Ocena kierowcy - Volvo 340 Sedan

Swanty; swanty[at]tlen.pl, 19 lat temu
Rok produkcji 1983
Volvo 340 Sedan 1.4 63KM 46kW 1982-1985 - Oceń swoje auto
PRzejechałem nim przez ostatnie pół roku ok. 13.000km i jestem bardzo zadowolony. Lubię go tak, że mógłbym w ogóle nie wysiadać ;-) Nie spodziewajmy się jednak cudów, w 20-letnim aucie będzię się co jakiś czas coś kończyć. Jak mówią jednak w Jednym Klubie: Volvo sie nie psuje, tylko zużywa :-)
Niestety posiadam najsłabszą wersję, na jednogardzielowym gaźniku Solex. Z samym kierowcą na pokładzie jeszcze jakoś "ciągnie", ale zapakowanie go np 5 dorosłymi osobami sprawia, że można zapomniać, co oznacza słowo "przyspieszenie". Być może wersje na Weberze (dwugardzielowym) są ciut żwawsze. Warto zadbać o układ zapłonowy. Dobre świece i przewody WN. Kultura pracy sporo zyskuje.
Tutaj nic się nie zmieniło. Tylko II wchodzi z lekkim "chrupnięciem". Bardzo brakuje V!!
Dodatkowo
Małe płukanie ukł. chłodzącego połączone z wymianą termostatu załatwiło sprawę. Rozgrzewa się expresowo i grzeje jak dziki. Dmuchawa jest dość głośna na II i III biegu.
Tutaj się nic (tfu tfu) nie zmieniło ;-)
Zdecydowanie ciszy w kabinie nie pomaga nieszczelny wydech (spawany we własnym garażu). Poza tym jadąc słyszę nad uchem szum przez uszczelkę lewych drzwi.
Przy lekkiej nodze można zejść do 8l/100km w trasie. Przy trochę cięższej spali 9-9,6l/100km. Po mieście (niewielkie miasto= krótkie dystanse= pół drogi niedogrzany) 9,5-12l/100km. Przykł. ceny rzeczy, które wymieniałem: termostat 22pln; filtr oleju (Filtron) 22pln; filtr powietrza (Filtron) 25pln; kpl. świec (NGK) 28pln; kable WN (Bosh) 78pln; kopółka 22pln; palec rozdz. 8pln; klocki ham. (chyba Delfi) 60pln;
Nadal jestem zadowolony. Wydatki chyba jeszcze nie przekroczyły 1000 (no może nie licząc nowych felg i opon, ale to moja prywatna fanaberia :-)
Zakamieniony zaworek nagrzewnicy. Dobre płukanie i jest jak nowy. Nie działa światło w bagażniku, nie mam patentu na włącznik.
Niestety najpoważniejszym problemem nadal jest rdza. Newralgicznym miejscem (poza wymienionymi wyżej) jest okolica kielicha kolumny Mc´Persona (mam już tam niezłą dziurę- z tego, co się zorientowałem, to typowie miejsce)
Volvo 340 Sedan