrętach dość mocno się przechyla.
Duże kombi.... to chyba powinno wystarczyć za komentarz :) Siedzi się dość nisko, ale widoczność jest dobra. Bardzo pomaga lewe lusterko asferyczne. Widoczność do tyłu nie jest zła, nie miałem na razie problemu z cofaniem, ani nic takiego.
Nie mam się do czego przyczepić. Wszystko jest na swoim miejscu, z wyjątkiem klaksonu (które jest umieszczony na lewej dźwigni przy kierownicy. Ale wymaga to tylko przyzwyczajenia żeby szybko móc zareagować)
Mam wersje z klimatyzacją manualną, które bardzo dobrze sobie w tym samochodzie. Zarówno chłodzenie, jak i grzanie, ma bardzo szeroki zakres regulacji. Nie miałem sytuacji żebym nie był w stanie dostatecznie nagrzać/schłodzić wnętrza. Nawiew jest mocny i można go ustawić dokładnie jak się chce.
Miejsca z przodu jak i z tyłu jest aż nadto. Nawet przy maksymalnie odsuniętych siedzeniach z przodu, z tyłu można siedzieć bardzo wygodnie. Może jedynie naprawdę wysokie osoby mogą mieć problem z miejscem nad głową, bo samochód jest dość niski. Wielki bagażnik, po złożeniu tylnych siedzeń przewiozłem wielką sofę z Ikei :)
Cisza i jeszcze raz cisza, oczywiście do czasu. Silnika w normalnym zakresie obrotów nie słychać, a jazda z prędkościami do 90km/h jest (względnie) bezgłośna. Dopiero na autostradzie jadąc 120-130 zaczyna być dość głośno (słychać zarówno silnik jak i szum powietrza i dźwięk opon). Ale i tak w porównaniu z innymi samochodami z tego pułapu cenowego, to jest genialnie.
Myślę że nie jest źle. Staram się jeździć ekonomicznie, ale też bez przesady (szczególnie że super się nim jeździ). Jednak trzeba pamiętać że jest to wielki kombi, i swoje musi spalić. Na razie nie wiem jak wygląda spalanie zimą, chociaż i tak już zauważyłem pewien wzrost w stosunku do wiosny/lata
W tej cenie i kategorii jeden z najciekawszych modeli. Niezłe wyposażenie, komfort, wyciszenie. Do tego jest to auto raczej niezawodne i przestronne. Może nie jest to rakieta i raczej nie pościgami z właścicielami Hondy Civic, ale nie szukałem takiego samochodu. Jak dla mnie super.
Dotychczas nie miałem jakiś poważniejszych problemów, elektryka (o dziwo) działa jak należy. Kilka problemów to: - posypał się wentylator wnętrza (dosłownie, po tym jak przestał działać, wysypały się jakieś części z niego) - urwało się jedno z cięgieł skrzyni biegów. Ale jak na samochód, który ma ponad 200 tyś km za sobą, to jest nieźle
Nic poważnego dotychczas się nie wydarzyło. Może od razu tutaj dodam sprawę korozji... a w zasadzie jej brak. Samochód jest świetnie zabezpieczony i nie przewiduje żeby coś miało się pojawić

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TD 90KM 66kW [l/100km]

Peugeot 406 Kombi