Ocena kierowcy - Toyota Avensis III Sedan

Silnik 1.6 Valvematic 132KM 97kW
Rok produkcji 2009
Okres użytkowania: 5 lat
Toyota Avensis III Sedan 1.6 Valvematic 132KM 97kW 2009-2011 - Oceń swoje auto
Silnik : Niskie spalanie, nawet w mieście, pomimo dużej masy samochodu, przyzwoita dynamika jak na 1,6l. DOSKONAŁA ZWROTNOŚĆ DUŻEJ BRYKI.
Karoseria : zaczynają skrzypieć plastiki, wyświeca się tapicerka siedziska kierowcy, materiał jakiś taki sztuczny
Karoseria : wychodzi tandeta w wykończeniu bagażnika
Euforia pierwszego roku minęła. To już mój trzeci wpis po blisko 5 latach, auto spisuje się dobrze, ale go nie pokochałem. Jest takie jakieś obce i zimne, choć wiem, że mnie nie zawiedzie. Chyba wybrałem za duży rozmiar na moje miejskie jazdy. Denerwuje mnie twardość zawieszenia i mało komfortowe fotele. Cieszy niezawodność i niskie spalanie.
Silnik jest rewelacyjny - cichy, oszczędny, bez turbo, wystarczająco elastyczny, o dużej kulturze pracy i przede wszystkim niezawodny. Oleju nie dolewam, paliwa nie bierze dużo - nawet w mieście. Do moich dziadkowych potrzeb całkowicie wystarczający (kolega ma 1.8 i wyraźna różnica jest tylko w spalaniu - większym o 1,5l).
6 biegowa, działa dobrze. Zestopniowanie optymalne, 6 bieg sprawdza się idealnie. Miałem jedną poważną naprawę, po 30 tys było słychać wycie skrzyni na 4 i 5 biegu przy 80 km/h. Na gwarancji wymienili koła i łożyska dyferencjału i PG (koszt 6 tys.zł), ponoć to była wada technologiczna w początkowych egzemplarzach. Odtąd jest wszystko ok (brawo serwis Bońkowscy w Poznaniu).
Znakomita zwrotność, dobre zachowanie na drodze, wystarczająco precyzyjny układ kierowniczy. FATALNIE TWARDE ZAWIESZENIE jak na limuzynę, nie mogę się przyzwyczaić. Na dobrej nawierzchni wszystko jest super. Na nasze drogi powinno stanowczo być takie jak w starszej generacji (2). Złe są też fabryczne opony Bridgestone Turanza - zbyt twarde i głośniejsze (niż zimowe Firestony Wnterhawk). Na Michelinach Energy Saver u kolegi było bardziej komfortowo. Tylko przy pełnym obciążeniu twarde zawieszenie Avensisa na naszych drogach mnie nie drażni.
Siedzę maksymalnie wysoko, nie narzekam na widoczność, choć czujniki parkowania z przodu i tyłu są niezwykle przydatne. Duże lusterka też pomagają.
Wszystko jest dobrze, jakoś się przyzwyczaiłem, chociaż: 1) sterowanie klimą manualną i radiem jest nieprzejrzyste - za dużo podobnych płaskich guzików, 2)odblokowywanie z kabiny centralnego zamka, wlewu paliwa i bagażnika jest nieporęczne, zawsze muszę się zastanowić, 3)schowek na napoje na konsoli mały i jakiś taki dziwny, ale w samochodzie nie powinno się pić, jeść i palić. Hamulec ręczny jakoś znoszę, ale w sytuacji awaryjnej jest niewygodny.
Klima ręczna w upalne dni jest za mało wydajna, w megance i Kii Sportage były bardziej sprawne. Usuwanie zaparowania szyb błyskawiczne, wentylacja kabiny wystarczająca, ale wentylator nawiewu powyżej pierwszej prędkości hałasuje
Żadnych zastrzeżeń co do wielkości i układu, ale jestem standardowy, 170/80. Siedziska choć duże to jakieś takie mało komfortowe, czuję się jak na wygodnym taborecie. W Peugoecie 407, a nawet w megance były bardziej puchate i trzymające korpus ze wszystkich stron.
Bez żadnych zastrzeżeń, słychać tylko dmuchawę nawiewu i te wstrętne Bridgestony - wymienię je na wiosnę na Dunlopy.
Bardzo dobrze, żadnych napraw, koszty paliwa i materiałów eksploatacyjnych niskie, koszty przeglądów zadowalające
Bardzo dobrze, zarówno jeśli patrzeć na cenę zakupu jak i na koszty użytkowania.
Doskonale - nic się nie dzieje. Nawet żarówki jeszcze są wszystkie nowe.
Wady skrzyni biegów, którą usunięto na gwarancji, nie liczę. Traktuję to jako wadę wieku dziecięcego, mam nadzieję, że się nie powtórzy. Oby dalej było jak dotąd.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 Valvematic 132KM 97kW [l/100km]

7,6