Ocena kierowcy - Saab 9-3 II SportSedan

Rok produkcji 2008
Okres użytkowania: 5 lat
Saab 9-3 II SportSedan 1.9 TTiD PF 180KM 132kW 2005-2014 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Posiadam Saab 9-3 SS Aero TX. Auto bardzo dobre. Jest to mój pierwszy Saab i niestety ze względu na zamknięcie produkcji zapewne ostatni a szkoda. Auto kupione trochę przez przypadek. Akurat szukałem samochodu używanego i znajomy sprzedawał swojego saaba więc go odkupiłem. Wiele opinii krąży o tym samochodzie. Jedna z nich to super prowadzenie i wysoki komfort podróżowania. Z tym się jak najbardziej zgadzam. Nieprawdą jest występowanie częstych awarii. Porównując do moich poprzednich samochodów (m. in. VW Golf V z silnikiem 1.9 TDI) nie widzę różnicy co do usterek natomiast w golfie wymieniałem częściej części eksploatacyjne (szybciej się zużywały). Saaba wykorzystuję jako samochód 2+1. Fotelik, wózek zarówno z gondolką czy spacerówką mieszczą się do bagażnika. Ponadto przy złożonym wózku mam jeszcze druga połowę bagażnika na zakupy. W porównaniu do bagażnika Tucsona (mam w swojej rodzinie) który to niby jest większy, bagażnik w saab mieści znacznie więcej rzeczy. Może dlatego że jest bardziej ustawny Dodam, że auto jest na tyle przestronne (mogłoby mieć więcej miejsca na nogi z tyłu)
Silnik bardzo dobry do tego samochodu. Doskonały stosunek masy do mocy i momentu obrotowego. Mimo swojego wieku auto w dalszym ciągu jest bardzo dynamiczne. Przyśpieszanie, wyprzedzanie, jazda autostradowa - to wszystko jest świetne w tym samochodzie. Silnik trochę gor
Skrzynia jak na razie bezawaryjna. Należy wymieniać w niej regularnie olej jeżeli chcemy jeździć bezawaryjnie. 3 gwiazdki z powodu że ma tylko 6 przełożeń i niestety patrząc na inne samochody z tego okresu trochę od nich odstaje co do specyfiki pracy. Na szybką jazdę, przyspieszanie itd. bardzo dobra. W jeździe miejskiej trochę się gubi.
Wspaniałe prowadzenie samochodu w każdych warunkach pogodowych. Sportowe wrażenia połączone z dużą masą samochodu :)
Mimo swojego wieku auto dalej wygląda nowocześnie.
Widoczność jest bardzo dobra w każdym kierunku. Na początku przednia szyba sprawia wrażenie bardzo pionowej w porównaniu do innych samochodów ale to chyba nawiązanie do startego "krokodyla"
Wszystko na swoim miejscu i pod ręką. Kokpit nie zawiera niepotrzebnych rozpraszaczy w postaci wielu ekranów czy też licznych zegarów. Co więcej producent pomyślał wręcz o możliwości ich wygaszenia nocą co naprawdę pomaga przy długich trasach.
Samochód mimo tego że posiada silnik wysokoprężny bardzo szybko się nagrzewa (silnik) a co za tym idzie kabina również jest szybko nagrzana. Parujące szyby nie występują. Może to też kwestia filtrów jakich używam
Za przestrzeń chciałem odjąć 2 gwiazdki ale ze względu na bardzo pojemny bagażnik odjąłem tylko jedną. Mało miejsca na nogi mają pasażerowie z tyłu. Pozostała przestrzeń na 5.
Wyciszenie mogłoby być nieco lepsze tym bardziej że samochód ten osiąga duże prędkości i przy 190-200 km/h robi się głośno.
Części nie należą do tanich ale nie są też bardzo drogie w porównaniu np. do VW którego miałem wcześniej. VW miał tanie zamienniki które trzeba było często wymieniać. W saabie wymieniam znacznie mniej części (wolniej się zużywają) natomiast ich cena jest niewiele droższa od VW
Tutaj auto wypada bardzo dobrze. Będzie bardzo ciężko wymienić ten samochód na inny ze względu na jego wiele plusów i stosunkowo mało minusów
Przez 5 lat eksploatacji używanego samochodu i przejechaniu nim ponad 150 tyś kilometrów z drobiazgów miałem następujące usterki: - zacinający się zamek bagażnika - wymieniony na nowy. - wariujące zamki od strony pasażera tył i przód (nie zawsze się zamykały i raz otwierał się jeden lub drugi a raz dwa na raz. Podobno popularna usterka w saab. Po skasowaniu błędów usterka nie występuje.
brak poważnych usterek

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TTiD PF 180KM 132kW [l/100km]