Ocena kierowcy - Volvo 740 Kombi

Silnik 2.3 16V 156KM 115kW
Rok produkcji 1988
Okres użytkowania: 5 lat
Volvo 740 Kombi 2.3 16V 156KM 115kW 1988-1991 - Oceń swoje auto
Inne : Bezawaryjność, komfort i całokształt.
Auto z charakterem i niewiarygodnie trwałe. Miałem wcześniej między innymi Mercedesa W124, który słynie z długowieczności, ale przy Volvo wypada jak jakaś chińska podróbka. 740 jest po prostu niezniszczalne. Miałem wypadek z Vectrą, wymusiła pierwszeństwo i wjechałem w jej bok. U mnie połamany grill i stłuczony reflektor, a chłodnica nawet nie draśnięta, Vectra miała urwane prawe przednie zawieszenie, oderwany z mocowań silnik, słupek i drzwi wbite do połowy fotela kierowcy, a sam kierowca z poważnymi obrażeniami w szpitalu. Ja tylko sińce od pasów bezpieczeństwa. Oczywiście wróciłem autem do domu bez problemu, Vectrę ciężko było nawet wtoczyć na lawetę.
Silnik jest starą konstrukcją i to się czuje. Nie pracuje aksamitnie, jak nowoczesne silniki, nie jest idealnie cichy, ani nie ciągnie w całym zakresie obrotów, ale jest dosyć elastyczny, bardziej niż typowe 16V, wydaje się mocniejszy niż na papierze i co najważniejsze, jest absolutnie bezproblemowy. Wymieniam olej, filtry, rozrząd, świece itp. zgodnie z planem, nic więcej przez 200 tysięcy robić nie trzeba było.
Chodzi ciężko i twardo, ale poza tym bez zastrzeżeń. Nie da się pomylić biegów, nie ma żadnych problemów z wrzucaniem. Tylko daleko jej do delikatności typowej dla współczesnych autek.
Zawieszenie miękkie i bardzo komfortowe, nie nadaje się do agresywnej jazdy. Absolutnie niewiarygodna zwrotność, auto zawraca na raz tam, gdzie normalny wpółczesny mały kompakt ledwo na 3 daje radę.
Ideał, chyba pod tym względem 740-tka nie ma sobie równych.
Perfekcja. Wszystko pod ręką, nacisk na użyteczność. Zero zbędnych wodotrysków. Przyciski i pokrętła tak wielkie, że nawet ręką w gipsie nie ma problemów z obsługa - sprawdzone :-)
Rewelacja. Po pięciu minutach od uruchomienia silnika przy -20 stopniach w aucie jest GORĄCO. A to wielkie kombi i jest co ogrzewać, nie jak w małym golfiku.
Bagażnik - istny hangar. Z przodu można wręcz leżeć. Jedynie pasażerowie z tyłu mogą nieco narzekać, jeśli kierowca jest wysoki. Ale w porządku. Wybitnie wygodne fotele, poza jakąkolwiek konkurencją.
Stare auto, duży przebieg, kanciasta buda, mało nowoczesna konstrukcja. Do 120 jest znośnie, powyżej robi się głośno.
Pali dużo, bez dyskusji. Ceny części i serwisu są śmieszne po prostu - nawet polonez jest droższy. Tylko elementy typowe dla silnika 16-zaworowego potrafią kosztować dużo więcej, ale to wyjątek.
Wypas. Bez wątpienia najlepsze auto jakie miałem i jakim kiedykolwiek miałem okazję jechać.
Ideał. Przez pięć lat spalone kilka żarówek podświetlenia wskaźników i ułamana końcówka wydechu - z długiego S zrobiło mi się krótkie I :-) Poza tym podsufitka jest w kiepskim stanie i się odkleja, ale to tak od kupna. Mnie nie przeszkadza.
Nic. Zero jakiejkolwiek awarii, zero niepokojących symptomów, czy choćby drobnych usterek. Wsiadam, jadę, wysiadam i tak codziennie, czy upał, czy mróz. Mimo 22 lat na aucie nie ma śladu rdzy, nigdzie. Nawet odpryski lakieru po kamieniach nie rdzewieją.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 2.3 16V 156KM 115kW [l/100km]

12,2