Ocena kierowcy - Seat Toledo IV Liftback

jarni, 10 lat temu
Silnik 1.4 TSI 122KM 90kW
Rok produkcji 2013
Seat Toledo IV Liftback 1.4 TSI 122KM 90kW 2012-2015 - Oceń swoje auto
Podsumowując wszystkie oceniane cechy i auto jako całość, Toledo wypada znakomicie. Duet silnik 1.4 TSI 122KM i 7-stopniowa automatyczna skrzynia DSG radzą sobie w każdych warunkach. Auto prowadzi się wybornie o ile drogi są wyborne ;) Widoczność do tyłu jest klarowna - nie ma żadnych "zakłócaczy". Ergonomia, wentylacja i przestrzeń wewnątrz oraz w bagażniku imponują. Niezawodność auta jest - jak na razie - stu procentowa. Spalanie niskie. Z wyciszeniem mogłoby być lepiej, ale - jak to mówią - nie ma róży bez kolców.
Jestem bardzo zadowolony z tego silnika. 1.4 TSI 122KM to najmocniejsza jednostka benzynowa z jaką można było nabyć ten samochód i - moim zdaniem - najoptymalniejsza spośród silników benzynowych. Auto jest bardzo zwinne w ruchu miejskim, bardzo sprzyjającym dynamicznej jeździe (np. gdy trzeba przyspieszyć aby zdążyć na światłach) a także w trasie - gdy potrzeba mocy aby wyprzedzić kilka samochodów.
7-stopniowa skrzynia DSG to idealne połączenie z silnikiem 1.4 TSI 122KM. Podczas spokojnej jazdy zachowuje się bardzo inteligentnie - przełożenia w górę i w dół następują dokładnie wtedy, kiedy trzeba. Prawdziwa frajda zaczyna się jednak wówczas, gdy zapragniemy dynamicznej jazdy - mimo twardego trzymania nogi na gazie przełożenia "nadążają" i czuje się 100% kontrolę nad autem.
Zacznę od minusika, który kosztował o stopień niższą ocenę. Powodem była twardość zawieszenia (jak na nasze drogowe realia) - przejazdy po progach zwalniających i drobnych dziurach po prostu "bolą" i auto i kierowcę. Cała reszta pracuje wzorowo - kręcenie kierownicą to wręcz poezja, układ kierowniczy nadaje bowiem na tych samych falach co kierowca. Toledo jest bardzo zwrotny, z parkowaniem radzi sobie świetnie (czujniki parkowania nie przeszkadzają bardzo :) ) a zakręty przejeżdża z pewnością i precyzją.
Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczony - tyłu nic nie przesłania, można cofać komfortowo zarówno polegając na lusterkach jak i obracając się i po prostu patrząc wstecz. Wielkość bocznych lusterek jest odpowiednia, a gdy nie sięgną w dane miejsce, to można je sobie błyskawicznie, elektrycznie przestawić. Na zdanie uwagi zasługują również spryskiwacze i wycieraczki, które stanowią zgrany duet i paroma ruchami doprowadzają szybę do czystości.
Wszystko jest pod ręką. Wszystko jest intuicyjne. Niezależnie czy chodzi o obsługę radia, wentylacji czy nawigacji. Schowków wprawdzie mogłoby być więcej, ale to rekompensuje potężny bagażnik.
Pod prawą ręką, sterowanie bardzo intuicyjne a efekty szybkie i znakomite. W kilka chwil radzi sobie z całym powietrzem w aucie oraz z wewnętrzną powierzchnią szyb.
Absolutna, poczwórna rewelacja. Po pierwsze dlatego, że kierowca czuje się komfortowo, szczególnie w dłuższej podróży - miejsca na nogi jest idealnie. Po drugie dlatego, że pasażer z przodu czuje się jeszcze lepiej niż kierowca z tego samego powodu. Po trzecie dlatego, że pasażerowie z tyłu byli i są zachwyceni ilością miejsca i komfortem tylnej kanapy. Wreszcie, po czwarte dlatego, że bagażnik a w zasadzie Bagażnik jest olbrzymi a w zasadzie Olbrzymi.
Tutaj mogłoby być zdecydowanie lepiej. Pierwsza rzecz, która mnie zabolała, to poziom hałasu nawet przy spokojnej jeździe z prędkością 100-110 km/h. Jest wysoki i to nie wina silnika ale szumu powietrza i opon. Druga rzecz to przenoszenie hałasu z podłoża - przejeżdżanie przez znaki poziome (strzałki do przodu) odbija się charakterystycznym echem wewnątrz. Wiem, wiem - nie trzeba przecież po nich przejeżdżać. Można też włączyć radio. Tyle, że ja czasem lubię podróżować słuchając tylko odgłosów otoczenia.
Koszty generujące przez Toledo, to koszty paliwa, a tego nasz Hiszpan spala w mieście 8.0-8.5 l/100km a w trasie przy bardzo oszczędnej jeździe 90-110km/h w okolicy 6.0 l/100km. To w pełni satysfakcjonuje.
Mam wrażenie, że Toledo mógłby być tańszy, sporo tańszy. Mam również wrażenie, że zbyt dużą część ceny stanowi marka. Nie przeszkadza mi to jednak wcale - podróżowanie z logotypem "S" jest warte tej ceny.
12 000 i nic, kompletnie nic. Niech tak zostanie nawet wtedy, gdy kiedyś na przebiegu będzie jedno "0" więcej.
Patrz komentarz do "Drobne usterki" :)

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.4 TSI 122KM 90kW [l/100km]

7,1