Ocena kierowcy - Porsche Cayenne I

Maciek, 11 lat temu
Silnik 4.8 Turbo S Tiptronic 550KM 405kW
Rok produkcji 2008
Porsche Cayenne I 4.8 Turbo S Tiptronic 550KM 405kW 2007-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Osiagi zadziwiaja mnie kazdego dnia, mimo ze mam jeszcze 911-tke. Ale najbardziej zaskoczylo mnie spalanie, spodziewalem sie, ze bedzie kotlowal znacznie wiecej.
Super auto, doskonale wyposazone o ponad przecietnych osiagach. Drogie i nietuzinkowe. Prowadzie sie jak osobowka, jest rasowym SUVem. Mozna zjechac z twardego, jest nawet reduktor.
550 koni i 750 Nm robi swoje. Nawet tak ciezkie auto jak Cayenne przyspiesza jak wariat. Dzwiek silnika - potega. W opcji sport - katapulta. Polaczenie V8 i turbo to rewelacja.
Troche stary juz ten automat, tylko 6 biegow, ale bardzo szybka. Reakcje niemal natychmiastowa, nie ma porownania do Mercedesow czy BMW. Dla milosnikow recznej zmiany jest tiptronic i przyciski na kierownicy. Te drugie mozna niechcacy wlaczyc manewrujac, ale nie powoduje to niebezpiecznych sytuacji.
Zawieszenie wspaniale dzieki wszystkim systemom jakie daje Porsche. Mozliwosc regulacji wysokosci - 4 poziomy, w tym 3 do jazdy. Trzy poziomy twardosci. System usztywniania w zakretach itp. W zaleznosci od potrzeb i upodoban mozemy miec wysoka terenowke, niski bolid na autostrady, dosc miekkie zawieszenie na miasto itp.
Jak w SUVie, ale przez oble ksztalty ciezko czasami wyczuc gdzie sie auto konczy, a gdzie zaczyna. Kamera cofania - nie udala sie, niewiele w niej widac, brak wykresu itp. W Lexusie jest o niebo lepiej. Do przodu i na boki jest bardzo dobrze.
Wszystko na miejscu, niemal. Nie lubie jak przyciski do regulacji siedzen sa z boku fotela, wole ich umieszczenie na drzwiach. Aby ustawic lusterka trzeba pochylic sie do przodu, a to nie tak powinno dzialac. Ale regulacje \"do jazdy\" jak najbardziej pod reka. Cieszy nowszy PCM z dotykowym ekranem, to zdecydowanie poprawia obsluge. Klapa elektryczna powinna byc standardem we wszystkich SUVach i kombi, duze ulatwienie. System ulatwiania wsiadania/wysiadania bardzo fajny. System bezkluczykowy - przyzwyczajasz sie i nie chcesz juz inaczej. Zawieszenie z poziomem zaladunkowym - docenia zony.
Odejmuje punkty za brak wentylacji siedzen, tego nie bylo nawet w opcji. Reszta bez zarzutow: grzeje szybko, chlodzi, siedzenia i kierownica nagrzewaja sie blyskawicznie. Jak przystalo na klase auta. 4 strefy, grzana takze tylna kanapa.
Z przodu jest bardzo dobrze. Z tylu szalu nie ma. Ja mam 185cm i za mna jest troche ciasno.
Lexus byl cichszy, ale tu czasami slychac V8 a to muzyka dla ucha. Szumy niewielkie nawet powyzej 200kmh.
:) Auto ani nie jest tanie w zakupie, ani w serwisowaniu. Pali jak smok, czesci eksploatacyje drogie, bierze olej itp. Ale tak ma byc. Jak ktos oczekuje od Porsche wazacego prawie 2,5 tony, majacego 550 koni, ekonomicznej jazdy, to sie srogo zawiedzie. Ale jezeli do zakupu podejdzie sie rozsadnie i wie czego sie spodziewac, to mozna sie milo zaskoczyc. N.p. przeglady co 30.000km. A srednie spalanie na poziomie 18 litrow jest moim zdaniem rewelacyjne.
Nowy to masakra, ponad 180.000eu bylo na fakturze. Na szczescie nie ja ja placilem :) Uzywane sa juz w rozsadnych cenach. O Turbo S jest trudno, ale \"zwykle\" Turbo tez jest wspanialym autem, do kupienia za niezla kase. \"S\" to taka wisienka na torcie.
Doslownie drobiazgi: dach panoramiczny - cos tam sie obluzowalo, lekko trzeszczy, nie domyka wszystkich paneli, trzeba recznie. Zacieta popielniczka. Skrzypi tylne zawieszenie itp. Bede ogarnial przy nastepnym przegladzie.
Brak usterek.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 4.8 Turbo S Tiptronic 550KM 405kW [l/100km]