Ocena kierowcy - Renault Laguna III Coupe

RS, ponad rok temu
Silnik 2.0 dCi 150KM 110kW
Rok produkcji 2011
Renault Laguna III Coupe 2.0 dCi 150KM 110kW 2011 - Oceń swoje auto
Silnik : Niepozorny w dolnych zakresach obrotów, po przyduszeniu pedału gazu pokazuje solidny pazur, a przy tym nie spala nawet 10 litrów.
Inne : Ergonomia. Po przygodzie z citroenami C4 oraz C5, myślałem że utrudnianie życia z obsługą auta francuzi opanowali do perfekcji, natomiast w lagunie panuje porządek, wygoda i intuicyjność.
Sprostowanie do rocznika, nie 2011 a 2009. Laguna nie była moim pierwszym wyborem, kupiona ze względu na pierwsze wrażenie i okazyjną cenę. Na ten moment, po kilku miesiącach użytkowania mogę stwierdzić że był to fantastyczny wybór. Wygląd jest kwestią subiektywną, ale dla mnie auto jest piękne i ponadczasowe. Silnik oraz skrzynia fantastycznie zestrojone. Prowadzi się bardzo pewnie i jest zaskakująco zwrotny.
Na tę chwilę wrażenia pozytywne, 150 koni mechanicznych wystarcza do dynamicznej jazdy w trasie oraz po mieście. Jedyny mały minus to fakt, że autko mogłoby żwawiej startować z pierwszego biegu. Poza tym przyzwoita kultura pracy i sensowne spalanie (od 5L w trasie do 7,5 w mieście)
Doskonale zestrojona, osobiście po przesiadce z Citroena C4 musiałem się przyzwyczaić do krótszych skoków lewarka, ale to również nie przysparza jakichkolwiek problemów.
Autko sztywne i twarde, zupełne przeciwieństwo kanapowych lagun poprzednich generacji. Można to lubić bądź nie, dla mnie jest to plus, ponieważ idzie za tym bardzo pewna i wysoka sterowność. Pomimo braku systemu 4control w moim egzemplarzu, jest zaskakująco zwrotna.
Jak na blisko 14 letnie auto, blachy poza niewielkimi uszkodzeniami wynikającymi z eksploatacji, są w świetnym stanie. Oznak rdzy jak do tej pory brak.
Jedyna rzecz, która w pełni mnie nie zadowala, natomiast trzeba brać pod uwagę fakt, że nadwozie coupe jest skierowane raczej pod wygląd niż funkcjonalność.
Niby francuz, a uporządkowany i ergonomiczny jak niejeden VAG. Obsługa bardzo intuicyjna.
Klimatyzacja działa nienagannie. Ogrzewanie w 15-stopniowym mrozie zaczęło solidnie dmuchać ciepłym powietrzem już po niecałym kilometrze.
Trójka co do zasady, natomiast jeśli zależy komuś na przestrzeni, powinien zdecydowanie wybrać hatchbacka lub kombi. Sensownym rozwiązaniem wydaje się być homologacja na 4 osoby, ponieważ środkowe miejsce tylnej kanapy byłoby skierowane raczej wyłącznie dla ludzi poniżej 150cm. Jednakże korzystnie wpłynęło to na komfort jazdy osób podróżujących z tyłu, ponieważ kanapa została wyprofilowana z dużą dbałością o wygodę i trzymanie boczne.
Jak na auto z dieslem, jest odpowiednio cicho. Szyby bez ramek również nie przepuszczają dźwięku powyżej norm.
Spalanie jak na 150- konnego diesla przystało. Jak do tej pory jedynie wymiana oleju, filtrów i lekkie uszczelnienie silnika nie zruinowało mojego portfela. Jest w porządku, jeżeli ktoś uważa że będzie za drogo, niech wybierze Clio.
Za cenę 20-25k można już szukać sensownego egzemplarza. Dostaniemy typowego francuza, który troche trzeszczy, troche skrzypi, ale wygląda świetnie, jeździ bajecznie i odpowiednio zadbany nie opustoszy naszego sejfu.
Błędów zero przez kilka miesięcy. Jedyny drobiazg jaki zauważyłem to nie zawsze od razu zamkniemy auto z pilota, muszę czasem kilkakrotnie wcisnąć guzik, zanim zamek zareaguje, ale najpewniej to po prostu wina baterii w pilocie.
Usterek brak, miejmy nadzieję że tak zostanie

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 dCi 150KM 110kW [l/100km]

Renault Laguna III Coupe