Ocena kierowcy - Volkswagen Golf IV Kombi

Silnik 1.9 TDI 110KM 81kW
Rok produkcji 1999
Volkswagen Golf IV Kombi 1.9 TDI 110KM 81kW 1999-2006 - Oceń swoje auto
Inne : Bezawaryjny samochód
yes,yes yes!! Naprawdę polecam. Jeśli komuś nie zależy na fajerwerkach(wygląd nie porywa ale może się podobać) niech śmialo kupuje. Wiadomo że istnieją lepsze auta, ale kompakt kombi w tych widelkach cenowych tylko ten. Corolla droższa, focus rdzewieje itp.
Czego tu się spodziwać po TDI, jest glośno dopiero przy 140km/h. Generalnie 110KM dawaloby radę gdyby nie skrzynia automatyczna(przy wyprzedzaniu moglaby redukować bieg). Podejrzewam ,że z manualną 110 KM spokojnie wystarcza. Kiedy jadę sam nie ma problemu z przyspieszniem, przy 4 osobach na pokladzie robi się trochę mulowaty. Przy wyprzedzaniu muszę być ostrożny, ale to kwestia skrzyni. Awarii nie bylo. Na autostradzie w Niemczech prędkość podróżna nawet 160-170 .
Automatyczna. Prosta 4 biegowa, bez żadnych bajerów. Pod warunkiem wymiany oleju co 45 tys.km. bezawaryjna (koszt ok 250zl). Podobno przy dobrym traktowaniu ma przetrwać caly samochód bez awarii. Mam kolegę z golfem 2 w automacie, nigdy nie zmienial nawet oleju i skrzynia jest sprawna. Jeżeli chodzi o dzialanie to zmienia biegi w miarę plynnie i sprawnie. Przydalby się 5 bieg i moglaby automatycznie redukować bieg przy mocnym wciskaniu gazu(przydatne przy wyprzedzaniu)(mialem to w toyocie-super patent)
Wymienilem wlaśnie amorki w 9 letnim aucie w Polsce od 3 lat, podejrzewam że byla to pierwsza wymiana. Generalnie prowadzi się calkiem dobrze, aczkolwiek nie jeżdzilem np. focusem więc nie mam porównania. Uklad kierowniczy ok.
Na wszystkie strony bardzo dobra. Tylna szyba poprowadzona nisko więc wszystko widać. Lusterka wsteczne mogly by być większe, ale w końcu to nie transit, zawsze możnaby coś poprawić.
To golf wzór w dziedzinie ergonomii, wszystkie przelączniki pod ręką. Jedynym mankamentem jest fotel. niby wygodny. Ciężko mi przyjąć wygodna pozycję za kierownicą(mam188cm wzrostu). Siedzisko jest zbyt krótkie, kierownica mimo, że regulowana w dwóch plaszczyznach podnosi sie za nisko. Niżsi będą zadowoleni.
Wentylacja ogrzewanie i klima dziala doskonale. Do odparowywania szyb trzeba wlączyć klimę.
Na początku powiedzmy sobie ,że to nie passat tylko golf. Miejsca jest hm. średnio z plusem. Przejechalem w ciągu doby 1400km i nie czulem dyskomfortu, bolal mnie tylko lewy lokieć od opierania się o dzrzwi(twardy plastik). Z przodu jest wystarczająco dużo miejsca. Z tylu wolalbym nie jechać daleko. Bagażnik bardzo duży, po zlożeniu siedzeń(niestety pozostaje maly próg) jest olbrzymia przestrzeń. dodatkowym bonusem jest wyciągana siatka którą można odgrodzić się od bagaży.
Przy tak glośnym silniku jest super. Jak otwieram okna nie mogę się nadziwić,że tak cicho może być przy zamkniętych. Naprawdę glośno robi się dopiero przy 140 km.
AUtomatyczna skrzynia więc swiadomie zdecydowalem się na spalanie o 1 do 1,5 litra więcej paliwa. miasto 8-8,5l. trasa 5,5- 6 l.
Wersja z klimą, welurem ,ABS, elektryką, automatyczną skrzynią i 4 poduchami w marcu 2006 r. kosztowala mnie 21tys. teraz mam nadzieje ,że wziąbym ok. 15 po 3 latach. Naprawdę auto warte swojej ceny. Gdybym wtedy kupil focusa jużbym musial z nim uciekać,a tym pojeżdżę jeszczę ze dwa lata. W sumie do zmiany auta skloni mnie tylko kwestia bezpieczeństwa, bardzo mi na tym zależy mimo że ten ma 4 gwiazdki w euroncap to ja wolę 5 gwiazdek. gdyby nie to mógbym jeżdzić bardzo dlugo.
Generalnie jest ok. Oczywiście serwisuję regularnie (nie w ASO). Trudno wymienić przednie żarówki, ale to chyba w każdym samochodzie jest ten problem. Powloka lakiernicza w idealnym stanie, auto mam niebite (sprawdzalem). Tylna wycieraczka \"utyka\" ale dziala. Czujnik zamka drzwi kierowcy nie dziala. Uszczelki przy tylnych bocznych oknach stopily sie trochę na wakacjach we Wloszech ale trzymają się. Myslę ,że jak na ten przebieg jest wspaniale. Trochę wytarla sie kierownica.
260 tys przebiegu , sam jeżdżę trzy lata i naprawdę bez żadnych usterek. Jedyna usterka to byl moim zdaniem bląd ludzki i normalne zużycie: kupilem z niesprawną turbiną: poprzedni wlaściciel nie potrafi się z nią obchodzić: nie studzil jej przed zgaszeniem silnika. Glupio wyszlo bo panowie w ASO na przeglądzie poodczas kupna przeoczyli tą usterkę. Na szczęście używaną na slomczynie za używana dalem 500 zl + 200 wymiana ( jak na turbine to grosze)

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 TDI 110KM 81kW [l/100km]

6,7