Ocena kierowcy - Renault Laguna III Hatchback

SławekK, 12 lat temu
Silnik 2.0 dCi 130KM 96kW
Rok produkcji 2007
Renault Laguna III Hatchback 2.0 dCi 130KM 96kW 2007-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Spodziewałem się kołysania i wykładania na zakrętach. Okazało się, że można jechać naprawdę dynamicznie. A kompletny remont zawieszenia jest tańszy niż w moim Fiacie.
Układ elektryczny : Awaria czujnika deszczu. Koszt czujnika - 500 zł. Jeżdżę bez ;)
Miałem duże obawy kupując to auto jako używane. Straszyli mnie widmem ciągłych awarii i postojów w serwisie. Teraz jestem zadowolony jak diabli - auto ma czystą przeszłość, jest zadbane i serwisowane i jeździ bez zaciachów. Lagunę III od poprzedniczki dzieli cała galaktyka.
Pali od dotyku, pracuje równo. Jest cichy i elastyczny. Na szczęście mam bez filtra DPF, więc jazda kompletnie bezstresowa. Nawet wersja 130KM zapewnia dobry wygar do 150 km/h - potem trochę traci na dynamice, ale to nie jest auto wyścigowe, tylko rodzinne.
Prawie idealnie, ale przy włączaniu 6 biegu trzeba się pilnować, bo często wchodzi \"4\" - wymaga dość mocnego \"poprowadzenia\" wajchy w prawo.
Jedzie jak po szynach, zero typowego dla \"Francuzów\" wykładania się na zakrętach. Trochę słychać pokonywanie poprzecznych przeszkód, ale w Polsce jest więcej wzdłużnych ;)
Autko jest dość duże, więc bez parktronica trudno wyczaić gdzie się kończy i zaczyna, ale podczas jazdy jest OK - martwe pola minimalne.
Obsługa deski OK - krótkie zapoznanie i wszystko się ogarnia (w przeciwieństwie do 407 albo C-5). Rozbijam sobie czoło o etui na okulary zamontowane nad boczną szybą, gdy chcę wychylić się do wyprzedzania albo jak autkiem zakołysze. Ale mam głowę dość wysoko.
Po wspomnianym ogarnięciu obsługi - wzorowo. A zawsze jest tryb auto, który działa idealnie jeśli dbamy o filtry kabinowe.
Przód - spoko dla gościa 192 cm 110 kg. Łatwo można dobrać pozycję za kierownicą. Z tyłu - 2 osoby będą miały komfort. Trzy - względną wygodę (w tym środkowa - znośnie na krótką trasę). Pod warunkiem, że mają mały rozmiar buta, albo ci z przodu nie obniżą foteli - bo o ile na kolana jest dość miejsca, to nie ma gdzie wepchnąć stóp.
W środku podczas jazdy słychać lekki pomruk diesla i szum powietrza. Nie jest to uciążliwe - przy 150 km/h można rozmawiać bez podnoszenia głosu i słuchać radia. Bardziej słychać zawieszenie na poprzecznych przeszkodach.
Jak na auto tej wielkości, tej masy i o tych osiągach - jest dobrze, choć są lepsi. Paliwo - nieźle, Elf 5 W40 - śmiesznie tani, podobnie tanie są przeglądy w niezależnym serwisie wyspecjalizowanym w Renault. Tani jest też serwis zawieszenia, ale jak wysiadzie elektronika - to większa bida. Różnica ceny tych samych zespołów elektronicznych między Laguną II a III sięga nawet 1000%
Gdybym miał kupić jako nowe - pewnie bym się nie zdecydował. Jako używane - mają bardzo korzystną cenę. Nie wiem jak u tych, co trafi im się egzemplarz zajeżdżony, powypadkowy, popowodziowy czy grzebany przez pana Wacka - ja uważam, że zrobiłem doskonały zakup
Na razie jedyna awaria to pad czujnika deszczu, która unieruchomiła programowanie czasowe wycieraczek. Ale można jechać bez tego - cykl ciągły i szybki działają. poczekam, aż na allegro pojawią się używki, bo nowy w serwisie kosztuje ponad 500 zł. Zacina się też zapięcie pasa kierowcy - czasem trzeba kilka razy wkładać klamerkę. To wszystko
Nie było żadnej awarii żadnego podzespołu oprócz wspomnianej wyżej awarii czujnika deszczu. Nawet nie spaliła się żadna żarówka.

On - zużycie paliwa dla silnika 2.0 dCi 130KM 96kW [l/100km]

6,4