Ocena kierowcy - Renault Megane I Sedan

Meganek 1.6.16V, 19 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2000
Renault Megane I Sedan 1.6 i 16V 110KM 81kW 1999-2003 - Oceń swoje auto
Ocena za całokształt będzie 4+ bo auto jak wszystko nie jest idealne, ale można go śmiało polecić jako samochód rodzinny. W skrócie: Meganka ma ładny wygląd, bardzo dobrze dobrany do masy auta i niezawodny silnik 1.6 16V, komfortowe zawieszenie, bogate wyposażenie, dużo miejsca w środku i w przypadku classica obszerny bagażnik.
Silnik 110 koni w megance jest dość mocnym punktem tego samochodu, zrywny,elastyczny szybko reaguje na wciśnięcie gazu i nie pije przy tym za bardzo paliwa, jest jednak dość głośny przy 100km/h potem znowu cichnie.
skrzynka pracuje nieżle, biegi wchodzą płynnie chociaż może są zbyt długie przełożenia przy zmianie. To mój drugi Megane więc dodam tylko,że poprzednio haczyła jedynka nieraz przy zmianie, ale widze że zależy to od modelu na jaki się trafi. Teraz tego nie ma.
Układ jezdny to w/g mnie średnia ocena dla tego modelu , trochę za miękki, na zakrętach przy szybkiej jeżdzie można mieć wrażenie że auto odpływa trochę z drogi. Natomiast wspomaganie wcale nie daje odczucia że auto prowadzi się niepewnie, kierownica daje pewnośc prowadzenia dla kierowcy .
Posiadam Classica sedan więc widoczność do tyłu jest ograniczona jeśli chodzi o parkowanie, ale można się przyzwyczaić do gabarytów auta . Trochę za małe też lusterka boczne.
ergonomia ok. chociaż ten model ma już swoje lata, a moda sie przecież zmienia. Pozostawiam tę kwestie bez komentarza. Fotel kierowcy ma regulację pod lędżwia oraz regulacje fotela góra-dól to sie na pewno przydaje.
Nawiewy i klima ok. zarówno latem jak i zimą , ale trzeba pilnować czystości układu wentylacji bo brudny staje się coraz mniej wydajny i trzeba używać mocniejszego stopnia nawiewu dmuchawy. Tyle na ten temat.
Miejsca dla kierowcy i pasażera z przodu jest pod dostatkiem. Z tyłu również nie można narzekać jak na tę klase auta . Może trochę za miękkie siedzenia ale to dla pasażerów z tyłu chyba raczej dobra wiadomość. Welurowa tapicerka daje przyjemne odczucie dla siedzących w środku i zwiększa komfort jazdy.
Wyciszenie jest przeciętne to mi chyba najbardziej przeszkadza w tym aucie. To bym na pewno poprawił . Do 100km ok potem już odstaje od konkurencji.....
Auto jest z tymi osiągami i przy tym silniku ekonomiczne, bardzo dobrze przyspiesza na trasie, nie trzeba często redukować biegu , wyprzedzanie to przyjemność nawet przy obciążonym samochodzie. Na każdym biegu przyspiesza płynnie i chętnie a to dla kierowcy frajda z jazdy. Jeżeli chodzi o ceny części to zależy gdzie sie kupuje . Auto kupiłem po gwarancji więc do ASO Renault nie jeżdże na przeglądy to zostaje pieniędzy na ewentualne naprawy, a przeglądy robię w tańszych warsztatach (nie mylić gorszych) .
Meganka jest dość dobrym autem, poprawnie wykonanym i dobrze wyposażonym, do tego nie jest paliwożerna a koszty eksploatacji nie powalają użytkownika na kolana. Polecam ją dla wszystkich. Jedynym minusem jest duża utrata na wartości nowego samochodu. Można jednak kupić zadbane i bezwypadkowe egzemplarze w dobrej cenie i z bogatym wyposażeniem. Ja tak właśnie kupiłem już z drugą MEGI. Sprzedać też jest stosunkowo łatwo bo jest to auto popularne w naszym kraju.
Jeśli chodzi o drobiazgi i niezawodnośc to mankamentem meganek są tłumiki które sypią sie dość często, poza tym gumy stabilizatora i wybite końcówki drążków, w classicu zaobserwowałem stuki amortyzatorów z tyłu. Do tego dochodzi sprawa wycieków z przewodu wspomagania.
Autko jest ogólnie dobre tylko jak o wszystko trzeba o niego dbać. Również model do modelu niepodobny i usterka w jednym może nie wystąpić w innym. Ogólnie nie miałem w dwóch megankach którymi jeżdziłem poważniejszych usterek, zaznaczm jednak, że posiadałem egzemplarze 100% bezwypadkowe, a to ma na pewno wpływ na niezawodność auta.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 110KM 81kW [l/100km]

7,7