Ocena kierowcy - Renault Scenic III Van

Rok produkcji 2010
Renault Scenic III Van 1.4 TCe 16v 130KM 96kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Układ hamulcowy
Zawsze byłem sceptyczny w odniesieniu do Francuskich aut. Poprzednio jeździłem japończykami, niemcami, szwedami, to właściwie mój pierwszy francuz. Dostałem go w spadku jako 8 letnie auto z przebiegiem 69 tys km, poprzednik jeździł bardzo mało, garażował, więc auto było niemal jak nowe. Po dwóch latach udanej, bezawaryjnen eksploatacji zamieniam go na... nowego Grand Scenica. Jedyne co mi w tym aucie nieco przeszkadza to niezbyt wielki bagażnik kosztem wielkiej przestrzeni dla pasażerów. No ale właśnie dlatego powstała wersja Grand.
Fajny, dynamiczny silnik, jednak z pewnym apetytem na paliwo. Na autostradzie powyżej 150km/h potrafi spalić i 10 litrów. Z boxem na dachu i 4 osobami - nawet 11 litrów. Przy emeryckiej jeździe da się zejść do katalogowych wartości, ale trzeba się naprawdę postarać.
Chodzi precyzyjnie, bezproblemowo. Jedyne do czego było mi się trudno przyzwyczaić to wyjątkowo krótka przekładnia w początkowych modelach (mój jest właśnie z 2010 i ma tę krótką skrzynię). Na 6 biegu da się chyba jechać od 60km/h, co sprawia, że prędkości autostradowe wiążą się z wysokimi obrotami silnika. 140km/h to już ponad 3,5 tys obrotów na minutę. A więc i spalanie większe.
Bardzo komfortowe zawieszenie. Ze względu na wysokość auta lekko przechyla się na zakrętach. Raz do roku wymieniam łączniki stabilizatora, bo lubią się wybijać. Koszt niewielki, a komfort znakomity.
10 lat i żadnych ognisk rdzy
świetna widoczność na wszystkie strony
Do francuskiej ergonomii trzeba się chwilę przyzwyczajać po przesiadce z innej marki. Ale jak już człowiek wszystko ogarnie - jest świetnie
Dla kierowcy i pasażera jest super dużo miejsca. Z tyłu nieco mniej, ale dorosłe osoby wciąż jadą całkiem wygodnie
Przy wyższych prędkościach słychać trochę silnik. Ale nie tak, żeby powodowało to uciążliwości
Bez instalacji LPG spalanie tego silnika trochę boli. Ale niewielka inwestycja i można cieszyć się tanim podróżowaniem. Ten silnik jest bardzo dobry do zagazowania.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TCe 16v 130KM 96kW [l/100km]

8,3