Ocena kierowcy - Volkswagen Vento

Lithuanian driver, 15 lat temu
Silnik 1.9 D 64KM 47kW
Rok produkcji 1994
Volkswagen Vento 1.9 D 64KM 47kW 1991-1998 - Oceń swoje auto
Inne : Wielkość wnętrza samochodu i bagażnika, ergonomia wnętrza.
Karoseria : W czasie zakupu należy dokładnie sprawdzić karoserię, czy nie jest rdzawa. Szczegulną uwagę należałoby zwrócić na progi i dno.
Zawieszenie : Tak samo jak w wypadku z karoserią - dokładne oględziny stabiliyatorów, układu kierowniczego i td.
Silnik : VW diesle są podatne na przegrzanie (mają słabszą głowicę).
Dieslowe Vento jest moim pierwszym volkswagenem i po przesiadce z dieslowej corolli przez cały czas czuję niedosyt w wygodzie i dynamice. Ogólnie rzecz biorąc, największą wadą tego samochodu jest silnik - 1,9-litrowy diesel bez turbinki może i jest oszczędny i łatwy w obsłudze, ale 65 KM to za mało, aby poruszać się żwawo po mieście - w czasie jazdy nie szpanuję, poprostu często muszę zrezygnować z jednego bądź drugiego manewru. Druga znaczna wada to karoseria - jak i każde inne autko, jeśli jest dodatkowo zabezbieczone i doglądane, przetrwa długo. W moim wypadku tak nie było i teraz dno samochodu zaczyna "kwitnąć". Duży plus, jak dla mnie, to wygląd samochodu - forma nadwozia jest dynamiczna i wygląda nawet ciut sportowo. W czarnym metalliku, z przyciemnionymi szyba i na felgach wygląda szpanersko. O wiele ciekawiej i mnie codziennie, niż Golf III. Nadwozie skrywa też dość przestrzenne wnętrze i duży bagażnik. Eksploatuje ten samochód do codziennej spokojnej jazdy w większej części w mieście, dla tego cenię jego ekonomiczność i cenę eksploatacji. Ale z całą pewnością następne auto nie będzie Vento, ani wogule Volkswagenem :)
Jak już ktoś pisał wcześniej - 65 KM na taką wagę to naprawdę za mało. Z miejsca auto rusza dość żwawo, ale powyżej 40 km/h staje się zbyt mułowate, nie mówiąc już o tym, kiedy jedzie nim pełen komplet pasażerów. Doskwiera też częsta wibracaja i odgłos przy wyższych obrotach. Największą zaletą silnika jest oczywiście jego ekonomia i prosta konstrukcja (a z tym i obsługa).
5-stopniowa skrzynia ma dość krótkie przełożenia i jest ergonomicznie ustawiona do pozycji kierowcy. Biegi "wchodzą" niezbyt precyzyjnie, czasami jest problem z wetknięciem wstecznego, ale już się przyzwyczaiłem i nie sprawia mi to kłopotów. Wymieniłem dodatkowo gałkę skrzyni na krótszą - teraz drążek jest bardziej poręczny.
Przesiadka z miękkiego i stabilnego japońca była dość bolesna. Nawet w porównaniu z jego ciut utwardzonym zawieszeniem. Po założeniu szerszych kół (195/55 R15) Vento zachowuje się stabilniej, ale nadal nie czuje się aż tak dobrze na szybko pokonywanych zakrętach - jest dość stabilne, ale lubi podskakiwać, Oczywiście, ma się na myśli w pełni standartową komplektację zawieszenia. Układ jezdny jest też dość awaryjny i wymaga stałej kontroli wszystkich segmentów. Jednak tak jak i w wypadku z silnikiem - to prosta i łatwa w obsłudze konstrukca.
Jedyny mankament - szerokie przednie słupki, ale po przyzwyczajeniu się nie sprawiają większych kłopotów. Po zy tym wszystko jest w porządku. W swoim aucie mam problem z manualną regulacją zewnętrznych lusterek - pokrętła nie są specjalnie precyzyjne i wygodne.
Ergonomia wnętrza jest bardzo dobra - centralny panel i wszystkie jego pokrętła są ustawione w zasięgu ręki, a wskaźniki są czytelne. Odpowienie miejsce za kierownicą odnajdują nawet wyżsi kierowcy, a fotele są dość wygodne. Jedyne mankamenty to oświetlenie wskaźników - troszku za słabe; no i te manualne regulatory lusterek.
Naprawdę dobra wentylacja - szybko odparowuje wszystkie szyby, a zimą już po kilku minutach we wnętrzu jest ciepło. Nawiew jest jak dobry odkurzacz - mocny, ale też głośny, szczególnie na najwyższych pozycjach.
Przestrzeń dla pasażerów i miejsce w "skrzyni" zadziwiły - nawet z pełnym kompletem podrużujących (5 osób) wszyskim starczyło miejsca. O pakowności bagażnika upewniłem się, przewożąc dwa komplety kół bez składania tylnych siedzeń.
Przy jeździe z prędkością powyżej 120 km/h we wnętrzu staje się naprawdę głośno - słychać warkot diesla na wysokich obrotach i opływ powietrza. Kilka decybeli dostarcza też dmuchawa.
Co do zużycia paliwa, to wynik jest naprawdę godny uwagi i z całą pewnością spodoba się tym, kto lubi oszczędną jazdę - auto jest powolne, ale ekonomiczne. Tak jak i przesiadka z toyoty na vw, tak i wizyta w serwisie zrobiła na mnie wrażenie - w odróżnieniu od japońskich samochodów, volskwagen jest naprawdę tańszy w obsłudze i może się pochwalić szeroką paletą i ceną części zamiennych. Chociaż nie jest ona aż taka wielka, jak to niektórzy twierdzą - dobre i jakościowe części jak i remont też mają swoją cenę.
U nas na Litwie Volkswageny utrzymują pozycję lidera na rynku aut używanych, w szczególności to Golfy, Passaty, rzadziej - VW Vento. W porownaniu z autami francuskimi czy japońskimi tego samego rocznika są drogie - przedewszystki dla tego, że ich eksploatacja jest tańsza. Właśnie dla tego stosunek ceny i jakości, a raczej ceny i ceny eksploatacji jest całkiem dobry.
Co do drobiazgów, to tutaj chyba wszystko zależy od konkretnego samochodu. W moim jest ich sporo i czasami potrafią zepsuć humor. Ceny wymiany były nizkie, ale czasami trzeba było długo szukać zamiennika na złomowiskach (nie ma w sprzedaży). Do drobiazgów wypadałoby też zaliczyć oba pęknięte przednie stabilizatory i wymianę dwóch tylnych amortyzatorów.
Technicznie autko dość sprawnie przeżyło zimę, czego nie mogę powiedzieć o karoserii - wszędobylska rdza jest już prawie nie do zatrzymania. Na dzień dzisiejszy autko czeka werdyktu od blacharza.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 D 64KM 47kW [l/100km]

5,9