Ocena kierowcy - Renault Laguna II Hatchback

Silnik 1.8 16V 120KM 88kW
Rok produkcji 2001
Renault Laguna II Hatchback 1.8 16V 120KM 88kW 2001-2005 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny
Jeśli ktoś poszukuje sporego samochodu za nie duże pieniądze, nie drogiego w eksploatacji, to jest to świetny wybór. Laguna w tej cenie względem konkurencji zaoferuje najwięcej, jest komfortowa, bezpieczna, dobrze zabezpieczona antykorozyjnie, dobrze wyposażona np. xenony, nawiagacja, czujniki parkowania, podgrzewane fotele, tempomat, szyberdach, dwu-sterfowa klima, skórzana tapicerka, 7 poduszek powietrznych itp. Jeśli kupujemy auto z pierwszych lat produkcji to tylko benzyna. Diesle przed liftem to porażka. Opinia królowej lawet wzięła się właśnie głównie z powodu awarii diesli z przed face-liftingu. Z benzynowymi silnikami laguna 2 to dobry samochód. Zdarzają się w nim owszem elektryczne usterki (karta hands free, podnośniki szyb, zwarcia w tylnych lampach, układu wycieraczek, centralnego zamka) ale po tylu latach i z pomocą internetu są one najczęściej łatwe i tanie do usunięcia. Jeśli ktoś zaakceptuje możliwość wystąpienia drobnych awarii elektrycznych będzie cieszył się samochodem gdyż pod względem ceny do tego co oferuje jest nie do przebicia. Oczywiście przed zakupem sprawdźmy czy działają wszystkie gadżety i elektryczne elementy wyposażenia. Jeśli kupimy zadbany egzemplarz jestem pewnie że będziemy zadowoleni.
Silnik 1.8 120 koni wydaje się optymalnym minimum. W mieście jest zupełnie wystarczający, na trasie też daje rade. Powyżej 3-3.5 tys obrotów wyraźnie chce jechać i da sie nim pojechać dynamicznie. Jest całkiem elastyczny na 5 biegu można spokojnie jechać 60 po mieście.
Nie jest to precyzyjna skrzynia biegów. Skok lewarka jest całkiem spory a gumowe odczucie wrzucania biegów nie najeżą do najprzyjemniejszych. Czasem zdarza się kłopot z wrzuceniem jedynki szczególnie na zimnym silniku. Bieg 2 dosyć długi co sprawia że nie da się na nim toczyć 10-15km/h trzeba jechać na jedynce. Szkoda że ma tylko 5 biegów, co na trasie jest dokuczliwe. Sama skrzynia nie należy także do najtrwalszych.
Ogólna charakterystyka samochodu nastawiona jest na komfort. Gumowy układ kierowniczy nie grzeszy precyzją i nie zachęca do precyzyjnego pokonywania zakrętów. Zawieszenie komfortowe ale nie przechyla się mocno na zakrętach, dobrze wybiera nierówności poza krótkimi wzdłużnymi nierównościami.
Tu najwyższa ocena bo nie mam się do czego przyczepić. Karoseria dobrze opiera się mimo upływu lat, pewnie to zasługa plastikowych błotników, aluminiowej maski oraz innych elementów z tworzyw. Podwozie fabrycznie zabezpieczone i podłoga u mnie wyglądają jak nowe.
Widoczność do przodu oraz na boki jest bardzo dobra. Znacznie gorzej jest do tyłu. Słupki C dosyć szerokie. Ponadto nie widzimy kiedy kończy się tylna klapa przez mocno pochyloną tylną szybę. Na pewno tu pomogą czujniki parkowania, w mojej wersji ich nie ma.
Wszystko mamy pod ręką. Trochę dziwne umiejscowienia przycisku świateł awaryjnych i tempomatu na tunelu centralnym za dźwignią zmiany biegów. Trochę mały zakres regulacji kierownicy. Przyzwyczajenia wymaga także obsługa radia pilotem z prawej strony pod kierownicą. Poza tym bez zastrzeżeń.
Mój egzemplarz posiada automatyczną 2 strefową klimatyzację. W lato bardzo sprawnie i szybko chłodzi nawet w najgorętsze dni. Zimą samochód szybko się nagrzewa. Po przejechaniu 2-3km w samochodzie leci już letnie powietrze. Szkoda że nie ma nawiewów na tylną kanapę. Plus za podgrzewane lusterka.
Laguna 2 to spory samochód. Cztery dorosłe osoby będą swobodnie podróżować. Mamy dużo miejsca na nogi jak i na szerokość. Jedynie co może dokuczać wyższej osobie z tyłu to miejsce nad głową. O piątej osobie raczej zapomnijmy bo miejsce to jest symboliczne co potwierdza ukształtowanie kanapy. Bagażnik w pełni wystarczający na wakacje dla 4- osobowej rodziny.
Silnik dobrze wyciszony, na postoju prawie go nie słychać. Gorzej jest na wyższych obrotach. W mieście to nie przeszkadza. Na trasie do prędkości 110-120 jest okej potem brak 5 biegu daje o sobie znać i hałas silnika dokucza. Przy 140km/h mamy 4tys/obr.
Ceny części tanie, dobra dostępność i liczne zamienniki. Posiadam instalację LPG więc koszty eksploatacji niskie.
Jak za te pieniądze stosunek ceny do tego co otrzymujemy rewelacja. Młody rocznik, świetne wyposażenie w porównaniu do niemieckich konkurentów z segmentu. Materiały i jakość może i nie na tym samym poziomie co u rywali ale drobne awarie w dobie internetu łatwe do diagnozy i naprawy.
Od momentu gdy ją kupiłem oprócz elementów typowo eksploatacyjnych jak rozrząd, olej, klocki, filtry, akumulator, elementy gumowe w zawieszeniu musiałem naprawić podnośnik szyb kierowcy i pasażera (zerwana linka), wymienić lewy tylny zacisk hamulcowy (typowy problem tego modelu), świece, wkład podgrzewanego lusterka bo nie grzało, pasek od alternatora, przycisk elektrycznych szyb, kartę hands free ponieważ nie dawała sygnału. Kupiłem drugą używaną działającą kartę i przelutowałem z mojej moduł z pamięcią samochodu. Działa bez zarzutu.
Użytkuje samochód ponad 2,5 roku. Do tej pory żadnej poważnej awarii. Nigdy nie zawiodła i nie była na lawecie ;)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V 120KM 88kW [l/100km]

8,6