Ocena kierowcy - Seat Leon III ST Facelifting

Marcin, 3 lata temu
Silnik 1.5 EcoTSI 130KM 96kW
Rok produkcji 2019
Seat Leon III ST Facelifting 1.5 EcoTSI 130KM 96kW 2018-2020 - Oceń swoje auto
Inne : Trudno nazwać to zaskoczeniem ale ten samochód po prostu świetnie się prowadzi. W ogóle nie czuć, że to kombi.
Długo porównywałem auta w tym segmencie (9 jazd testowych!) i mój wybór padł na Leona ST. Może nie wyróżnia się niczym szczególnym na tle konkurencji (może poza prowadzeniem) ale też nie odstaje w żadnym elemencie (może poza wyciszeniem:). Dobra relacja jakości do ceny a reszta moich odczuć poniżej...
Przede wszystkim elastyczny. Jeżeli traktujemy pedał gazu delikatnie to naprawdę mało pali. Ale jeżeli lubimy szybszą jazdę to też daje radę. Zaskakująco dynamiczny jak na tę moc. Jedyny minus jest taki, że czasami, kiedy chcemy dynamicznie ruszyć, pojawia się niewielka "dziura" mocy.
Bardzo precyzyjna i wygodna. Dałbym 5 gwiazdek ale dla mnie mogła by mieć jeszcze krótsze przełożenia (bardzo subiektywne odczucie!).
Rewelacja! Główny powód dlaczego go wybrałem z innych "kombiaków", a testowałem prawie wszystkie w tym segmencie. Dużo by się rozpisywać ale im bardziej "sportowo" jeździmy tym lepiej trzyma się nawierzchni. Reakcje na najmniejsze ruchy kierownicy są natychmiastowe. Trzeba tylko dobrego asfaltu bo zawieszenie jest dość twarde :) Dlatego odejmuję gwiazdkę.
Ładne są asymetryczne linie na karoserii i kształt lusterek ale to po prostu trochę dynamiczniej wyglądający Golf :) Dla mnie stylistyka mogłaby być bardziej porywająca. Ciekawy lakier (Mystic Blue) zwraca na siebie uwagę.
Wszystko widać bardzo dobrze jak na kombi. Lusterka boczne są małe ale tak ustawione, że to nie przeszkadza. Fotochromatyczne lusterko tylne jest bardzo przydatne w nocy.
Generalnie bardzo dobrze ale dwie uwagi. Pokrętła zamiast przełączników! (na kierownicy i klimatyzacji). Już nawet grupa VW teraz od tego odchodzi. Są po prostu mniej wygodne. Druga uwaga do media system (Plus 8") - tylko trzy przyciski, reszta funkcji dotykowo, na ekranie. Jest to po prostu mniej funkcjonalne.
Ogrzewanie ok, ale klimatyzacja tak sobie. Szczególnie przy dużych upałach trzeba poczekać na schłodzenie. Pracuje dosyć głośno.
Jak na te gabaryty jest bardzo wygodnie.
Szału nie ma! Uważam, że kilka konkurencyjnych kompaktów jest lepiej wytłumionych. Nie chodzi o silnik, który jest cichy, tylko o opór wiatru na szybie i lusterkach i opony. Przy dłuższych trasach autostradą jest to uciążliwe.
Mogę tylko wypowiadać się o spalaniu, które jest książkowe. Wiadomo - jak jeździ się dynamicznie można spalić dużo więcej niż podają dane techniczne.
Kupiłem go w salonie, kiedy wchodziła nowa generacja Leona i rabaty były bardzo atrakcyjnie. Porównywałem z prawie wszystkimi autami w tym segmencie. Był praktycznie bezkonkurencyjny.
Hmm... dwa razy w ciągu roku wyskoczył mi błąd tempomatu (nie chciał się uruchomić). Pomogło wyłączenie i włączenie silnika. Poza tym żadnych problemów.
Żadnych problemów!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 EcoTSI 130KM 96kW [l/100km]