Ocena kierowcy - Skoda Felicia I Hatchback

Silnik : Prosty trwały, niezawodny
Karoseria : Rdza wszędzie
Przeniesienie napędu : Wyskakujące biegi
Układ elektryczny : Swiruje
Ogólnie auto sprawuje się naprawdę nieźle. Ciężko jest w niej coś zepsuć by uniemożliwić sobie dalszą jazdę. Jeśli wymienia się wszystko na czas nic nie ma prawa się stać , jeśli o czymś zapomnisz, też nic straconego ;)
Silnik to 1.3 MPI 68 ogierów pod maską. Jak na tę pojemność silnika to całkiem żwawo rozpędza się do 80 km/h, później jest już nieco słabiej, ale nie jest to przecież auto do wyścigów ulicznych ;) Ostatnio siadła mi tylko pompa paliwa (moja bardzo wielka wina) i wymieniłem rozrząd oraz pompę wody.
Skrzynię biegów oceniam nie najlepiej. Jest dosyć słaby punkt konstrukcyjny tego modelu. Często wyskakują bieg 2 i 4. ponadto bieg 4 nie zawsze chce '' wejść ''. dopiero gdy pospawałem wodzik zmiany biegów i wymieniłem skrzynię, problem w miarę ustąpił :)
Co do układu jezdnego to nie mam większych zastrzeżeń choć nie powiem, jej konkurenci tacy jak chociażby opel astra f maja w tej kwestii więcej do powiedzenia.
Komfort to moim zdaniem największa bolączka tego samochodu. Na swoich czterech literach czuje każdą dziurę (ahhh te nasze drogi). O wiele lepiej w kwestii komfortu jeździło mi się oplem astrą f nie mówiąc już o citroenie c5 l .
Na brak ergonomii w tym aucie nie narzekam, choć wiadomo, że zawsze mogłoby być lepiej w tej kwestii. Po prostu wszystko jest tam gdzie powinno i tyle.
Ogrzewanie nie jest złe, ale wyraźnie '' trochę '' brakuje mu do '' perfekcji ''. Często niestety zanim auto się nagrzeje zdążę pokonać odcinek 15 kilometrów jeżdżąc przepisowo !
Na brak miejsca z przodu nie narzekam jako kierowca (pasażer obok też się zbytnio nie skarżył), lecz mimo wszystko moim zdaniem miejsca na nogi dla pasażerów na tylnej kanapie jest stanowczo zbyt mało !
W kwestii wyciszenia. Do 100 km/h jest dosyć dobrze, później wraz ze wzrostem prędkości jet coraz to gorzej. Przy około 150 km/h ma się wrażenie, że całe auto zaraz się rozpadnie.
W kwestii utrzymania jet zajefajnie. Nie miałem jeszcze tak ekonomicznego w utrzymaniu samochodu ! Części do tego modelu są tanie jak barszcz, więc w razie czego nie trzeba się martwić gdy coś się popsuje.
Co do stosunku cena-jakość. W tym czynniku jest zadowalająco, a rzekłbym, że nawet bardzo dobrze ! Auto można kupić za śmiesznie małe pieniądze choć niestety na rynku są już same zajechane egzemplarze, a szkoda .
Z drobnych usterek to lubią się popsuć silniczki od wycieraczek, czasem gdy zamokną bezpieczniki to mamy '' dyskotekę '' na desce rozdzielczej, lubi się popsuć pierwszy bieg wycieraczek przednich.
Z poważnych awarii to ostatnio (jakiś miesiąc temu) padła mi pompa paliwowa, ale było to z mojej winy, gdyż w baku praktycznie nie było paliwa, oraz musiałem wymienić alternator i rozrusznik.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 1.3 68KM 50kW [l/100km]

Skoda Felicia I Hatchback