Ocena kierowcy - Subaru Forester IV Terenowy Facelifting

Piotrek, 5 lat temu
Silnik 2.0 XT 241KM 177kW
Rok produkcji 2016
Subaru Forester IV Terenowy Facelifting 2.0 XT 241KM 177kW 2016-2018 - Oceń swoje auto
Silnik : Jak pisałem - największy plus
Przeniesienie napędu : 4x4 i jazda po śniegu to bajka.
Zawieszenie : Drobne stuki z przodu przy skręcaniu... podobno ten typ tak ma...
Auto o bardzo dobrych właściwościach jezdnych, dużej przestrzeni dla pasażerów i akceptowalnym poziomie spalania. Nie jest to pewnie auto klasy premium ale mogę powiedzieć, że z pewnością ma charakter.
W wersji XT chyba największy atut. Bezproblemowe wyprzedzanie, miły dla ucha dźwięk, kiedy potrzeba oszczędny a kiedy ma dać frajdę z jazdy bardzo dynamiczny. Pewnie frajdy byłoby jeszcze więcej gdyby była skrzynia manualna.
CVT - mogłoby być lepiej. Czuć jak skrzynia trochę "dusi" moc silnika, szkoda że nie ma w opcji manuala, ale cóż - chyba żaden SUV o takiej mocy nie posiada takiej skrzyni biegów. Ogólnie jest ok - niemniej trzeba się trochę do niej przyzwyczaić, a jak się już przyzwyczaimy to można nawet ją polubić. Łopatki przy kierownicy zbędne.
Bardzo dobry - auto prowadzi się bardzo pewnie. Zmienne warunki na drodze nie wpływają na komfort jazdy i pewność prowadzenia. Deszcz, śnieg nie robi większej różnicy. W warunkach zimowych tam gdzie inni się zatrzymują to auto dopiero się rozpędza.
Nie jestem znawcą lakierów ale uderzenie kamyka podczas jazdy w zasadzie równa się odpryskowi. Poza tym ok.
Bardzo dobra. Przód i boki bardzo dobrze - przy cofaniu kamera.
Tutaj kilka uwag. Seryjne skórzane fotele w XT to niestety jakaś porażka - powinno się je po zakupie od razu wymontować i przełożyć na takie z Levorga. Auto ma ponad 240 KM a siedzi się jak na ławce. Są za krótkie, boczne trzymanie prawie zerowe co powoduje, że na skórze przy ostrzejszym zakręcie po prostu się zsuwasz z fotela. Brak dobrych foteli to duży minus. Podobnie jak w przypadku foteli na seryjny system audio (nie mylić z Harman Kardon) spuszczę zasłonę milczenia. Marna jakość dźwięku i koszmarna wizualizacja infotainment spowodowała, że była to pierwsza jedyna rzecz, którą wymieniłem (fotele niedługo będą 2-gą). Trochę wkurzające są jeszcze rysujące się plastiki - fortepianowy połysk :) Poza tym wszystko ok. Materiały są dobrze spasowane i przyjemne w dotyku, nic nie stuka czy trzeszczy.
Wszystko działa jak należy.
Ogrom miejsca dla rodziny 2 + 2.
Seryjnie autko jest dość głośne jeśli chodzi o szumy. Jak pisałem wcześniej wymieniłem system audio, a przy okazji wyciszyłem wszystkie drzwi. Wszystkim takie działanie polecam, ponieważ przełożyło się to na poprawę komfortu podróżowania.
Wszystkie benzyny RV, CX-5, palą podobnie jak FXT tj. średnio ok 9-10 l. Serwisy cenowo tak samo. Różnica jest taka, że tutaj mamy 50-80 KM więcej do dyspozycji od innych.
Jak dla mnie 5 gwiazdek. Nie znajdę w takiej cenie samochodu o podobnej charakterystyce silnika i właściwościach jezdnych - to jest dla mnie najistotniejsze. Gdybym oceniał pod kątem ergonomii (fotele itp. to ocena byłaby niższa)
Awaria chłodnicy klimy - wszystko usunięte w ramach gwarancji. Niestety czasami podejście serwisu do klienta pozostawia wiele do życzenia. Kiedy zdarza się zadać jakieś pytanie co do zachowania auta, pierwszą odpowiedzią jest - "ten typ tak ma..." i trzeba się
Brak i oby tak dalej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.0 XT 241KM 177kW [l/100km]