Ocena kierowcy - Volvo XC70 II Kombi

Piotr, 6 lat temu
Silnik 3.0 T6 304KM 224kW
Rok produkcji 2010
Volvo XC70 II Kombi 3.0 T6 304KM 224kW 2009-2013 - Oceń swoje auto
Inne : Pozycja za kierownicą - spodziewałem się pozycji za kierownicą jak w terenówce, a jest znacznie niższa i bardzo komfortowa.
Auto od lat mi się podobało z wyglądu ale nigdy nim nie jeździłem. Przesiadłem się z mniejszych modeli Volvo, wcześniej jeżdziłem Passatami, Octavią ale jakiekolwiek porównania nie maja sensu. XC70 to odrębna kategoria - wyposażenie, jakość materiałów, precyzja wykonania, komfort jazdy i ergonomia, dynamika i kultura pracy silnika i skrzyni biegów,przestrzeń w środku, pozycja za kierownicą... i wiele innych cech, które sprawiają, że jak raz wsiądziesz do tego auta, nie zechcesz innego.
6 cylindrów, szmer pod maska i lekki pomruk gdy chcesz pojechać szybciej - muzyka dla uszu
Nie jest to demon szybkości ale i auto nie ma zacięcia sportowego, generalnie zmiana biegów jest niemal nieodczuwalna. Jedyny moment, w którym czuć, że skrzynia zaspała to dodanie gazu po mocniejszym przyhamowaniu. Zdarza się, że skrzynka zrzuci jeden bieg za daleko i gdy chcesz przyspieszyć lekko szarpnie. Mam dwa mniejsze Volvo z automatami (ON i Pb) i oba miały tą sama manierę. Poza tym drobiazgiem skrzynia pracuje aksamitnie.
Po równej drodze auto płynie. Na wybojach jest nieco zbyt sztywne. Mój egzemplarz stoi na 18 calowych obręczach i myślę, że 17 cali rozwiązałoby sprawę drobnych nierówności (studzienek, progów itp). Ogólnie nie ma rozczarowania choć spodziewałem się nieco więcej.
Ładna, zdrowa, ponadczasowa. auto ma 7 lat i śladów korozji, zadrapań itp. Blachy są nieco grubsze i sztywniejsze niż np. w V50. Elementy plastikowe mają tendencję do odklejania się, chyba lepiej byłoby gdyby były na jakieś plastikowe klipsy wpinane w nadwozie.
Lusterka mają duży martwy kąt i bez BLIS byłoby ciężko w mieście. Masywny słupek przedni też troszkę zasłania ale przy tym gabarycie auta jest dobrze. Wyższa pozycja za kierownica jest miła i troszkę poprawia widoczność.
Style szwedzki - mało guziczków, wszystko uporządkowane i zawsze pod ręką. Ustawienie pozycji za kierownicą zarówno dla niskiej jak i wysokiej osoby nie jest trudne.
Systemy działają, fajna funkcja automatycznej poprawy jakości powietrza. Jedynym mankamentem jest wentylator kabiny, który w wielu egzemplarzach przy niskich temperaturach wydaje nieprzyjemne dzwięki. Spotkałem się z tym już w V40 ale w xc70 próba wymiany tego wentylatora to kwestia rozebrania połowy auta i zakupu specjalnego klucza do demontażu. Mozna oczywiście oczywiście podkręcic audio, które gra fenomenalnie :-)
Więcej niż wystarczająco dużo miejsca. Kazdy bez problemu znajdzie swoja pozycję za kółkiem i na tylnej kanapie.
W środku jest cichutko, silnik benzynowy tylko lekko szumi pod maską. Mały minus za lekkie trzaski plastików w bagażniku (nie mam rolety), jest zima więc to może byc typowe. Latem plastiki powinny byc cichutko.
Spalanie bardzo rozsądne, wiele części zamiennych pasuje od Forda (ta sama płyta podłogowa co S-Max, Galaxy). Oryginalne części lepiej zamawiać w sklepie internetowym w USA niż w serwisie w Polsce - ceny polskich serwisów są kompletnie absurdalne. Przykład : nowa roleta bagażnika (produkowana w Polsce) z przesyłka z USA 800zl , cena w serwisie w Warszawie 1400 zł. Ktoś upadł na głowę.
Oceniam auto używane ale zarówno ceny nowych jak i używanych egzemplarzy są wysokie nawet biorąc pod uwagę wszystkie zalety auta.
auto mam zbyt krótko aby to ocenić - nic jeszcze się nie popsuło
nie mam i oby się nie przytrafiły

Pb - zużycie paliwa dla silnika 3.0 T6 304KM 224kW [l/100km]

13,3