Ocena kierowcy - Volkswagen Golf IV Hatchback

Rok produkcji 1999
Volkswagen Golf IV Hatchback 2.0 115KM 85kW 1998-2003 - Oceń swoje auto
Inne : Zacinający się zamek tylnej klapy - standard w IV
Silnik : Słabe wyciszenie
Auto oceniam jako dobre. Podoba mi się bardziej niż Ople czy Fordy np. Ma klasyczny wygląd, w środku panuje porządek. Prowadzi się przyjemnie, w mieście nie ma problemu z parkowaniem, a i w trasę można się wybrać spokojnie. Jest stosunkowo niezawodne i nie drogie w utrzymaniu. To takie auto na polskie drogi. Tę wersję silnika (2,0) polecam do instalacji LPG.
Całkiem przyzwoicie, ma swoją moc jak na niewielkie wymiary. Minus - ten silnik \"pije\" olej. Szczególnie na długie trasy polecam zabrać jakiś mały zapas na dolewkę. Ponoć to wina konstrukcyjna i można to rozwiązać, ale koszt zbyt duży.
Skrzynia jak to w autach niemieckich tej klasy, chodzi ok. Bez rewelacji jak w BMW, ale raczej bez problemów.
Nie mam zastrzeżeń co do układu jezdnego.
Mi osobiście pasuje układ elementów jaki panuje w Golfie. Jest prosty, przejrzysty i nie udziwniony. Niemiecki porządek.
No tu pojawiają się problemy w kilkuletnich autach z automatyczną klimatyzacją. Psuje się element zwany silnikiem nawiewu V71. Steruje on klapką która odpowiada za dostarczanie powietrza z zewnątrz. Jak się zepsuje to klapa się zamyka i wtedy są duże problemy z parowaniem w aucie.
Jako że ja jestem kierowcą to mogę w zasadzie wypowiedzieć się o miejscu dla kierowcy. Dla średnich i małych osób pewnie idealnie, ale jak dla mnie, dużego gościa już mniej. Tzn siedzi się wygodnie, nawet przy długiej jeździe, ale już wsiadanie i wysiadanie to mały problem.
Po mieście jest ok i silnik ładnie pracuje, ale na tracie przy 4-6 tys obrotów tragedia. Głośno strasznie.
Tu jestem pozytywnie zaskoczony. Mam instalację LPG i o ile w mieście z włączoną klimą, korki itp potrafi wciągnąć nawet 12l gazu o tyle np na trasie przy spokojnej jeździe 100-130 km/h już ok 9l gazu. Raz udało mi się zejść do 7,5 l, ale warunki były optymalne, nie wiało, prędkość 90 km/h, spokojna płynna jazda. Generalnie ten silnik bardzo dobrze znosi zagazowanie i tu go polecam.
Niestety muszę powiedzieć że ceny Golfów są mocno zawyżone.
No jak to w autach coś się psuje nieraz. Generalnie bolączka IV generacji golfa to złe rozwiązanie konstrukcyjne tylnej klapy. Woda i brud spod kół osadzają się na klamce, zamku i tylej szybie co powoduje zatarcie zamka, zatarcie silniczka wycieraczki. To klasyczny problem. Poza tym zacinająca się klapa nawiewy to też klasyk.

LPG - zużycie paliwa dla silnika 2.0 115KM 85kW [l/100km]

9,7