Ocena kierowcy - Saab 9000 II

Silnik 2.3 16V Turbo CS 195KM 143kW
Rok produkcji 1993
Saab 9000 II 2.3 16V Turbo CS 195KM 143kW 1992-1998 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu
Przeniesienie napędu : utrata mocy przy skrętach - chyba układ wspomagania, nie zdążyłem naprawić bo mi rąbneli Saabika...
Karoseria : centralny zamek i el. szyba z tyłu - próbowałem sam naprawić, ale bez skutku, trzeba było jechać do serwisu
Znakomity samochód. Wyróżniający się z tłumu innych aut. Niezawodny, wygodny, bezpieczny (jak na lata 90.)
Silnik o potężnej mocy, wyprzedzanie to bajka. Ze względu na moc trzeba uważać przy ruszaniu :) Fantastyczny dźwięk turbiny. Do tego elastyczny, nie ma \'dziury\' w działaniu turba.
Bez zastrzeżeń, biegi wchodzą bez kłopotu. Podobno w starszych autach skrzynia nie działała zbyt dokładnie, ale w moim aucie nie było takich problemów.
Jazda tym autem to przyjemność. Doskonałe tłumienie nierówności drogi, auto płynie po jezdni. Nie jest to zawieszenie sportowe, raczej nastawione na wygodne pokonywanie długich tras bez ekstremalnego badania możliwości auta.
Do przodu - rewelacyjna, do tyłu kiepska, z racji budowy auta - miałem wersję hatchback z wysoko umieszczoną pokrywą bagażnika i szerokimi słupkami tylnymi. Po jeździe Mercedesem W123, który miał doskonałą widoczność do tyłu, trzeba było się przyzwyczaić i przestawić całkowicie na korzystanie z lusterek podczas cofania.
Rewelacja! Bardzo praktyczne wnętrze i rozwiązanie sterowaniem auta. Fajny schowek, ze dodatkową półką i komorą z bezpiecznikami, dzięki czemu można wymienić bezpieczniki siedząc wygodnie w aucie (w Audi A6 niestety trzeba wyjść z auta - jak leje deszcz to mało przyjemne). Fajne oświetlenie kabiny, z tyłu dodatkowo lampki do czytania. W drzwiach lampki oświetlające podłoże przy otwarciu drzwi. Jedynym minusem były: zbyt małe przyciski kliematyzacji i dość skomplikowane korzystanie z tempomatu. poza tym wszystko OK.
Ogrzewanie trochę długo się \'zbierało\', ale potem można było sobie już saunę robić w aucie. Wentylacja OK, szyby ładnie odparowywały w razie potrzeby, nawaliła mi klima więc nie wypowiem się na jej temat.
Wielkie auto, to i miejsca mnóstwo. Można spokojnie w 5 osób jechać, dodatkowo ogromny bagażnik. Zresztą o zaletach bagażnika mógłym wiele napisać - zdarzyło mi się tym autem przewozić wiele różnych rzeczy, od stołu z krzesłami aż po ponad dechy stropowe. Gdy trzeba mieć wielką przestrzeń można (w dość prosty sposób) wyjąć wszystkie fotele i jest OK. Fotel kierowcy regulowany na 5 sposobów!
Rewelacyjne. Silnika nie słychać, prędzej owiewające powietrze. Komfort pod każdym względem.
Wielkie i mocne auto (2,3T, 230 km) musi palić. Ale chyba i tak nie ma powodów do narzekania (w mieście - wrocławskie korki - ok. 13-14l.
Auto stosunkowo tanie w zakupie (porównując do BMW, Audi, Mercedesa itp.) a znakomicie wyposażone i dające wiele frajdy. W standardzie m.in. kliema, elektryczne szyby, elektryczne i podgrzewane lusterka, tempomat...
Czasami psuły się drobiazgi (centralny zamek, elektryczna szyba...).
Nie narzekam. Brak poważnych napraw, poza codziennymi. Po prawie rocznym postoju (jeździełem innym autem) i wymianie akumulatora silnik odpalił na dotyk!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.3 16V Turbo CS 195KM 143kW [l/100km]

11,7