Ocena kierowcy - Skoda Fabia III Hatchback Facelifting

MEDUS@, ponad rok temu
Silnik 1.0 MPI 60KM 44kW
Rok produkcji 2019
Skoda Fabia III Hatchback Facelifting 1.0 MPI 60KM 44kW 2018-2021 - Oceń swoje auto
Miejskie auto, które mimo wszystko trasy się nie boi. Do miasta fajnie zwinne, całkiem pojemne jak na wyjazd/podjazd na zakupy. Ekonomiczne, bo pali mniej od Matiza 0,8. Już w wersji Active sensownie wyposażone (bo z klimą manualną, czujnikiem zmierzchu i Hill Holder'em). Ja mam dodatkowo tempomat, komputer i radio BLUES.
Daję 5* bo takie auto kupiłem świadomie. 95 Nm wystarcza absolutnie do jazdy w mieście, nawet lewym pasem. Poprawnie wyciszony, jak na budżetowe auto, płynnie wkręca się na obroty, potrafi zaskoczyć oszczędnością, szczególnie przy prędkościach 80-120 km/h. Maksymalna prędkość potwierdzona na autostradzie: 160 km/h. Dla mnie jazda drogami powiatowymi i krajowymi nie stwarza problemu. Moc 60 KM absolutnie wystarcza do przemieszczania się z pktu A do B, możliwie szybko/płynnie, bezpiecznie i ekonomicznie. Dostępne są instalacje LPG do tego silnika MPI.
Skrzynia średnia. Szczególnie doskwiera wsteczny w tym sensie, że czasem po prostu nie wchodzi i trzeba kilka razy popracować sprzęgłem. Długość biegów dobrze dobrana. 5 biegów. Przy wyprzedzaniu nie raz redukowałem do 4. Biegi 1-5 wchodzą bez zarzutu.
Zawsze czuję się pewnie. Zestrojone typowo dla auta miejskiego. Gdyby nie fabryczna wada tylnych bębnów polegająca na piszczeniu/charczeniu podczas hamowania w deszczowe lub dżdżyste dni. W ASO proponowano mi ich wymianę za... 1300 PLN. Ale się nie zdecydowałem. Trudno. Jak się rozgrzeją w trakcie jazdy dolegliwość znika. Nie ma to wpływu na skuteczność hamowania więc jeżdżę.
Jak dla mnie i mojej rodziny (5 os.), wyjeżdżając do/po mieście wystarczająco obszerna. Jadąc na urlop do Zakopanego we 3 osoby... bagażnik 330 l za mały jak na taką podróż. Torby układałem też na tylnym siedzeniu, ale pomieściliśmy się. Nic nie skrzypi poza... bębnami z tyłu.
Daję 5* bo nie mam żadnych zastrzeżeń. Nie mam czujników parkowania, bo auto da się dobrze wyczuć.
... i tylko czasem przy wysiadaniu przestawiam przełącznik świateł swoim kolanem.
Zupełnie bez zarzutu. Zaparowane szyby jesienią/wiosną załatwiam włączeniem klimy manualnej. Latem ustawienie optymalnej temperatury nie sprawia problemy mimo, że jest to klima manualna.
Z przodu, przy moim wzroście 183 cm, jest mi wygodnie. Za mną, wiadomo, fajerwerków nie ma. Z tyłu kanapa mogłaby być szersza. 3 osoby z tyłu (nastolatki lub dorosłe) to tylko na krótkich przejazdach. Po prostu ciasno. Ciasno wszerz, ciasno na kolana. Ale pamiętajmy: to jest z założenia auto miejskie. Sprawdzi się jako auto rodzinne w wariancie 2+2, szczególnie w wersji kombi.
Zawsze może być lepiej, ale jak na auto budżetowe na prawdę jest nieźle. Na postoju silnika prawie nie słychać.
Auto budżetowe to i mało kosztuje. Mało pali, jak na razie się nie psuje, części, typu filtry i oleje, są niedrogie.
Myślę, że naprawdę jest nieźle. Twarde, ale dobrze spasowane plastiki, wygodne fotele, nic nie odpada bądź odstaje. Jest OK.
Jak na razie nic... poza tymi hamulcami bębnowymi z tyłu.
Nic.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.0 MPI 60KM 44kW [l/100km]