Ocena kierowcy - Seat Ibiza IV Hatchback 5d

Sławek, 8 lat temu
Silnik 1.6 MPI 105KM 77kW
Rok produkcji 2009
Seat Ibiza IV Hatchback 5d 1.6 MPI 105KM 77kW od 2008 - Oceń swoje auto
Auto urzekło mnie od 1. ujrzenia. Mój Seat ma biały kolor, zamontowałem czarne alusy. Sportowy, śliczny wygląd idzie tutaj w parze z mocnym silnikiem 105 KM, potrafiącym zapewnić emocje, ale jednocześnie stosunkowo oszczędnym i bezawaryjnym. Osobom zastanawiającym się nad kupnem: polecam.
Silnik mocny, oszczędny bezawaryjny. Jednostka wolnossąca może nie dorównuje momentem obrotowym kuzynowi wzmocnionemu turbiną, ale też daje radę w stopniu doskonałym, a na pewno przeżyje więcej niż TSI.
W skrzyni biegów pozytywnie zaskoczyło mnie jak lekko działa wajcha. Dosłownie dwuletnie dziecko byłoby w stanie jednym palcem wrzucić bieg. Z początku wydawało mi się to trochę nienaturalne, ale w czasem, jak się przyzwyczaiłem, nie wyobrażam sobie jeździć np. citroenem, gdzie żeby zmienić bieg trzeba użyć siły niemal jak przepychając się po telewizor z promocji w biedronce ;) .
Auto świetnie trzyma się drogi, trochę twarde zawieszenie, ale polskie drogi coraz lepsze, a na zakrętach nie wyobrażam sobie innego.
Jeśli chodzi o widoczność to czasem przeszkadza słupek przy przedniej szybie od strony kierowcy, ale może to kwestia ustawienia fotela.
Kupując auto tej klasy trzeba się liczyć z faktem, że nie jest to minivan i nie będziemy do niego siadać z pozycji stojącej. Jest to auto niemal sportowe, a skutkiem tego jeździ się prawie ***** po asfalcie. Czasem, zwłaszcza dużym osobom lub starszym trudno z tego powodu wysiąść, ale Seat Ibiza wyższy o 5 cm już nie byłby nawet w połowie taki piękny
Zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie działa poprawnie, tak, jak należy się tego spodziewać.
Po aucie tej klasy nie należy się spodziewać miejsca jak w naczepie TIRA. To małe auto i czuć to szczególnie na tylnej kanapie. Miejsca dla kierowcy i pasażera z przodu wystarcza. Można ustawić fotele tak, aby w całym aucie zmieściło się czworo ludzi przeciętnych rozmiarów. Jednak podróż w 5 to istna katorga nawet dla kierowcy. Jak to we wszystkich tej wielkości samochodach.
W kwestii wyciszenia Seat naprawdę odrobił lekcje. Mając otwarte szyby i puszczoną w środku muzykę, ledwo słychać ją na zewnątrz. Z zamkniętymi oknami jedzie się niemal jak w mobilnym studio nagraniowym.
Maksymalne spalanie, które zanotowałem to około 8 litrów. Nie liczę tutaj wypadów do sklepu ok. 300 metrów bo wiadomo, że komputer pokaże wtedy nawet 15l/km (silnik zimny, na ssaniu). Średnie oscyluje w granicach od 6 do 7 litrów, zależy od długości trasy i w dużej mierze od prędkości. (przy 120 km/h komputer wskazuje koło 7 litrów). Jednak wydaje mi się, że jak na osiągi w tym silniku, spalanie tego rzędu jest jak najbardziej to zniesienia. Osobom zastanaiającym sie nad kupnem Ibizy szczerze polecam!
Na dzień dzisiejszy (lato 2015 r.) za 25 tys. możemy mieć to 5-6-letnie auto. Wykonanie jest porządne, niemieckie, nie ustępuje w niczym volkswagenowi, a moim zdaniem go przewyższa (choć z VW nie mam dużo do czynienia). Do tego piękna, sportowa linia i charakter, niewielkie spalanie, jak na taki silnik. Słowem auto godne polecenia.
Niestety zdarzają się drobne, acz uciążliwe usterki głównie związane ze słabym plastikiem (np. ułamanie się zabezpieczenia sprężyny tylnej wycieraczki, przez co latała w każdą stronę jak chciała jak piloci polskich odrzutowców na treningach).
Poważniejszych usterek przez 6 miesięcy użytkowania auta nie odnotowałem.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 MPI 105KM 77kW [l/100km]

5,4