Ocena kierowcy - Ssangyong Korando V SUV

Silnik 1.5 T-Gdi 163KM 120kW
Rok produkcji 2023
Ssangyong Korando V SUV 1.5 T-Gdi 163KM 120kW od 2019 - Oceń swoje auto
Inne : Cisza w kabinie.
Super autko. Wcześniej miałem mitsubishi ASX. Nosiłem się z zamiarem kupna nowego suva z napędem na 4 koła, automatyczną skrzynią biegów i z bogatym wyposażeniem do ok. 180 tys. zł. Myślałem pierwornie o Alfie Stelvio, ale ceny aut w ubiegłym roku poszybowały w górę i kiedy już uzbierałem wymienioną wcześniej kwotę, Alfa odjechała... z ceną. Kiedy serwisowałem miśka w ASO, miałem okazję jeździć zastępczym eclipse crossem 4x4 cvt 1.5 turbo. Autko dynamiczne, skrzynia dziwna, ale przyjemna. Tyle, że strasznie w nim bujało przy gwałtownych ruchach kierownicą (prowadzenie znacznie gorsze niż w ASX). Więc eclipse odpadł. Przy kolejnym przeglądzie miśka, dostałem, jako auto zastępcze, ssangyonga (bo właśnie dealer mitsubishi zaczął go sprzedawać w swoim salonie). Zaskoczyła mnie cisza w tym samochodzie. Przy spokojnej jeździe nie słychać silnika! Dynamika auta co najmniej wystarczająca. Skrzynia aisin pracowała gładko, a reakcja na wciśnięcie manetek przy kierownicy była szybka. Prowadzenie samochodu i reakcja na gwałtowne ruchy kierownicą, jak w osobówce, mimo, że to suv (eclipse cross przy korando, w zakrętach prowadzi się jak dostawczak). No i cena. Za najbogatszą wersję saphire, 4x4, z automatem, podgrzewanymi siedzeniami, przyciemianymi szybami, system autonomicznego hamowania, kontrolą zjazdu ze wzniesienia, 19 calowymi felgami, metalicznym lakierem, itd., sprzedawca zażadał ode mnie 162500 zł. Do tego zaproponował instalację gazową wartą 6500 za 1 zł. Za gaz podziękowałem, w zamian dostałem składany hak, poprzeczki na relingi i box na dach. Taniej o ok. 20000 zł. od konkurencyjnego hyundaia tucsona z podobnym wyposażeniem. A i po Płocku hyundaii jeździ mnóstwo, a korando spotkałem tylko jedno (szare, mój jest czarny).
Bardzo cichy! Bardzo elastyczny. Ciągnie od samego dołu.
Pozytywne zaskoczenie. Pracuje płynnie, a w trybie sport, po zdecydowanym wciśnięciu pedału gazu, szybko redukuje.
Komfortowo i przewidywalnie. Nie buja, słucha się kierowcy.
6 za lakier. W mitsubishi już po miesiącu użytkowania miałem mnóstwo drobnych odprysków na masce. W korando nie mam. Syn zbyt energicznie otworzył drzwi i uderzył w metalowe ogrodzenie przy domu rodziców. Odprysk na ogrodzeniu jest. Na drzwiach auta nie ma
Tylne słupki są baaardzo szerokie. Ograniczają widoczność.
Wszystko jest tam, gdzie być powinno.
Bez zarzutu.
Pod dostatkiem.
To największe pozytywne zaskoczenie. Przeważyło o zakupie.
Tam gdzie mitsu 1.6 benzyna potrzebował 7.5 litra bez litowania się nad pedałem gazu, korando (bez oszczędzania pedału przyspieszenia) pije 10 litrów. Przy bardzo usilnych staraniach da się zejść do 8.5, ale zabija to przyjemność z jazdy, a silniczek ssangyonga kusi do dynamicznej jazdy (a robi to cicho i kulturalnie). Dla porównania - miśkiem udało mi się jechać poza miastem (flegmatycznie i nieciekawie) ze spalaniem 5.1 litra, korando w tym samym trybie spalił mi 7.5...
Jest git. Albo jeszcze lepiej.
Na razie przejechałem 10 tys. km, więc trudno coś powiedzieć. Póki co, wszystko gra.
Na razie jest o.k.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.5 T-Gdi 163KM 120kW [l/100km]