Ocena kierowcy - Volkswagen Bora Sedan

lord szaitis mój e-mail: robert.wojska@interia.pl, 15 lat temu
Rok produkcji 1999
Volkswagen Bora Sedan 1.6 100KM 74kW 1998-2005 - Oceń swoje auto
Karoseria : Piękne auto,moim zdaniem najładniejszy sedan tamtych lat.Zawsze patrzę na niego z zachwytem ,jest taki zwarty i dopracowany.Taki duży -malutki wśród tej klasy fur.Hamulce też mnie miło zaskoczyły i trójramienna kierownica.Mimo wad uwielbiam ten samochód i jakbym moógł to kupiłbym go nowszego z klimatronikiem i skórzaną tapicerką w jasnym kolorze.
Ogólnie jest to dobre auto ,dla 3-4 osobowej rodziny,z dużym bagaznikiem lecz małym otworem załadowczym Telewizora 21 cali nie włożycie do bagażnika .Ani od środka ani od zewnątrz.Pozostaje tylne siedzenie hehe.Ale za to normalne walizki ,torby czy rowerek dzieciecy lub skadany wózek wlatują tam i giną w tym dużym bagażniku.
Jestem drugim właścicielem .Mam Borę comfortline ale z manualną klimą,sensor deszczu,fotochromatyczne lusterko,podgrzewane fotele,spryskiwacze reflektorów .Silniczek żwawy ,lecz brakuje koników czasem przy wyprzedzaniu.Na autostradzie na piątym biegu gnasz niczym rumak.Najwięcej jechałem 190km/h i powiem wam idzie jak czołg ,można jedną ręką trzymać kierownicę.Najlepiej się zbiera od 120 do 150 km/h.Lekko falują mi obroty ale mało wyczuwalnie.Czyściłem przepustnicę i poprawiło się trochę,jeszcze może filtr paliwa .Czasem jak się nagrzeje i go wyłączę to żeby od razu go odpalić musze dodać trochę gazu,ale rzadko tak się dzieje.Ogólnie nie jest źle z dynamiką,napewno o niebo lepiej niż w 1400 cm.
Skrzynia jest w miarę precyzyjna ,fajny krótki drążek zmiany biegów.Ostatnio kilka razy mi dwójkę wybiło w czasie jazdy,nie wiem czemu.Może to oznaka jej końca?Sprzęgło działa bez zarzutów.Skrzynia od spodu nosi oznaki naprawy przez poprzedniego właściciela.
Idzie równo i stabilnie,mam opony 205/55.Nie raz przy większych prędkościach lekko reaguje na silne boczne wiatry.
Przednie słupki skutecznie potrafią ograniczać widoczność ,szczególnie na marketowych parkingach.Do tyłu kiepsko.Przydał by sie czujnik parkowania.Powierzchnia szyb duża i przez to na boki ok.
OK.Choć miałem padnięty jakiś czujnik w centralnym zamku i nie miałem sygnału właczonych lamp przednich.Przez to często musiałem się wracać by wyłaczyć swiatła.Naprawiłem i jest ok.piszczy .
W zimie grzeje ,a w lecie...cóż pierdyknęła mi sprężarka od klimy ;-)Ogólnie było spoko,a i ogrzewane fotele są super.
Z przodu ok.z tyłu jak w wiekszosci samochodów.
Przy 120 pojawia się nieprzyjemne buczenie silnika które zanika powyżej 130 km/h Szm wiatru słychać ale nie przeszkadza.
W mieście 9 litrów benzyny.Trasa 7,3 litra.Ceny napraw przeciętnie ,zależy co sie zepsuje.
Mogłby być tańszy.
Centralny zamek zamyka kiedy chce.Czasem dwójkę wyrzuci.Silnik faluje lekko.Spryskiwacze reflektorów padły.Sprężarka od klimy warczy dziwnie czyli zatarta.Nie właczam jej.Raz szyba w tylnych drzwiach opadła ,ale włożyłem na te rolki z linkami i ok.Raz się bagażnik zatrzasnął bo wiązka się przetarła ta od klapy bagażnika.
j/w

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 100KM 74kW [l/100km]