Ocena kierowcy - Volkswagen Jetta V

Rok produkcji 2006
Volkswagen Jetta V 1.6 FSI 115KM 85kW 2005-2010 - Oceń swoje auto
Silnik : Rozrząd, nox, nagar
Karoseria : Rdza
DRAMAT - To słowo najlepiej opisuje ten samochód. Jettę kupiłem z przebiegiem 80000km bezpośrednio od pierwszego właścicela, który serwisował ją do 2014 (68000km) roku w ASO - znałem całą historię samochodu. Myślałem, że to był strzał w dziesiątkę. Myliłem się.  Bardzo. Więc zaczynamy! Silnik - Tragedia. Rozciągnięty łańcuch rozrządu, napinacz nietrzymający ciśnienia, prawdopodobnie uszkodzony wariator. No szlag! Przy takim przebiegu? Tym bardziej, że to nie jest odosobniony przypadek. Czy VW w fazie testów by tego nie zauważył? WĄTPLIWE. Naprawa około 3000-4000zł. Dodam w tym miejscu, że posiadam Toyotę na łańcuchu - na chwilę obecną 253kkm nalotu i CISZA. Do tego ciągły chceck od sondy NOX (1500) i ogólne zamulenie (prawdopodbnie zebrany nagar - koszt czyszczenia ponad 1000 zł). Należy dodać, ze auto trzeba tankować paliwem 98, inaczej pracuje jakby ktoś wsypał garść gwoździ do wiadra i trząsł. Żeby chociaż spalanie było niskie lub dobre osiągi - ani jedno, ani drugie. Średnie spalanie 60%miasto/40% trasa na dystansie 5000km wyszło mi 8,9l/100. Dobre słowo mogę powiedzieć tylko o skrzyni biegów - bardzo precyzyjna. Kolejny "mechaniczny" temat to liczne zapocenia - uszczelniacz oraz pomiędzy motorem a skrzynią biegów. Zawieszeniowo auto bardzo niepewne przy wyższych prędkościach, nie czuć co dzieje się z kołami, wspomaganie jest strasznie "gumowe", kierowca nie wie co się dzieje z kołami. Idąc dalej - wnętrze. Cóż... obłażące plastiki w vagu to norma. Wygląda to tragicznie, jednak dało się to ogarnąć. Do tego szaro, smutno, nudno, spasowanie słabe. Ciągły problem z kostką od bocznej poduszki powietrznej, co równa się blędom :) Na niską jakoś wykończenia oraz niską jakość użytych materiałów wskazuje też system informujący o niezapiętych pasach bezpieczeństwa - blaszka w zatrzasku, która zamyka obwód po zapięciu pasów, była już wytarta. I na koniec wiśienka na torcie. Korozja. Jetta się z Nią bardzo, bardzo kocha! Ogólnie mój egzemplarz miał malowaną maskę oraz jeden przedni błotnik - więc ruda na tych elementach była usprawiedliwiona. Lecz poza maską (gniła z boku, wzdłuż zgrzewów) korozja wyszła na dwóch przednich błotnikach (na dole - przy progach, nawet w tym który nie był malowany oraz na "szczycie" koła, gdzie pod spodem jest gąbka, ktora super chłonie wilgoć - pogratulować specom z vw). Do tego ruda pokazała się na obu progach przy przednim kole i na dolnych rantach drzwi przednich. Powód prozaiczny z którym vw nie potrafiło (lub nie chciało) sobie poradzić przez Golfa IV, V i VI. Pomiędzy tymi elementami stoi woda, która zimą zamarza, lód zwiększa swoją objętość, otwierając drzwi, kruszymy ten lód, lakier sie uszkadza i gotowe :) Plus za nadkolem zbiera się błoto i dramat gotowy. Na dokładkę zaczęło źreć klapę wokół podświetlenia tablicy rejestracyjnej oraz blotnik tylny, od rantu. Das auto? Jakość? Renoma? Nie! Ściema i gniot! Dziś znów mam dwie Toyoty i wiem, że bez przygód dowiozą mnie na drugi koniec Europy. Jettą bałem się jechać dalej niż 100km Jest taki żart - ponoć właściciel Alfy cieszy się bardziej podczas sprzedaży niż podczas kupna. Ja tak się czułem, sprzedając VW. Także polecam, ale tylko wrogom.
Jak pisałem wyżej - awaryjny, wysokie koszta naprawy, paliwożerny, słaby
Tutaj jeden jedyny pllus - bardzo precyzyjna
Auto bardzo niepewnie się prowadzi, kierowca nie wie co dzieje się z kołami
Rdza, rdza, rdza Maska, błotniki, progi, pokrywa bagażnika
Do tylu nic nie widać
Ciężko znaleźć wygodną pozycję za kierownicą - uderza się kolanem w wystającą deskę. Podczas wsiadania "wpada" się jak do wanny
Szybko grzeje, klima wydajna
Średniak, e15 wypada lepiej
Jeden z dwoch plusów - w środku cisza, nie słychac, że motor pracuje
Ciągle naprawy, ceny części wysokie
Renomowana marka, samochód nie tani, a jakość wykonania i poziom awaryjności na poziomie Fiata
Rozrząd, nox, nagar...

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.6 FSI 115KM 85kW [l/100km]