Ocena kierowcy - Suzuki Swift III Hatchback

CzareK; geo_cezar@poczta.onet.pl, 20 lat temu
Silnik 1.3 i 68KM 50kW
Rok produkcji 2003
Suzuki Swift III Hatchback 1.3 i 68KM 50kW 1996-2001 - Oceń swoje auto
Mimo krótkiego używania nabieram coraz większego uznania dla "Zuzi". Doskonały, dynamiczny i bardzo ekonomiczny silnik, dobre własności jezdne, poręczność w ruchu miejskim, miejsca aż za dużo dla dwojga, niskie koszty ubezpieczeń, a nawet kilka elektrycznych gadżetów. Model rzadki, nie budzi zainteresowania.. wiadomo kogo! Wobec tych zalet - słabe wyciszenie czy oporny wsteczny po prostu bledną. W swojej klasie, a tym bardziej w swojej cenie to doskonała maszyna! Tajemnicą jest, dlaczego tak mało popularna? Moja rada dla wszystkich posiadaczy Matizów, Uno, Punto, Polo, 206, Clio i pośledniejszego stworzenia - odstawiajcie toto na złom i przesiadajcie się na Swifty, to prawdziwe jeżyki [taki jaskółkopodobny, najszybszy na świecie ptasiek], nie zawiedziecie się! A teraz kamyczek do ogródka SMP. Istnieje wiele wersji Swifta - np. z 1,3DOHC; 1,6; 4x4; automat - ale nie u nas!!! Ja najbardziej byłbym zainteresowany wersją 1,3 HB3d i takie na Węgrzech produkują, ale na nasz rynek nie trafiają. Nie miałyby wzięcia?! Półsportowa maszyna w cenie miejskiego?
Doskonałe osiągi jak na wersję SOHC, przy tak lekkim samochodzie żadnych problemów z zapasem dynamiki w warunkach drogowych. Dane fabryczne [165 km/h] są zaniżone o 15-20 km. Szkoda że nie sprowadzają wersji DOHC.
Skrzynia lekka i dobrze zestopniowana, świetna przy rozpędzaniu, ale oczywiście problemy ze wstecznym [najczęściej trzeba ponownie wysprzęglić].
Zawieszenie twardawe, ale bez przesady; mnie nie przeszkadza, a zwolennicy bujanej miękkości mają inne marki. Prowadzenie precyzyjne, wspomaganie kierownicy zbędne. W sumie zachowanie na drodze ponadprzeciętne jak na tak lekki, krótki i wąski samochód. Jednak zwolennicy szybkości powinni "przycisnąć" go dodatkowymi spoilerami.
Świetna pomimo dość niskiej pozycji. Żadnych szerokich słupków a´la "206", za to spore lusterka.
Poprawna, ale bez szaleństw. Niektóre przełączniki położone dość dziwnie, na szczęście to te rzadziej używane. Wbrew pierwszemu wrażeniu, elektryczne sterowanie szyb dostępne także dla pasażera [obok ręcznego] to dobre rozwiązanie.
Ogrzewanie szybkie i wydajne [mała przestrzeń]; wentylacja niestety tylko wymuszona i żeby ochłonąć z wrażeń jazdy trzeba jeszcze słuchać wentylator.
Jak na niewielkie wymiary zewnętrzne to w środku jest bardzo przestronnie; co prawda jeżdżę sam lub z jedną osobą, ale nie odczuwam straty mimo przesiadki ze znacznie większego kombi. Dobre fotele przednie, chociaż te w wersji 3d są jeszcze lepsze, wspaniałe kubełki.
Średnie, szumy powietrza i opon, trzeszcząca konsola. Ale przy prędkościach akceptowalnych przez Kodeks Drogowy jest cicho, a potem ma się w nagrodę piękne warknięcia silnika. Poza tym przesiadłem się ze starego diesla, więc nie wydziwiam.
Koszty paliwa są śmieszne, przy obecnej relacji cen benzyna/ropa jeżdżę taniej niż poprzednio dieslem. Mimo ciężkiej stopy w samochodzie, który zachęca do dynamicznej jazdy, nie jestem w stanie osiągnąć zużycia "książkowego" tylko ok. 5,2 - 5,3; głównie w trasie ale nie tylko. Pierwszy przegląd w ASO w normie, poza tym nic.
Wzorcowo. Ja dostałem model ´01 bez przebiegu [egzemplarz wystawowy w salonie] za 28 tys. TAK! Przy tych parametrach maszyny to śmiech!!! Modele ´03 uzupełnione o airbagi, klimatyzację i wspomaganie kierownicy [moim zdaniem zbędne] to niecałe 40 tys., nadal bardzo zachęcająco. Mam nadzieję, że za kilka lat ludzie poznają się na tym samochodzie i nie będzie się tak traciło na odsprzedaży. Ponawiam pytanie - dlaczego Swifty są tak mało popularne, w naszym niebogatym kraju powinny robić furorę. Suzuki Motor Poland - do raportu!!!
Przy tym przebiegu nic jeszcze nie da się powiedzieć, ale to prosty, nie udziwniony samochód; mam duże nadzieje na bezproblemową przyszłość.
J.w. Model stoi wysoko w testach ADACu.
Suzuki Swift III Hatchback