Ocena kierowcy - Toyota Corolla IX (E12) Kombi

Marek, 14 lat temu
Silnik 1.6 i 16V 110KM 81kW
Rok produkcji 2004
Toyota Corolla IX (E12) Kombi 1.6 i 16V 110KM 81kW 2001-2009 - Oceń swoje auto
5 na wyrost. Bezpośrednio przed tym samochodem jeździłem astrą II z silnikiem 1,7 DTI rocznik 2003. Wielkiej różnicy nie ma. Na pewno corolla jest mniej awaryjna, lepiej wyciszona, ma bardziej miękkie, komfortowe i cichsze zawieszenie. Jest przyjemniejsza w jeździe, choć astra prowadziła się lepiej. Zdecydowanie lepsze siedzenia przednie. Zdecydowanie gorsze radio i klimatyzacja. Moim zdaniem wykończenie corolli jest takie sobie. Plastiki twarde i łatwo rysujące się. Lakier miękki, podatny na zarysowania. Żadnej przewagi na astrą II. Generalnie jednak bardzo przyjemny samochód, choć nie powala na kolana.
Silnik zdecydowanie ożywa powyżej 3000 obrotów. Do tego momentu nadaje się do jazdy rekreacyjnej. Ma to też swoje zalety. W mieście przyspieszenie i elastyczność jest wystarczająca, a ponadto do 3000 obrotów silnik jest cichy. W trasie przy 100 mph jest dokładnie 3000 obrotów. Można wyprzedzać na 5. Przy redukcji na 4 lub na 3 wyprzedzanie trwa chwilę - przyspiesza całkiem żwawo.
Jedynka mi nie haczy. Wsteczny potrafi, ale będąc uważnym można tego uniknąć. Tak sobie wchodzi 2 podczas redukcji z wyższej prędkości. Potrafi lekko haczyć 3 przy niskich prędkościach obrotowych. W zasadzie jednak skrzynia jest całkiem dobra. Bardzo przyjemnie i ergonomicznie umieszczony lewarek.
Dałem 5 trochę na wyrost. Jest dość precyzyjny. Zawieszenie jest w porównaniu do astry II miękkie, ciche i komfortowe. Ale prowadzi się jednak nieco gorzej niż astra II, szczególnie w zakrętach. Samochód podatny na boczne podmuchy wiatru, co w astrze w zasadzie nie występowało.
Jak to w kombi. Szerokie słupki, ale w tej chwili norma we wszystkich samochodach.
Wszystko tam gdzie trzeba. Bez żadnych udziwnień. Regulacja kierownicy w pionie i w poziomie. Regulowany fotel kierowcy na wysokość. Dobrze umieszczony podłokietnik. Na właściwej wysokości lewarek zmiany biegów. Doskonałe fotele przednie. Najlepsze w jakich jeździłem. W ogóle bardzo wygodny samochód.
Bardzo szybko się nagrzewa-duży plus. Mały minus za klimatyzację. Jest średnio wydajna. W astrze II dużo lepsza.
Jak w samochodzie kompaktowym. Porównywalnie jak w astrze II, nieco więcej niż w astrze I. Bagażnik jak na kombi mały, bez porównania mniejszy niż astrze II kombi.
Przy małych prędkościach bardzo cicho. Powyżej 80 mph robi się zdecydowanie głośniej. Brak 6 biegu. Przy 100 mph jest 3000 obrotów i silnik staje wyraźniej słyszalny. Ale najbardziej dokucza szum powietrza. Wygłuszenie jest powyżej 100 mpk takie sobie.
Zużycie paliwa w normie. W zimie wyłącznie po warszawie 8,9, a w lecie 8,3. W trasie od 6,5 do 6,8. Komp. zawyża o około 0,3 - 0,4 litra. Mówią w aso,że to norma. Przeglądy w aso drogie. Części oryginalne drogie, ale można z powodzeniem zastępować zamiennikami, nawet o lepszej jakości.
Samochód trzyma cenę. Największy atut to niska awaryjność. Moim zdaniem stosunek jakości do ceny jest trochę nieuzasadniony,cena jest zbyt wysoka, choć bezproblemowa eksploatacja ma swoją wartość. Myślę, że corolla IX w niczym, no może poza jakością plastików, nie ustępuje nowszym konstrukcją.
Prz 86 tyś wymiana pompy wodnej. Przy następnym przeglądzie (105 tys) wymiana tarcz i klocków, ale także sprzęgła. Tu aso zwala na sposób jazdy poprzedniego właściciela. Mój teść ma taki sam samochód, ale sprzed liftingu (rocznik 2003) i z silnikiem 1,4. Ma ją od roku i nie miał żadnej awarii - przebieg 105 tys. Zdecydowanie mnie problemów niż z oplami, a i one nie były szczególnie kłopotliwe. Mam w firmie mercedesa S 500 rocznik 2000 i ten to się dopiero psuje.
j.w.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 i 16V 110KM 81kW [l/100km]