Ocena kierowcy - Toyota Avensis III Sedan

jan_inżynier, 14 lat temu
Silnik 1.6 Valvematic 132KM 97kW
Rok produkcji 2009
Toyota Avensis III Sedan 1.6 Valvematic 132KM 97kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Inne : 1)zwrotność tak dużego samochodu i jednocześnie przydatność czujników parkowania 2)dobre wygłuszenie kabiny 3)rzeczywiście niskie spalanie
Jestem zadowolony. Planowałem Mitsubishi Lancera, ale ponieważ się wyprzedali z rocznika 2009 i trafiła się duża promocja na Avensisa to mam auto o klasę wyższe i poważniejsze - jak dla dziadka. Jest komfortowe choć trochę sztywne, bardzo ciche i zaskakująco mało pali. Z tym silnikiem polecam dla wszystkich, którzy chcą rozsądnie jeździć a nie ścigać się na światłach. W wersji podstawowej ma wszystko co chciałem i akurat nie ma tego czego nie chciałem (autoklima- w mieście i na krótkich trasach to tylko kłopot, opony wysokie 16\"- najlepsze na nasze drogi, a z bajerów typu czujnik zmierzchu, deszczu itp automatyczne i klopotliwe nowości chyba już wyrosłem)
Jest dla moich miejskich jazd zupełnie wystarczający, cichy i wystarczająco elastyczny. Na autostradzie też sobie radzi przy rozsądnej jeździe. Jeżeli jest się dziadkiem i jeździ się delikatnie - to ideał. Dla sportowca za słaby, bo zwłaszcza w niskim zakresie czuje się masę pojazdu. Zaskakuje mnie sugerowana przez komputer zmiana biegu \"shift\". Choć wydaje mi się, że nigdy nie kręciłem silnika ostro, to w avensisie sugestia zmiany biegu na wyższy wypada bardzo nisko (przy ok.2000 obr/min) - oby tylko ecodriving nie odbił się na trwałości silnika
Bez zarzutu. Skoki drążka precyzyjne i krótkie, opór w sam raz. Szóstka na trasie bardzo ok. Sprzęgło też bardzo ładnie i miękko chwyta. Na początku nie mogłem trafić w trójkę, ale po miesiącu już wszystko jest ok.
Samochód bardzo stabilny i zwarty, hamulce jak brzytwa. Prowadzi się bardzo dobrze, jest zaskakująco zwrotny. Układ wspomagania kierownicy wcale nie jest zbyt mocny. Pozwala na precyzyjne prowadzenie, Polska to nie Szwajcaria więc czemu jazda w zakrętach ma być ważniejsza niż komfort. Pomimo, że mam opony 16\", zawieszenie jak dla mnie mogłoby być bardziej miękkie, ale już się przyzwyczaiłem do jego sztywności i kontakt z polskimi drogami nie jest nie do zniesienia, plomby w zębach też mi jeszcze się trzymają
Nie jest aż tak źle,choć to duża i bezpieczna fura. Od dilera dostałem czujniki z przodu i tyłu i są one bardzo pomocne, bo wyczucie gabarytów wozu mam słabe choć nie jestem blondynką
Pełen komfort jak na podstawowy wariant. Przyjemny plastik na kierownicy i wygodne siedzenia, choć tkanina siedzeń sprawia wrażenie taniej. Wszystko na swoim miejscu, ale do elektrycznego hamulca postojowego trzeba się przyzwyczaić. Jego włącznik też nie jest w miejscu intuicyjnym i w sytuacji awaryjnej nie zaciągnę go tak szybko jak klasyka. Nie mogę sobie też poradzić z automatyczną blokadą drzwi, po otwarciu drzwi kierowcy pozostałe są nadal zablokowane od wewnątrz i od zewnątrz, trzeba odblokować je oddzielnym przyciskiem. Jedna klamka już to odczuła - 85 letnia ciocia ją złamała (plastik!!!) gdy usiłowała szybko wyjść. Może serwis przeprogramuje blokady przy okazji wymiany klamki
Klima manualna szyby osusza bardzo szybko. Brak jest w ustawieniach samego nawiewu na szybę - występuje łącznie z nogami. Na razie wydaje mi się jak by zarówno ogrzewanie jak i klima nie zbierały się aż tak ochoczo do pracy, ale ocenię to dopiero przy bardziej ekstremalnych temperaturach
Tutaj nie mam żadnych uwag, nawet z tyłu nad głową wystarczy (jestem standardowy 176/80)
SUPER - tego szukałem. Fabryczne audio z 6 głośnikami też jest przyzwoite jak na podstawową wersję
Autostrada 130 - 6,4 l/100, miasto (Poznań) 8,5 do 9,6 - jak na taką ciężką brykę to bardzo dobrze ale jeżdżę miękko. Eko strzałki SHIFT są chyba zaprogramowane aż za bardzo eko, bo często sugerują 6 już przy 70km/h. Ceny napraw poznam jak pojadę z klamką
Wydaje mi się, że za 72 tys. dostałem optymalnie jak dla mnie wyposażony, komfortowy samochód klasy średniej(z czujnikami przód tył, alarmem, oponami zimowymi i dywanikami od dilera). Pewnie jak skończą się kłopoty Toyoty tak tanio już nie będzie.
Na razie dobrze, chociaż 85 letniej cioci udało się już urwać plastikową niestety klamkę wewnętrzną.
Daję 5 na zachętę.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Valvematic 132KM 97kW [l/100km]