Ocena kierowcy - Toyota Corolla VII Kombi

testdriver@o2.pl, 19 lat temu
Silnik 1.3 16V XLi 75KM 55kW
Rok produkcji 1997
Toyota Corolla VII Kombi 1.3 16V XLi 75KM 55kW 1995-1997 - Oceń swoje auto
Jak dla mnie autko jest super (chociaż avensisem lepiej mi sie jeździło :D )Za niewielką kasę mam dużą brykę - dosyć niezawodną, poza tym dynamiczną i ekonomiczną (tak - toyota potrafi robić takie autka)
Silniczek-bzyczek :). Dla mnie wystarcza. Można powiedzieć, że ma 2 zakresy pracy: 1. "emeryt" - od 0 do 3000 obr/min - cicho, ekonomicznie ale słaba dynamika, 2. "dzik" - od 3000 do 6000 obr./min - no toooo luuubię :) rwie do przodu jak oszalały, robi sie głośno (ale w końcu to prawie WRC :)) no i wirek w baku. Na wolnych obrotach (700 obr/min) praktycznie nie słychać pracy silnika a drgania są ledwo wyczuwalne.
Nie jest idealnie wyciszona ale pracuje bardzo precyzyjnie a przełożenia są dobrze dobrane do osiągów silnika.
Zawieszenie raczej komfortowe niż sportowe. Z załadowanym bagażnikiem troche dobija na nierównościach. Mimo miękkich nastawów nie pochyla sie głęboko na zakrętach (dobrze dobrane stabilizatory). Tylne zawieszenie wielodrążkowe bardzo dobrze się spisuje - autko bardzo precyzyjnie jeździ w zakrętach. A byłbym zapomniał - jeszcze nie jeździłe autem o tak małych oporach toczenia - "wybieg" ma po prostu rewelacyjny - wystarczy niewielkie nachylenie i już sie toczy. Można to wykorzystać żeby zaoszczędzić trochę paliwa - puszczając na luz nawet z małej górki to sie toczy, toczy i toczy i zwolnić nie chce :)
We wszystkich kierunkach super widoczność - nisko poprowadzona dolna krawędź okien. Tylko małżonka narzeka że nie widać przodu (nie dziwne przy wzroście hobbita :D )
Wszystko pod ręką i dobrze widoczne. Suwaki w regulacji nawiewów i ogrzewania troche rażą (ale można sie przyzwyczaić), regulacja świateł przednich umieszczona między lewarkiem od biegów a ręcznym to małe nieporozumienie.
Świetne ogrzewanie - auto osiąga właściwą temp po 2-3 km (zależy czy zima czy lato) - grzeje tak że sie włosy na głowie z ciepła skręcają :). Szyby szybko odparowują. Troche słabe ogrzewanie tylnej szyby - za długo to trwa zimą.
Jak na rozstaw osi 2,46 to jest super - poza tym to kombi z podwyższonym dachem więc można jeździć w kapeluszu z przodu i z tyłu.
Silnik do 3000 cichutko, powyżej wyrażnie głośniej. W czasie jazdy do ok 90 km słychać tylko szum kół. No właśnie zawieszenie nie filtruje zbyt dobrze hałasu związanego z toczeniem sie autka, szczególnie z tyłu (kombi ma tylko roletkę)
Jest dobrze :) Jak się postaram (spokojna, płynna jazda) to jeżdżąc do pracy wychodzi średnio 5,7 - 5,8 l/100 km (ok 80% trasy - reszta w mieście). Jak ją czasem pogonię to wychodzi do 6,5 l/100 km. Zimą potrafi łyknąć do 7 l (więcej korków po drodzi i ogólnie zimno)
W moim przypadku (jestem drugim właścicielem) to jest rewelka - odpukać do tej pory żadnych nieprzewidzianych kosztów - wczoraj byłem na przeglądzie rejestracyjnym - diagnosta zachwycił sie moim autkiem - nie miał sie do czego przyzepić :)
Przepalone żaróweczki, skrzypiące mocowanie pasa bezpieczeństwa w przednim fotelu - psiknąłem wd40 i już jest cichutko, już przyszedł czas na łączniki stabilizatora (jeden przód i jeden tył) troche "pukają" na nierównościach
Jestem drugim właścicielem - autko serwisowane było do 100 tys km w ASO (katowice). W tym czasie wymieniono: korektor siły hamowania, zimering wału silnika od strony sprzęgła i osłony amortyzatorów - that`s all folks :). Cóż ideał to nie jest ale ja za to nie płaciłem - oprócz tego nic sie nie dzieje
Toyota Corolla VII Kombi