Ocena kierowcy - Renault Scenic I Minivan

rafalzabrze, 11 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2001
Renault Scenic I Minivan 1.6 i 16V 110KM 81kW 1999-2003 - Oceń swoje auto
Inne : Silnik, ilość miejsca, widoczność i wyposażenie ...
Za niewielkie pieniądze dostałem auto idealne na naszą fotoradarową rzeczywistość. Kupiłem Scenica w wersji Dynamique z dowolnie wyjmowanymi tylnymi siedzeniami, z automatyczną klimatyzacją, ESP, ABS, 6 poduchami, pełną elektryką przód i tył , tapicerką pół-skórzaną... Auto jest dynamiczne, nawet dalekie trasy nie męczą. Widoczność wspaniała, czuje się naprawdę bezpiecznie. Polecam wszystkim! Nie trzeba mieć 2 -3 dzieciaków żeby docenić VAN'a. Nigdy więcej małych, niskich wozidełek!
W obecnej fotoradarowej rzeczywistości silnik W obecnej fotoradarowej rzeczywistości silnik 1.6 16v 107KM nadaje się do tego rodzinnego autka bardzo dobrze. W mieście dynamiczny do 80km/h super przyspiesza ( w końcu to prawie 1300kg rodzinnego auta z silniem 1.6 przyspieszające w trochę ponad 11s do 100!! ) więc nie ma obawy, że będziecie zostawać na światłach. Spalanie w mieście to między 9,5-10,5l LPG. Na autostradzie po prostu jedzie (180km/h da się wyciągnąć  ) do 140 -150 bez problemów i kompleksów tylko obroty wysokie (4-4,5 tyś obrotów) bo 6 biegu nie ma, a i spalanie zaczyna być wysokie – 12l LPG. W trasie poza wyprzedzaniem kiedy należy się dwa razy zastanowić to jest w porządku ( przy prędkości 80-90 km/h (około 2800 obrotów) średnie spalanie LPG 8,5l. Przy włączonej klimie czuć spadek mocy – da się przeżyć ale trzeba mocniej na pedał deptać , generalnie bardzo to nie przeszkadza. Autko mam z LPG BRC 24 sequent, spadek mocy jest minimalny, kultura pracy super nie czuć przełączenia z Pb na LPG. Podobno silniki nie mają problemów z tolerowaniem LPG, hydraulicznie regulowany luz zaworowy , brak udziwnień w postaci zmiennych faz rozrządów ( w silniku 1.8 kod F4R już występują i potrafią narobić kosztów). Silnik prosty, łatwy dostęp (nie dotyczy bagnetu do oleju ) filtr powietrza łatwo się zdejmuje ( potrzebne klucze gwiazdki) , tak strasznie opisywane cewki można w 5 min bez problemu samemu wymienić ( wystarczy przed domem poćwiczyć i wozić jedna używaną cewkę ( i klucz do niej ! ) w bagażniku. Generalnie silnik na 4!
No tu bym się przyczepił – może dla tego że autko używane i z dużo cofniętym przebiegiem. Biegi czasem trochę ciężko chodzą. Drążek dłuuugi na początku trochę to irytowało ale do wszystkiego da się przyzwyczaić. Teraz w ogólnie nie przeszkadza. Biegi : 1 do ruszenia, toczenia  ; 2- hmm parking ? ; 3- jak najszybciej do 3biegu i na światłach większość zostawisz w tyle, ładnie ciągnie do 50 ; 4 -dynamiczna jazda po mieście, od 40 do 80km/h ; 5 – fajnie bo można przy 50 – 60 już wrzucić a obroty około 1,6 tyś i się jedzie, autko nie protestuje ; 6 – niestety brak  ale jak w większości aut tej klasy i tego rocznika. Generalnie mocna 3. Źle nie jest , mogło być lepiej.
Dla mnie dobrze. Trzeba tylko pamiętać że to VAN i jest wysoki. Jak szukacie czegoś do pokonywanie zakrętów e tempie F1 to nie tym autem. Jak ktoś przesiądzie się z niskiego auta to odczuje co do znaczą podmuchy boczne  Mam koła trochę nietypowe do szczeniaka bo 205/50 R16 więc trochę gorzej tłumi nierówności ale tragedii nie ma. Wspomaganie działa bardzo dobrze, przy dużych prędkościach jedzie pewnie ( ale tu dużo zależy od stanu zawieszenia ) Dla mnie dobrze!
Ktoś kiedyś określił go mianem szklarni na kołach i wszystko w temacie !
Prawie nie ma do czego się przyczepić. Wszystko pod ręką , dobrze spasowane, kontrola komputera pokładowego i radia z kierownicy. Jak na auto nie przebajerowane z 2001 roku jest dobrze. Minusy: Przycisk kontroli trakcji można czasem ( rzadko ale się zdarza wcisnąć kolanem ). Po wysunięciu popielniczki i podpięciu czegokolwiek pod gniazdo zapaliczki nie da się podnieść klapy schowka / lodóweczki  da się przeżyć. Osobny temat to składania / wyjmowania tylnich foteli – bajecznie proste i szybkie. Dostęp do bagażnika bajka, tak samo jak wsiadanie i wysiadanie.
Latem klima chłodzi ( kosztem spadku mocy) , jak jest zimno grzeje. Polecam wszystkim poszukać dopłacić do wersji z automatyczną klimatyzacją bo to bajka jest! Ustawia się temp i już! Do 70% mocy nawiew chodzi cicho potem zamienia się w silnik odrzutowy ale tylko po to żeby wypędzić parę z szyby. Klima znakomicie usuwa parę z szyb! Generalnie super -nie ma do czego się przyczepić.
Bajka! Nigdy więcej małych, niskich , ciasnych aut! Mój pierwszy VAN i następny też będzie VAN. Po zakupie auta i przedstawieniu go mojej 3,5 letniej córce – „Tata ale duże auto , mogę się bawić i skakać.”
Na wolnych obrotach słychać nic. Do 90 jest super , potem coraz głośniej większość hałasu powoduje opływ powietrza, Powyżej 140 słychać już silnik – ale za to ma fajny pomruk :)
Jak na auto o masie 1300kg i bardzo przeciętnej aerodynamice to jest dobrze ( wiadomo zawsze by się chciało jechać taniej ale od tego są małe autka albo nowe downsizingowane dizle czy benzyniaki a nie „pojazd” z jakby nie patrzeć już innej epoki motoryzacji- za 11tyś zł ) Szczegóły: Średnia z 11 000km to na gazie 10l.z małym przecinkiem. Trasa do 90km/h 8,5 LPG (6,9 – 7,3Pb)*, miasto 9,5 – 10,5l.LPG (9-9,5Pb)* Autostrada przy 140 -150 km/h okolice 12l.LPG (10,5Pb)* Przy 180 km/h pokazywał chwilowe 14,9l*Pb . Podaję z * bo komputer mimo że jadę na LPG to „myśli”, że jedzie na benzynie i dla niej podaje odczyty ( żeby to zmienić potrzeby jest przekaźnik za jakieś 200zł - ja go nie montowałem). Odczyty z autostrady (12l. A4/A8 Zabrze – za Wrocław) , spalania w mieście i trasie przy prędkość średniej 70-80km/h) są dokładne bo liczone od zatankowanie do skończenia butli. Rekord to 385 km na 33l. LPG co daje 8,5. Jak widać różnica między miastem a trasą do niecałe 2l LPG. Nie liczymy autostrady bo powstają wiry w butli. Co do Pb potrzebnej na rozruch (i automatyczne ssanie do rozgrzania silnika) to średnio leję 5l. na 400 km. Podsumowując: licząc spalanie Pb z komputera to faktycznego zużycia LPG na 11 tyś km (w 5,5 miesiąca ) zaoszczędziłem 1,3 tyś zł. Opłaca się?
Za 11 tyś plus 2 tyś w to co trzeba było zrobić (rozrząd i tarczo łożyska tył ) dostałem rodzinnego VAN’a Renault Scenic wersja Dynamique z dowolnie wyjmowanymi siedzeniami , z automatyczną klimatyzacją, ESP, ABS, 6 poduchami, pełną elektryką przód i tył , tapicerką pół-skórzaną, radiem CD sterowanym z kierownicy tak samo jak komputer pokładowy. Generalnie brać, montować LPG i cieszyć się – wypady polskimi drogami nad morze stają się znośne
Trudno napisać cokolwiek bo użytkuję je od 5,5 miesiąca. Kupując po Niemcu wiedziałem, że do wymiany był kompletny rozrząd ( 900 zł ) i tarczo-łozyska tył z klockami 2 komplety ( 700 zł z robocizną). Kupiłem zapasową cewkę- 70 zł używka i kpl kluczy gwiazdka -20zł . Filtr powietrza 30zł i to wszystko. Nie znam w ogóle historii autka ale jak na razie 11 tyś bez najmniejszych problemów.
Brak

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 110KM 81kW [l/100km]