Ocena kierowcy - Volkswagen Polo V Hatchback 5d

Roentgen, 10 lat temu
Silnik 1.2 TSI 105KM 77kW
Rok produkcji 2013
Volkswagen Polo V Hatchback 5d 1.2 TSI 105KM 77kW 2009-2014 - Oceń swoje auto
Wygląd - naprawdę przykuwa uwagę, zwłaszcza wersja Highline - chromowane elementy na zewnątrz i w środku, agresywny przód, elegancki tył, ładne przetłoczenia na boku karoserii. Dobry silnik i jakość wykonania. Ma bardzo dobre właściwości jezdne, a o to w samochodzie chodzi. Jazda nim, to czysta przyjemność.
Silnik pracuje cicho, w środku prawie wcale go nie słychać. Jedynie przy jeździe na autostradzie nieco warczy, ale mimo wszystko jest ok. 105 KM robi swoje - Polo jest zrywne. Subiektywnie bym powiedział, że przyspieszenie lepsze niż w poprzednim samochodzie (A3 1.9TDI).
6 biegów, dobrze wystopniowana, dobre przekładanie, nie ma luzów, ani nic na co bym narzekał.
Super - zawieszenie jest bardzo dobrze zestrojone (ani za twarde ani za miękkie), mocno trzyma się na zakrętach (dodam, że swój udział mają w tym felgi 16 z oponami 215/45). Nie zauważyłem jakiegoś zarzucania tyłem, ani nic z tych rzeczy.
Przód jest OK, Tył też. Minusy: małe lusterka i trochę za szeroki słupek boczny (nieco mniejsza widoczność gdy stoi się na skrzyżowaniu nieco pod skosem). Karoseria jest tak wykończona, że trudno wyczuć gdzie kończy się maska - trzeba się przyzwyczaić.
105KM pod masą robi swoje. Jak trzeba depnąć, to mimo 1.2 daje radę. Sama dynamika jazdy jest taka pośrednia - ani to do końca diesel ani benzyna. Trzeba się przejechać TSI, by to zrozumieć.
Nie jest idealna, ale nie ma tragedii. Jest przeciętnie. Chłodzenie trochę trwa, jak już się wychłodzi to dobrze trzyma temperaturę. W chłodne dni po 5 min wyraźnie czuć nagrzewanie. W mrozach jeszcze nie miałem okazji jechać.
Jak na klasę tego samochodu jest naprawdę w porządku, ale podkreślam, jak na tę klasę (nie chcę porównywać z np obecną Octavią, bo to inna liga). Z przodu bardzo dużo miejsca, z tyłu, dzięki wcięciom w fotelach przednich też jest trochę miejsca. Dzięki wygospodarowaniu miejsca (np. dzięki stosunkowo cienkim drzwiom, stosunkowo wysokiemu dachowi) nawet osoba o wzroście ok. 180 cm nie powinna czuć się źle. Dla porównania - miejsca z tyłu jest więcej niż w A3 z 2000r.
Nic dodać nic ując - jest bardzo dobrze. Mata wyciszająca pod maską, dobrej jakości plastiki w środku. Jak pisałem wcześniej silnika prawie nie słychać.
Nie oceniam, bo na razie nic nie musiałem do niego wkładać.
Polo jest drogie, to nie ulega wątpliwości. Trzeba dodać, że płaci się za jakość wykonania - a proszę mi wierzyć, że takie plastiki jakie są w Polo, na próżno szukać w Fabii czy nawet Rapidzie (bo nad tymi autami się zastanawiałem) no i mimo wszystko również za znaczek VW. Gdyby był tańszy o jakieś 8-10% byłoby wtedy idealny stosunek jakości/ceny.
Póki co nic.
Brak.