Ocena kierowcy - Suzuki Swift IV Hatchback 5d

diablo, 13 lat temu
Rok produkcji 2007
Suzuki Swift IV Hatchback 5d 1.3 92KM 68kW 2004-2010 - Oceń swoje auto
Zawieszenie
Chciałem kupić silnik 1,5. Po jeździe próbnej zdecydowałem się na 1,3 jest wystarczający to tej masy. To silnik dla osób, które wiedzą do czego służy pedał gazu i nie wpatrują się tylko w chwilowy wskaźnik zużycia paliwa. Kręci się prawie do 7 tyś obrotów, a powyżej 4 tyś budzi się ze snu i przypomina że suzuki produkuje też dobre motocykle.
Ciekawie zestopniowywana skrzynia. 4 i 5 to nadbiegi. Na naszych droga nie ma potrzeby zużywania 5 nic to nie daje, a czasami powoduje większe zużycie paliwa. Przy wyprzedzaniu należy zredukować do 3 biegu. Samochodzik na tym biegu rozpędza się do 130 km/h i jest bardzo dynamiczny. Skrzynia czasami haczy na wstecznym biegu, ale nie jest to uciążliwe.
Miałem parę samochodów, ale żaden nie posiadał tak dobrego zawieszenia. Trzyma bardzo dobrze w zakrętach, nadwozie się nie przechyla. Zawieszenie jest bardziej twarde niż komfortowe. Hamulce bardzo dobre. ABS nie klekocze bez potrzeby, w zasadzie nie odczuwa się jego ingerencji w hamowanie. Piękne jest to że dopiero w ekstremalnych sytuacjach \"przeszkadza\" kierowcy w prowadzeniu auta.
Dobre, duże lusterka ułatwiają widoczność do tyłu. Do przodu widoczność dobra. Do tyłu zasłaniają wysoko uniesione zagłówki dla pasażów. Przy podróżny w dwie osoby niezła widoczność.
Cenię miejsce pracy kierowcy za to, że pod ręką jest tylko to co niezbędne do prowadzenia auta i w tym miejscu w którym należałoby się tego spodziewać. Żadnych bajeranckich przycisków upodabniających samochód do statku kosmicznego i rozpraszających kierowcę.
Klimatyzacja działa poprawnie. Wentylator na 4 biegu jest zdecydowanie za głośny. Występuje tendencja do zapanowywania szyb. Często trzeba wymieniać filtr kabinowy.
Jak na tą klasę samochodu zadowalająco. Z przodu pozwala na wygodne podróżowanie dwóch osób. Z tyłu poradzą sobie dwie osoby. Trzy tylko na krótkich trasach. Przednie fotele twarde z niezłym trzymaniem bocznym. Najdłuższa trasa jaka pokonałem to 2 tyś kilometrów do Bułgarii w dwie osoby i komfort podróży był zadowalający. Bagażnik mikroskopijny. Dłuższe trasy albo w dwie osoby albo z boxem na dachu.
Poniżej 3 tyś silnika praktycznie nie słychać w kabinie. Powyżej 4 tyś odgłos silnika jest słyszalny ale nie jest uciążliwy. Jak dla mnie to przyjemne dla uch mruczenie. Plastiki dobrze spasowane. Miałem problem z zamkiem schowka pasażera, ale udało się w serwisie osunąć to nieznośne trzeszczenie.
Spalanie zależny od stylu jazdy. Przy dynamicznej jeździe nie jest ekonomicznie. Na autostradzie przy prędkościach 140-150 km/h spalanie może podskoczyć do 8-9 l. Przy ekonomicznej jeździe moja żona osiąga wynik 5,3 l poza miastem. Średnia z wakacji po przejechaniu 4 tyś. km po drogach i autostradach południowej Europy to 6,5 l. We wrocławskich korkach do 10 l. Ceny przeglądów serwisowych mogły by być niższe. Cena przeglądu po 30 tyś. z czyszczeniem klimatyzacji wyniosła 1100 zł bez ceny oleju, który dostarczyłem do serwisu.
Za ta cenę nie ma konkurencji we właściwościach jezdnych i wyposażeniu.
Wymieniłem mieszek drążka biegów na gwarancji bo popękał materiał.
Niezawodność godna poprzednich wersji.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.3 92KM 68kW [l/100km]

6,9