Ocena kierowcy - Suzuki Swift V Hatchback 5d

Suzuki Swift V Hatchback 5d 1.2 VVT 94KM 69kW 2010-2013 - Oceń swoje auto
Inne : - bezawaryjność
Inne : - zwinność
Inne : - układ kierowniczy
Wybierając ten samochód trzeba wiedzieć czego się chce - ekonomiczne, zwinne auto miejskie na krótkie trasy, dojazdy do pracy czy małe zakupy. Jeżeli tego szukasz jest to znakomity wybór.
Chodzi płynnie, przy prędkościach do 90-100 km/h dosyć cicho. Zero usterek i jakichkolwiek problemów. Na niższych biegach zbiera się dosyć dobrze, ale na 4 i 5 tych 94 koni nie widać. Spalanie gazu ok. 7-8 l w mieście. W trasie ok. 8-9 (przy jeździe powyżej 110 km/h - im szybciej tym większe spalanie). Według komputera spalanie benzyny 6,5 l, ale sam tego nie sprawdzałem, bo jeżdżę na gazie.
Mój samochód służył wcześniej do nauki jazdy więc ciężko mi ocenić. Ma 150 000 przejechane i skrzynię wyraźnie słychać. Olej zmieniony, dolany ceramizer - nie pomogło. Nie ma tragedii, ale niższe biegi potrafią "zgrzytnąć", 1 i wsteczny czasem się przycina.
Niesamowicie zwinny! Niemalże nie ma miejsca, w które by się nie wcisnął. Bardzo twarde zawieszenie, ale nie jest to dla mnie minusem. Zawieszenie bezawaryjne.
Blacha cienka, pojawiają się drobne ogniska rdzy przy nadkolu, reflektorze i masce. Nie garażowany więc tragedii nie ma - grad śladów nie zostawił.
Tutaj duży minus. Chyba największa wada. Mam 190cm wzrostu i kiedy staję na światłach muszę niemalże leżeć na kierownicy żeby je widzieć. Lusterka malutkie; na plus, że są elektryczne więc w razie potrzeby przy parkowaniu można nimi łatwo manewrować. GPS na przedniej szybie? Pewnie, że można, ale kolejne 20% pola widzenia mniej xD
Dla kierowcy jest całkiem w porządku.
Można powiedzieć, że klimatyzacja podczas postoju nie istnieje. Jednak podczas jazdy jest pięknie. Nadmuch się sprawdza, brak problemów z parowaniem szyby czy jej rozmrożeniem zimą.
Dwa przednie siedzenia są w porządku. Dosyć wygodnie i miejsca pod dostatkiem. Tylne siedzenia można powiedzieć, że nie istnieją! Na prawdę. Zabrać kogoś z jednego końca miasta na drugi OK, ale każda trasa powyżej 10 km dla pasażerów to mordęga. A jeżeli nasi towarzysze są przy ciele będą w ogóle mieli problem ze zmieszczeniem się na tylnej kanapie.
Przy niskich prędkościach (do 90 km/h) jest w porządku. Powyżej jest coraz gorzej, aż do momentu, gdzie przy 130 ma się wrażenie, że w radiu puszczają odgłos silnik
Standardowe zmiany olejów i filtrów - wszystko w normalnych cenach. Hamulce tak samo. Za niczym więcej się rozglądać nie musiałem, bo cała reszta sprawna.
Pięć lat jazdy, największym problemem była przepalona żarówka.
Tak jak pisałem auto służyło do nauki jazdy więc skrzynia biegów i sprzęgło są już "muśnięte czasem". Poza tymi dwoma (które nie wymagają naprawy, ale podczas codziennej jazdy zmniejszają jej komfort) wymiany potrzebuje przekładnia kierownicy.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.2 VVT 94KM 69kW [l/100km]

7,3