Ocena kierowcy - Subaru Forester II

janek_zorawski, 6 lat temu
Silnik 2.0 X 125KM 92kW
Rok produkcji 2002
Subaru Forester II 2.0 X 125KM 92kW 2002-2008 - Oceń swoje auto
Przeniesienie napędu : Wyjątkowo dzielne jak na nie-terenówkę auto. Chylę czoło!
Zawieszenie : Bardzo trwałe - przez 2 lata regularnej walki z koleinami, kamieniami i błotem nic się nie dzieje (czekam tylko na amortyzatory...)
Inne : Tylko ten szum z okien przy dużej prędkości...
Niemal optymalny kompromis między komfortem w trasie a jazdą w terenie (po polnych drogach, szutrach, śniegu itp.). Oczywiście jak na samochód tym przedziale cenowym.
Przez 2 lata, ponad 50 tys. kilometrów nie sprawaiał żadnych problemów. Prosty, niezawodny, wolnossący boxer. Może brakuje mu trochę elastyczności, brakuje mocy i momentu, ale nie narzekam. Dźwięk, jak na 4 cylindry całkiem przyjemny - na wysokich obrotach.
Może to kwestia egzemplarzu, wieku i eksploatacji, ale na zimno biegi czasem ciężko wchodzą. Poza tym żadnych problemów.
Świetny napęd na 4 koła! Mieszkam w bardzo ciężkim dojazdowo miejscu - ok. 1-2 km przez leśne, wyboiste, zryte przez traktory "drogi", często zmieniające się w rwące potoki głębokiego lessowego błota. Do tego całkiem strome górki. Subaru nie miewa w zasadzie problemów, zawsze wyjedzie. Jeżdżę niestety na całorocznych oponach, a i tak daje radę. No i oczywiście reduktor - nie do przecenienia!
Jak na razie rdzy nie widać, trzyma się świetnie. Jedyny problem - pewnie dlatego, że zbyt dużo muszę jeździć w trochę za ciężkim jak na zawieszenie niezależne terenie - czasem jest problem z zamknięciem bagażnika i jedne drzwi ciężko chodzą. Dodam, że ten problem pojawił się niedawno, więc chyba nie wziął się z wypadkowej przeszłości samochodu.
Nie mam się do czego przyczepić, ale też nie jestem zachwycony - wolałbym jednak siedzieć wyżej.
Wystarczająca ilość praktycznych schowków, rozmieszczenie wszelkich przycisków intuicyjne. Minus za trochę mały bagażnik.
Klimatyzacja manualna - działa bez zarzutu.
Miejsca z przodu na 5 gwiazdek - wygodnie nawet w długie trasy, drugi rząd na 3 gwiazdki.
Wyciszenie silnika na 5 gwiazdek. Duży minus jednak za te cholerne wyjące bezramkowe okna!
Spala ok. 15 litrów LPG na 100 km (nie wiem dokładnie, nie sprawdzałem). Benzyny niewiele mniej. Oczywiście chciałoby się mniej, ale ponownie - nie narzekam. Jak na takie właściwości jezdne jest w porządku.
Za kilkanaście tysięcy można mieć niezawodne, dzielne i wygodne auto. W moim przypadku zakup trafiony w dziesiątkę.
Przez 50 tys. km. wymieniałem tylko filtry, oleje i rozrząd (zaraz klocki i tarcze). Jedyne problemy miewam ze starą instalacją LPG, ale to w zasadzie osobna kwestia. Czeka mnie tylko wymiana amortyzatorów na pewno zrezygnuję z samopoziomujących z tyłu (za drogie) - ale i to po prostu sprawa eksploatacyjna. Jak na regularną jazdę w terenie i stosunkowo ciężką nogę - rewelacja.
Zupełnie nic!
Subaru Forester II