Ocena kierowcy - Seat Altea Standard

dabek1985, 8 lat temu
Silnik 1.9 TDI 105KM 77kW
Rok produkcji 2006
Seat Altea Standard 1.9 TDI 105KM 77kW 2004-2015 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Przez 3 lata nie wymieniałem nic. Jednak autko było używane w kraju sporadycznie
Karoseria : Rdza na tylnych nadkolach
Autko bardzo dobre, oszczędne i bezawaryjne. Wyglądowo też daje rade pomiędzy innymi droższymi "kolegami" miejsca w środku wystarczająco dla rodziny 2+2. Bagażnik duży i przestronny. Problem stwarzają tylko siedzenia po rozłożeniu nie tworzą prostej podłogi. Części zamienne tanie a podstawowe naprawy można zrobić "ze szwagrem w stodole". Jedyny minus utrudniający znacznie życie to hałas w środku. przy 140km/h nie da się normalnie porozmawiać z pasażerem.
Jak to na 1,9 TDI przystało bezawaryjny i oszczędny jednak słaba kultura pracy. Głośny zarówno na postoju jak i podczas jazdy. Olej od wymiany do wymiany (u mnie co 10k) bez dolewek.
Precyzyjne. Może zbyt krótka 2 i 3 ale bez tragedii. Biegi wchodzą bez problemów.
Trochę za miękki i samochód na zakrętach trochę przechyla. Może to winna wysokiego środka ciężkości ale i tak za bardzo. Obecnie mam mercedesa B-klasy podobny środek ciężkości a znacznie lepsze prowadzenie. Wytrzymałość zawieszenie bardzo dobrze przez 3 lata NIC nie wymieniane (samochód nie użytkowany w Polsce)
Zawieszenie dobrze wybiera nierówności ale hałas w środku jest uciążliwy. Przy dłuższej trasie przy prędkości 130-140km/h daje w kość. Pozycja za kierownicą bardzo dobra i wygodna. Trasy po 1200km można robić bez przerwy na rozprostowanie kości.
Sama deska rozdzielcza i przyciski użytkowe są w porządku wszystko obsluguję się intuicyjnie za to obsuga radia i tych wszystkich niepotrzebnych funkcji to już wyższa szkoła jazdy. Obsługa komputera też jest beznadziejna. A wystarczyłoby zamienić przyciski w kierownicy z obsługi radio na komputer i byłoby 4+ a tak to jest słabe 3.
szybko się nagrzewa i utrzymuje zadaną temperaturę czy to w lato czy w zimie. po trzy letnim użytkowaniu zaczęło śmierdzieć z klimy mimo odgrzybiania smród pozostał.
Miejsca jest jako tako sporo ale ta obudowa kierownicy przeszkadza w swobodnym poruszaniu nogami. Na miejscu pasażera jest wygodnie z tyłu to już całkowity luksus
Tu jest pieta achillesowa całego samochodu. Słynące 1,9 TDI z głośnego silnika plus słaba aerodynamika dają mieszanke wybuchową. Przy 12 godzinnej jeździe następne 5 godziny słyszy się szum w uszach. Tu jest dużo do poprawy!
Spalanie w granicach 6 l/100km przy dość szybkiej i dynamicznej jeździe. Koszty naprawy niskie zresztą nie miałem okazji się zbytnio o tym przekonać ponieważ nie miałem poważniejszych usterek. Same koszty wymiany płynów i części eksploatacyjnych takie same jak w innych samochodach.
Jakość wykonania wnętrza nie jest powalacąca. Plastiki są słabej jakości i lubią trzeszczeć. Wyświetlacz radia wygląda jak z przeszłości. Atko ratuję dobry silnik i osprzęt. Cena jak na takie autko dość wysoka. Duży spadek ceny przy dłuższym użytkowaniu
Nigdy mnie nie zawiódł. tyle samo powrotów co wyjazdów. trasy 1000km robiłem bez żadnej obawy o to że gdzieś będę potrzebował lawety. Wymany tylnej żarówki wymagają demontażu lampy ale bez problemu można sobie z tym poradzić na parkingu pod blokiem
Brak. Zrobiłem tym samochodem 70.000km i nigdy nic. O autko dbałem i odwdzięczało mi się za to z nawiązką. Pod koniec zacząła pojawiać się rdza na nadkolach ale to chyba wina złej naprawy powypadkowej

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 105KM 77kW [l/100km]

5,9