Ocena kierowcy - Seat Altea Standard

Jarson, 8 lat temu
Silnik 1.9 TDI 105KM 77kW
Rok produkcji 2004
Seat Altea Standard 1.9 TDI 105KM 77kW 2004-2015 - Oceń swoje auto
Karoseria : Komfort, który daje ten samochód przy jednoczesnym zachowaniu dość atrakcyjnej linii nadwozia.
Układ elektryczny : Przepalające się żarówki.
Inne : Przycisk podnoszenia szyby
Całokształt oceniam pozytywnie, chociaż szukając samochodu nie brałem w ogóle pod uwagę Seata Altea, to bardzo szybko się przekonałem. Głównie chodzi o wygodę, zarówno podczas jazdy jak i wsiadania/wysiadania, ponadto według mnie auto naprawdę ładnie wygląda, wiele osób było zdziwionych, że to tak przestronny samochód, bo z zewnątrz wygląda na mniejsze.
Jedyny silnik jaki brałem pod uwagę w tym samochodzie. 2 lata bez żadnych problemów, niewielkie spalanie. Zresztą poprzednie auto również z 1,9TDI. Przydałoby się pare KM więcej, ale nawet jadąc w 4 osoby z bagażami auto "nie zamula" i można spokojnie wyprzedzić wolniejsze pojazdy.
Bez problemów, biegi wchodzą płynnie, krótko, nigdy nie zdarzyło się, bym wrzucił niewłaściwy lub "musiał grzebać", żeby znaleźć właściwy. Szkoda tylko, że wersja 6-biegowa jest tylko z 2.0TDI, bo przydałaby się szóstka na autostradzie. Trochę bałem się "dwumasy", ale obyło się bez problemów póki co.
Prowadzi się pewnie, czuć nawet lekko sportowy charakter, jak w większości Seatów. Zakręty mimo gabarytów auta można pokonywać bardzo pewnie.
Duża przednia szyba, do tyłu też w miarę ok, trochę tylko przeszkadza czasami słupek A oraz fakt, że mając 190cm siedzę w maksymalnie obniżonym w dół i sporo odsuniętym do tyłu fotelu, więc pasażer przesłania widok w prawo.
Wszystko jest na swoim miejscu, wygodne fotele, przełączniki standardowo umiejscowione, w zasięgu dłoni. Wygodna, miękka i gruba kierownica. Przydałby się nieco większy bagażnik, zamiast robić wersję XL wystarczyło dodać parę cm standardowej Altei. Na minus przycisk podnoszenia szyby, z którego zeszła farba i odpada.
Zarówno wentylacja jak i ogrzewanie działają sprawnie i stosunkowo szybko, ale brakuje trochę większej możliwości ich regulacji- np. przycisk nawiewu na przednią szybę - chciałbym ustawić sam jego siłę. Nie ma też przycisku A/C, żeby można było wyłączyć klimatyzację i ustawić sam nawiew powietrza. Chyba że dzieje się tak w trybie ECON, ale nie sądzę.
Z przodu bardzo wygodnie i sporo miejsca, mając 190cm nie mam problemu ze znalezieniem wygodnej pozycji, a przy tym pasażer siedzący za mną również nie narzeka na brak miejsca na nogi. Z tyłu również ok, siedzi się trochę wyżej. Podróż w 5 osób jedynie na krótsze dystanse, środkowe miejsce średnio wygodnie i 3 dorośli pasażerowie siedzą z tyłu zbyt ściśnięci.
Jak dla mnie największy minus tego samochodu, irytujący zwłaszcza przy jeździe autostradowej, powyżej 130 km/h. Jest głośno, nie przez wycie silnika, ale ogólnie słabe wyciszenie kabiny - pęd powietrza itd. robią swoje.
Średnia wychodziła przeważnie około 5,7-6 l/100km, z czego zwykle 30% autostrada, 40% zwykła trasa i 30% miasto. Przy dłuższych trasach spalanie w okolicy 5-5,2l, a jeżdżąc tylko po mieście (Wrocławiu) około 7-8l.
Jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza jeżdżąc często dłuższe trasy i z pasażerami oraz bagażami. Silnik niezawodny, zawieszenie również, do tego ciekawa linia. Stosunek jakość/cena zdecydowanie na plus.
Nie było tego zbyt wiele - najbardziej irytujące to przepalające się trochę za często żarówki oraz przycisk podnoszenia szyb (wypadający, z którego schodzi farba).
Poza pękniętymi sprężynami zawieszenia (nie wiadomo od kiedy, taki już kupiłem) wymieniłem jedynie przegub. Auto nigdy nie miało awarii uniemożliwiającej dalszej jazdy.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 105KM 77kW [l/100km]

6,1