Ocena kierowcy - Seat Ibiza III

ibizon, 8 lat temu
Silnik 1.9 TDi 101KM 74kW
Rok produkcji 2003
Seat Ibiza III 1.9 TDi 101KM 74kW 2001-2008 - Oceń swoje auto
Zawieszenie : Połączenie twardego zawieszenia, dobrego "czucia" tego co się dzieje z kołami i stosunkowo mocnego silnika diesla to w tym samochodzie recepta na dynamiczną i przyjemną jazdę.
Karoseria : pojawienie się pierwszej powierzchownej rdzy
Układ elektryczny : awaria climatronika
Posiadam go już jakiś czas i ciągle mi się podoba, co świadczy o tym, że to na prawdę udany samochód. Oczywiście, nie jest wolny od wad, ale moja subiektywna ocena całości to 5 z małym minusikiem.
Jak go kupiłem to wrażenie skoku z 75KM na 100KM było ogromne. Na papierze moc 1.9TDi w tej wersji, która jest w Ibizie nie robi szału, ale sprawcą całego zamieszania jest moment obrotowy 240Nm, co przy tak niewielkim i lekkim nadwoziu czyni cuda nie nadwyrężając przy tym zawartości portfela. Denerwować może średnia kultura pracy "ropniaka" na wolnych obrotach i hałas, ale zważając na dynamikę jaką oferuje wybaczam mu te niedociągnięcia.
Jest to moim zdaniem słaby punkt tego samochodu. Jest toporna. Ruchy gałką są długie, a biegi wchodzą niezbyt gładko porównując np. ze skrzynią w Focusie. Jednakże jest to wytrzymała konstrukcja, więc biorąc to pod uwagę należy się jej mocna trójka.
Jeśli tylko są w dobrym stanie, zawieszenie i układ kierowniczy tego samochodu są jednymi z najlepszych jakie można dostać w aucie za tą cenę! Owszem, nie jest ono dla wszystkich: to twardy typ zawieszenia, a układ kierowniczy jest bardzo bezpośredni. Ta kombinacja jest skierowana do ludzi lubiących szybko przejeżdżać ciasne zakręty, na prawdę daje radę na tym polu- samochód nie buja się na boki. Nie jest natomiast dla ludzi oczekujących (minimum) komfortu, dla nich lepszym wyborem jest Fabia, albo Polo mające miększe układy zawieszenia.
Z przodu widoczność jest super, szyby boczne z przodu także nie dają powodów do narzekań. Z tyłu dość szerokie słupki, ale generalnie nigdy nie miałem większych problemów z widocznością w tym aucie.
Wnętrze samochodu jest wykończone, nie da się ukryć, tworzywami niskiej jakości. Plastiki skrzypią, a już w 13 letnim samochodzie na pewno ;) Jednakże biorąc pod uwagę ergonomię jako taką to fotele z przodu są wygodne, lewarek skrzyni biegów i łapa ręcznego są tam gdzie być powinny, a "zegary" są bardzo przejrzyste.
Jak to diesel, musi chwile pochodzić, żeby puścił trochę ciepłego powietrza do środka. Mam wersję z clamatronikiem i swego czasu wysiadła dmuchawa i przerywnik, za naprawę w niezależnym zakładzie zapłaciłem około 600zł, gdyby była tam klima manualna spokojnie zmieściłbym się w połowie tej kwoty.
Z przodu, kiedy miejsca na nogi dla kierowcy i pasażera jest wystarczająco, to jest pewne, że osoby siedzące za nimi na tylnej kanapie będą narzekać ;) Z przodu jest ok, z tyłu miejsca jest po prostu mało, a kanapa niezbyt wygodna.
Na wolnych obrotach klekot diesla to nic dziwnego, jest trochę głośno ale to nic w porównaniu z tym co dzieje się w kabinie gdy przekroczymy 160Km/h i 3tys. obr./min. lub więcej (z tym silnikiem spokojnie dobija pod 200km/h) Ciężko słucha się radia, nie mówiąc o próbie rozmowy ;)
Pod względem spalania jest stosunkowo ekonomicznie nawet jeśli ktoś, tak jak ja, posiada ciężka nogę. Części eksploatacyjne w akceptowalnej cenie, no i żaden mechanik nie boi się brać tego samochodu na warsztat ;)
Jak wcześniej pisałem plastiki we wnętrzu nie zachwycają, za to ogólna niezawodność i dobry dostęp do części sprawia, że samochód jest wart swojej ceny.
Poza wspomnianą awarią climatronika, uszkodzeniem zamka tylnej klapy i zepsutym uchwytem na kubek, samochód nie stwarza problemów. Na tle wielu innych aut można go określić jako niezawodny.
Samochód ma obecnie przebieg ponad 240tys., z czego ja zrobiłem coś ponad 20tys. i żadnej poważnej usterki nie doznałem. Nie dymi, przyspiesza, hamuje ;) W zeszłym roku zrobiony kompletny rozrząd, więc mogę mieć głowę spokojną.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDi 101KM 74kW [l/100km]

5,4