Ocena kierowcy - Suzuki Liana Hatchback

gabel, 19 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 4WD 106KM 78kW
Rok produkcji 2004
Suzuki Liana Hatchback 1.6 i 16V 4WD 106KM 78kW 2003-2007 - Oceń swoje auto
Jak bym mial kupowac coś nowego to kupiłbym merola 600l ub audiaka A8. Jednak kasa zadecydowalaby o lianie.
Mam porównanie do corollki, którą mi ukradli w lecie. Silnik jest bardziej dynamiczny, ma lepsza charakterystykę- max. moc i moment przy niższych obrotach. Jest tu łancuch rozrzadu tytanowy, ktory trzeba wymienić dopiero po 120000km. Silnik jest mniej wrażliwy na kiepskie paliwo. Leki pomruk jest jest trochę drapieżny, ale sympatyczny. Powyzej 4000obr/min jest faktycznie głośno, ale to już jest powyzej 130km/h ( na V).
Dobrze dobrane przełozenia, na V bez problemu mozna wyprzedzac-jest to raczej niewielki nadbieg. Na I i II rusza powoli, ale to jest charakterystyczne dla 16 zaworowych silników. Na poczatku nie mogłem przyzwyczaić sie do dosyc dlugich ruchów dźwigni zmiany biegow - troche jak w cięzarowce, ale juz sie przyzwyczaiłem i nie można traktować tego jako wadę. Biegi wchodzą gładko i pewnie.
Trochę mały rozstaw osi powoduje, że na poprzecznych przeszkodach potrafi zabujać. Przy duzych prędkościach (170) jest nadsterowny, ale tak jeżdżą tylko szaleńcy. Poza tym zakrety bierze dobrze, amortyzacja na naszych wspaniałych drogach też niezła. Świetny promień skrętu- tylko 5m. Hamulce nie sa rewelacyjne - bębny z tyłu.
Widoczność rewelacyjna, co wynika z wysokiego usytuowania foteli. Duze sferyczne lusterka i odmrazane. Troche nie widac przodu, ale wszystko jest do wyczucia. Przy jeździe próbnej czułem sie w Lianie tak bym jeździl nia od dawna.
Wygodne dobrze wyprofilowane siedzenia. Zaliczyłem jednodniowa podróż ok.1000 km. i nie czułem duzego zmeczenia. W porównaniu do fokusa (byłem pasażerem obok kierowcy) wrócilem urypany-siedzisko opiera uda w połowie dlugości i nogi drętwieją.Miejsca dużo, nawet z tyłu wysocy siedzą na luzie. Świetnie ustawione liczniki i wskazniki, wyrazne i czytelne a do tego ładnie wkomponowane w caly przod.
Brakuje mi jednej opcji nadmuchu, którą miałem kiedyś w oplu, tzn. jednocześnie na przednią szybę i na przód, w corollce też tego nie bylo. Poza tym bardzo dobrze i skutecznie. Klima ręczna działa bez zarzutu, ale szkoda, że w opcji jest tylko ręczna,
To tez jest ergonomia, o której pisałem wyzej. Dużo schowków chociaż nizbyt dużych, ale todrobiazg.
To jest własnie SUZUKI, chrapliwy, ale jak pisałem wyżej, sympatyczny pomruk - jak w motocyklu. Gdyby było wyciszenie od strony komory silnika (jest po drugiej niewidocznej od silnika strony blachy), to nikt nie czepialby się do głośnej pracy.
Dobrze, chociaż lepiej niż corollka to jednak sporo. Niestety mam ciężką nogę. (8,4 wyszło i w Warszawie przy dojazdach do pracy w godzinach szczytu)
Jest to najlepszy samochód, w tej klasie, w tej cenie, na naszym rynku. Przy takim wyposażeniu corollka kosztuje ponad 13000 zł. więcej - co prawda ma komputer pokladowy, który dla mnie jest zbędny, a dodatkowo mnie irytuje jak patrze na spalanie na I i II biegu czy przy wyprzedzaniu.
po 5000 km nie ma sie do czego przyczepić. Ale to jest czysty Japończyk i musi być niezawodny.
Jak wyżej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 4WD 106KM 78kW [l/100km]