Ocena kierowcy - Renault Laguna II Kombi

Silnik 2.0 i 16V 135KM 99kW
Rok produkcji 2005
Renault Laguna II Kombi 2.0 i 16V 135KM 99kW 2002-2007 - Oceń swoje auto
Układ elektryczny
Średniak, ale z tych gorszych. Jeździłem o wiele fajniejszymi i lepiej złożonymi autami nawet z niższych klas i sporo starszych. Denerwują pierdoły, których jest pełno. Przez już zaraz 20 tys km z Laguną, jest sporo problemów z elektryką, trzeszczącymi, miejscami słabej jakości plastikami, wbrew pozorom słabą elastycznością na benzynie i na gazie (silnik zdrowy). Auto trochę przeceniane, a w każdej legendzie jest jednak ziarnko prawdy. Plusem są tanie części.
Silnik jest trochę za słaby, szczególnie w zakresie użytecznych obrotów. Po mieście jeszcze jako tako, ale na autostradzie wyje jakby miał wyzionąć ducha (kręci się do ponad 6 tys obrotów), a przyspieszenie od 80 do 140 km/h przy dużym ruchu albo na jednopasmówce nie obejdzie się bez redukcji nawet na 3-kę. Silnik do Megane.
Czasami haczy, szczególnie przy wstecznym. Generalnie, całkiem precyzyjna, ale bez rewelacji.
Przeniesienie napędu.. Dużo momentu na początku (do 70-80 km/h), później długo długo nic, a między 150 a 190 coś się dzieje, później długo długo nic aż do v maksa. 208, tyle poszła na benzynie. Tłumienie i trzymanie się drogi. Komfortowa kanapa, ale nie za miękka. Taka w sam raz na PL. chociaż czasami potrafi zaskoczyć reakcją.
Karoseria ok, zero oznak rdzy, ale pod tylną lampą mam oznakę kruszenia lakieru. Punktowo jakiś odprysk się pojawił na klapie bagażnika u góry.
Dobre lusterka, widoczność ok ale ciut za grube słupki przednie, plus za podgrzewaną boczną szybkę z prawej strony.
Trochę nie zrozumiałe dla mnie umieszczenie niektórych przełączników - regulacja oświetlenia zegarów, tempomat, włącznik awaryjnych, rączka hamulca elektrycznego - daleko, nie pod ręką. Przełączniki otwierania szyb - żeby użyć tylnych szyb, muszę wyginać mocno rękę.
Słaba wentylacja - czasami żyje własnym życiem. Klima musi być bezwzględnie sprawna.
Przestrzeń ok, średnio,nie rewelacyjnie, ale wystarczająco dla 4 osób. Trochę mało ustawny bagażnik (szerokość wnętrza.)
Jak wcześniej napisałem - masakrycznie głośnie auto. Oprócz silnika, strasznie słychać opory powietrza - auta z końca lat 80-tych i początku 90-tych wypadają lepiej.
Tanie części. Co do ich trwałości - trudno mi się na razie wypowiedzieć.
Oczekiwałem więcej po tym aucie. Początkowo sprawiała dobre wrażenie, ale z biegiem kilometrów wychodzą drobne usterki, elektryka żyjąca własnym życiem, trzeszczą plastiki, słaba dynamika, ale za to niezbyt paliwożerny jak na pojemność silnik.
Elektronika żyje własnym życiem. Potrzeba mieć dobrego znajomego elektronika, który nie będzie zdzierał.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 i 16V 135KM 99kW [l/100km]

9,4