Zwiedzanie Buska-Zdroju i Ponidzia dla zmotoryzowanych. Najciekawsze atrakcje regionu

Zwiedzanie Buska-Zdroju i Ponidzia dla zmotoryzowanych. Najciekawsze atrakcje regionu

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © materiały prasowe
20.12.2023 11:48

Busko-Zdrój to znane polskie uzdrowisko oraz miejscowość turystyczna, której malownicze okolice mają sporo do zaoferowania dla swoich gości. Miasto leży w przepięknym regionie o nazwie Ponidzie, które nie bez powodu nazywane jest "polską Toskanią" – na jego terenie znajdują się liczne wzgórza i pagórki z kolorowymi lasami i polami uprawnymi, poprzecinane meandrującą w dole rzeką Nidą i jej dopływami. To jedno z tych miejsc w naszym kraju, które wyglądają niczym wycięte prosto z pocztówki. Sprawdźmy, jakie oryginalne atrakcje czekają na nas w fascynujących okolicach Buska-Zdroju!

O Busku-Zdroju słów kilka. Dlaczego warto wybrać się do tej niezwykłej miejscowości?

Busko-Zdrój to znane polskie uzdrowisko oraz miejscowość turystyczna, której malownicze okolice mają sporo do zaoferowania dla swoich gości. Miasto leży w przepięknym regionie o nazwie Ponidzie, które nie bez powodu nazywane jest "polską Toskanią" – na jego terenie znajdują się liczne wzgórza i pagórki z kolorowymi lasami i polami uprawnymi, poprzecinane meandrującą w dole rzeką Nidą i jej dopływami. To jedno z tych miejsc w naszym kraju, które wyglądają niczym wycięte prosto z pocztówki. Sprawdźmy, jakie oryginalne atrakcje czekają na nas w fascynujących okolicach Buska-Zdroju!

Na mapie Polski nie brakuje mało znanych miejsc, które wystarczy jednak odwiedzić zaledwie raz, aby całkowicie zatracić się w ich uroku. Jedną z nich jest właśnie Busko-Zdrój – uzdrowisko położone w województwie świętokrzyskim, na terenie historycznej ziemi sandomierskiej. Początki jego istnienia sięgają XII w., kiedy ulokowana została tu osada Bużsk.

Obecnie Busko-Zdrój to jedna z większych miejscowości na Ponidziu – regionie, którego uroki z roku na rok odkrywa coraz więcej turystów. To kraina pełna równin, pagórków, lessowych wąwozów oraz sięgających po sam horyzont zadbanych pól uprawnych i lasów.

Zarówno samo Busko-Zdrój, jak i jego malownicze okolice, obfitują w atrakcje turystyczne oraz miejsca, które idealnie nadają się na wycieczkę samochodową. Aby ją zorganizować, wystarczy wejść na stronę https://www.nocowanie.pl/noclegi/busko_zdroj/, sprawdzić dostępne w miejscowości noclegi i zarezerwować jeden z nich. Busko-Zdrój to idealna baza wypadowa do zwiedzania całego regionu oraz miejsce, z którego dojedziemy autem do wszystkich najważniejszych atrakcji na Ponidziu. Oto trzy, z których warto skorzystać w pierwszej kolejności!

Atrakcje turystyczne magicznego Ponidzia. Tajemnicze Grodzisko Stradów

Ponidzie możemy z powodzeniem zwiedzać samochodem. Pozwoli on komfortowo przemieszczać się na większych i mniejszych odległościach oraz zobaczyć znacznie więcej atrakcyjnych zakątków w ciągu jednego dnia. Podczas jazdy warto skupić się nie tylko na samym celu podróży, lecz także nacieszyć się pięknymi widokami, widocznymi zza okna – Ponidzie słynie z różnokolorowych pól uprawnych, bujnych lasów, rezerwatów przyrody z roślinnością stepową, a także z charakterystycznych dla tego regionu przydrożnych świątek, kapliczek i krzyży.

Najbardziej znaną atrakcją w regionie jest Grodzisko w Stradowie. Znajduje się ono pomiędzy Chrobrzem a Skalbmierzem. Na miejscu dostępny jest parking, na którym można zostawić auto. Tworzą je pozostałości po grodzie plemienia Wiślan, datowanym na VIII-X w. Jest to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, w którym w czasach świetności mogło przebywać nawet kilka tysięcy osób. Grodzisko Stradów leży na wzgórzu, w pobliżu niewielkiej wsi o tej samej nazwie. Z najwyższego jego punktu można podziwiać przepiękne widoki na malownicze krajobrazy Ponidzia. Spoglądając na okolicę z tego miejsca, nie będzie nas już dziwiło określenie "polska Toskania"!

Atrakcje dla aktywnych. Kajakiem po Nidzie i Ponidzie z lotu ptaka

Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu okolic Buska-Zdroju jest rzeka Nida. Jest ona płyta, ciepła i tworzy przepiękne meandry pośród wzgórz, lasów i pól. Rzeka ta, a zwłaszcza jej dwa odcinki źródłowe Biała i Czarna Nida, idealnie nadają się do uprawiania kajakarstwa turystycznego. Osoby nim zainteresowane, znajdą tu łatwe trasy, które mają szansę sprawdzić się także dla początkujących. W regionie działa szereg firm, które organizują profesjonalne spływy kajakowe po Nidzie – jednodniowe, weekendowe, a nawet tygodniowe. Nida świetnie nadaje się także do wypoczynku na świeżym powietrzu – można się w niej kąpać, a także opalać się na piaszczystych brzegach w sezonie letnim.

Szansą na zobaczenie Ponidzia z zupełnie innej perspektywy jest natomiast lot paralotnią lub motolotnią. W tym celu należy wybrać się do oddalonego od Buska-Zdroju o ok. 20 min. drogi samochodem Pińczowa, gdzie działa Aeroklub Regionalny. To właśnie on oferuje loty motolotnią i paralotnią w tandemie – prawdziwą gratkę dla miłośników pięknych widoków w podniebnym wydaniu. To wspaniała przygoda oraz szansa, aby zobaczyć panoramy, które naprawdę zapierają dech w piersiach – Pińczowa, wijącej się w dole rzeki Nidy, kolorowych pól i łąk, a także całą prawdziwie pocztówkową scenerię Ponidzia.

Autor jest dziennikarzem serwisu Nocowanie.pl.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie