Ocena kierowcy - Suzuki Swift II Sedan

ejnoej@wp.pl, 17 lat temu
Rok produkcji 1992
Suzuki Swift II Sedan 1.3 68KM 50kW 1989-1995 - Oceń swoje auto
Inne : Nie sądziłem, że to autko tak dobrze poradzi sobie w terenie, ale całkiem spory prześwit w połączeniu z małą masą własną i całkiem niezłą mocą uratował mnie już kilka razy z tarapatów. Przejazd przez grząski piach, gdzie utknęła Renówka z mocniejszym i dysponującym większym momentem obrotowym dieslem - nie sprawił mi problemów!
Układ elektryczny : włącznik krańcowy - ten, który zapala światło po otwarciu drzwi - lubi czasem zrobić sobie wolne, ale najczęściej przyczyną jest brud który się w nim przez lata skumulował, wyczyszczenie pomaga :)
Inne : Zamek drzwi - mi odmówił posłuszeństwa akurat ten od strony kierowcy, ale powodem była woda która się tam jakoś dostała i zamarzła - trochę WD-40 i zamek działa już rok bez problemów!
Tani środek lokomocji, zapewniający przyzwoite osiągi i umiarkowane zużycie paliwa. Ceny części zamiennych wyższe niż np do Fiata, ale obecnie szeroko dostępne są tanie zamienniki na prawdę dobrej jakości. Komfort mógłby być wyższy a wyposażenie lepsze, ale za to Swift ma ponadprzeciętną bezawaryjność i świetnie się prowadzi :)
Slniczek 1.3 8V bez oporów wchodzi na obroty, zapewnia wystarczającą moc i dynamikę, przy umiarkowanym apetycie na benzynę, jest jednak dość hałaśliwy.
Skrzynia w sam raz do silnika 1.3, dobre przyspieszenie zwłaszcza na pierwszych trzech biegach, co przydaje się w mieście, zmiana biegów nie jest niestety zbyt precyzyjna, ciężko wchodzi jedynka i wsteczny (prawdopodobnie problem z synchronizatorem), ale jest i tak lepiej w porównaniu do Fiata Seicento/Punto, jak na wiek auta to jest ok.
Z układu jezdnego nie dobiegają żadne stuki, zawieszenie jest bardzo twarde w porównaniu do aut francuskich i włoskich, ale zapewnia świetną stabilność, zero przechyłów bocznych, auto trzyma się drogi jak przyklejone. Układ kierowniczy daje świetne wyczucie pojazdu, pracuje lekko i precyzyjnie, brak wspomagania wcale nie powoduje wielkiego utrudnienia na parkingu.
Widoczność po prostu dobra, słupki przednie nie są za grube, a duże lusterka ułatwiają manewry na parkingu, jedynie widoczność przez tylną szybę mogłaby być lepsza, ale i tak jest lepiej niż w Punto, gdzie tył jest mocno zabudowany. (Pomimo że moje auto to sedan!)
Wszystko w zasięgu ręki, jedynie elektryczny regulator świateł jest lekko niewygodnie usytuowany i nie jest podświetlany. Poza tym dla niektórych dość uciążliwy może okazać się brak kontrolki włączonych świateł mijania (tak jak w Tico), jednak autko przypomina o włączonych światłach brzęczykiem więc nie ma obawy że zostawimy włączone. Dźwignia kierunkowskazów jest dość toporna ale nie występuje efekt ´wyskakiwania´ kierunkowskazu jak często miałem w Punto. Suwakowe przełączniki nawiewów są o dziwo bardzo wygodne i podświetlane.
Regulacja nawiewu 4-stopniowa, bardzo wygodna, choć miałem obawy że nie nauczę się tych suwaków. Wentylacja pracuje cicho na 1-2 biegu, na trzecim do przyjęcia, czwarty - dość głośno, ale za to wieje na prawdę mocno. Nawiew na szyby jest na prawdę dobry, gorzej z ogrzewaniem - trzeba poczekać na ciepłe powietrze, ale po rozgrzaniu silnika jest na prawdę ok. Mój samochód posiada dodatkowo bardzo wygodny szyberdach.
Przy tych gabarytach pojazdu, jest na prawdę więcej niż dobrze! 4 osoby o wzroście ponad 180cm nie narzekały na niewygodę. Podróż w piątkę byłaby jednak niewygodna, choć możliwa na krótką trasę. Bagażnik wersji sedan bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, można zapakować 3 worki ziemniaków i jeszcze zostanie miejsca na skrzynkę piwa...
Najsłabsza strona tego auta: twarde zawieszenie przenosi czasem drgania do kabiny, powodując przy tym hałas, zwłaszcza na kostce brukowej, również silnik pracuje głośno, plastiki lubią trzeszczeć, ale hałas ogólnie jest na poziomie znośnym. (O niebo lepiej niż w maluchu i w tico przy dużej prędkości)
Średnie spalanie wynosi od 6,1-6,5 litra w zależności od tego czy więcej jeżdżę w mieście czy w trasie. Na dalszych dystansach można zejść do 5,5l jadąc 90-100km/h, w mieście w zimie na krótkich dystansach potrafi spalić i 8l, ale to raczej wynik ekstremalny (zabrudzone filtry, niedogrzany silnik, częste zatrzymywanie i ruszanie itp...)
Za moje auto z roku 1992, z silnikiem 1.3 (monowtrysk) z wyposażeniem standardowym, doposażone jedynie w szyberdach zapłaciłem 2500zł. Za tą cenę otrzymałem 4-metrowego sedana zdolnego przewieźć 4-5 osób wraz z bagażem szybko, tanio i w miarę wygodnie. Samochód nie jest wolny od wad, ale przeważają zalety. Powiem krótko - nie mam w planach zakupu nowego auta, bo za tą cenę lepszego nie znajdę! ALBO SWIFT - ALBO NIC!
drobiazgi typu uszkodzony włącznik krańcowy światła (po otwarciu drzwi), lub zacięty w zimie zamek drzwi - nie ma nic, co przeszkadzałoby w codziennej eksploatacji, czasem trzeba porządnie walnąć klapą bagażnika żeby się zamknął, ale to akurat prawdopodobnie wina stłuczki jaką miał poprzedni właściciel z tyłu...
Za krótko mam ten samochód, by ocenić niezawodność, jednakże przez pierwszy rok brak usterek, które uniemożliwiłyby jazdę. Tak trzymać, to duży plus dla Suzuki! Swift pod względem bezawaryjności jest o niebo lepszy niż autka typu: Fiat Cinquecento, Ford Fiesta, a nawet Volkswagen Golf, może śmiało konkurować i wygrywać pod tym względem z dużo droższymi japońskimi markami, jak Honda czy Mitsubishi!

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 68KM 50kW [l/100km]

6,4