Koszty eksploatacji hybryd plug-in 2026. Omoda 9 Super Hybrid vs Volvo XC60 T8
51 824 — tyle nowych aut Polacy zarejestrowali w kwietniu, co dało rekord dla tego miesiąca. Wynik urósł o 10,3% rok do roku, ale spadł o 18,9% wobec wyjątkowo mocnego marca. Najszybciej rosną PHEV (+95,9%) i BEV (+49%), co wyraźnie zmienia strukturę rynku. Największe zmiany widać w strukturze napędów, gdzie PHEV odnotował 95,9% wzrostu (16 491 zarejestrowanych egzemplarzy od początku roku, a w samym kwietniu zarejestrowano 5006 takich pojazdów, co oznacza wzrost o 88% r/r.
Dlaczego TCO PHEV zależy od rekuperacji – i od ładowania
W kwietniu 2026 roku rejestracje hybryd plug-in wzrosły o 109% rok do roku, a liderem sprzedaży wśród PHEV-ów stała się Omoda 9 Super Hybrid (marka Chery/Omoda). Drugie miejsce zajmuje Volvo XC60 Recharge T8 – klasyk rynku premium z 80 km zasięgu EV. Oba modele oferują rekuperację energii hamowania, ale różnią się zarówno filozofią jej wdrożenia, jak i realnym wpływem na całkowity koszt posiadania (TCO). Poniższe tabele pokazują, ile zł rocznie kierowca oszczędza lub traci w zależności od tego, czy ładuje auto i jak intensywnie korzysta z rekuperacji.
Czytaj więcej: Rekordowy kwiecień 2026 - rynek rejestracji nowych samochodów mocno na plus
Przyjęte stawki (kwiecień 2026, regulacje CPN)
Benzyna 95: 6,10 zł/l (średnia max. cena CPN: 5,97–6,23 zł/l) | Diesel: 7,10 zł/l (zakres 6,71–7,87 zł/l) | Prąd domowy (G11): 1,00 zł/kWh (rynek uwolniony 2026; zakres 0,88–1,20) | Publiczna ładowarka AC: 1,80 zł/kWh (ranking marzec 2026)
Całkowity koszt utrzymania samochodu w ciągu 5 lat (100 000 km) – ładujący vs nie-ładujący
Zalozenia: roczny przebieg 20 000 km; scenariusz - ladujacy = 70% km na silniku elektrycznym (ladowanie domowe), 30% na benzynie; nie ladujacy = tryb HEV/spalinowy 100%. Oszczednosci rekuperacji wyliczone jako 15% redukcji energii napedowej w trybie miejskim.
| Kategoria kosztów | Omoda 9 SH (ładujący) | Omoda 9 SH (nie ładujący) | Volvo XC60 T8 (ładujący) | Volvo XC60 T8 (nie ładujący) |
|---|---|---|---|---|
| Cena zakupu (zł) | 219 900 | 219 900 | 269 900 | 269 900 |
| Ubezpieczenie 5 lat* | 32 000 | 32 000 | 42 000 | 42 000 |
| Przeglądy 5 lat | 8 500 | 8 500 | 10 500 | 10 500 |
| Klocki/tarcze 5 lat (rekuperacja – niższe zużycie) | 600 | 1 200 | 700 | 1 300 |
| Paliwo 5 lat (zł) (6,10 zł/l; 30% lub 100% km) | 9 150 (6 000 km × 7,0l) | 85 400 (100 000 km × 7,0l) | 11 800 (6 500 km × 8,0l) | 98 000 (100 000 km × 8,0l) |
| Prąd 5 lat (zł) (domowy 1,00 zł; publiczny 1,80 zł) | 25 200 (14 000 km × 18 kWh × 1,00) | 0 | 17 850 (10 500 km × 17 kWh × 1,00) | 0 |
| Oszczędności rekuperacji 5 lat (est. –15% en. napędowej, ładujący) | – 3 780 | – 2 560 | – 2 680 | – 1 960 |
| SUMA TCO 5 lat (zł) | 291 570 | 344 440 | 350 070 | 419 740 |
| Koszt na 100 km (zł) | 291,6 | 344,4 | 350,1 | 419,7 |
| Oszczędność vs nie-ładujący 5 lat | 52 870 zł (15,4%) | — | 69 670 zł (16,6%) | — |
* Ubezpieczenie szacunkowe OC+AC dla segmentu D SUV 2026; klocki/tarcze – niższe przy rekuperacji (redukcja ok. 50% zużycia mechanicznego wg HELLA/Euro 7 danych). Wartości zaokrąglone do 50 zł.
Koszt przejazdu 100 km – miasto vs trasa vs brak rekuperacji
Porównanie rzeczywistych kosztów przejazdu w zależności od trybu jazdy i dostępu do ładowania. Kolumny Diesel HEV i Benzyna ICE to referencja dla pojazdów bez rekuperacji.
| Scenariusz jazdy | Omoda 9 SH (paliwo+prąd) | Volvo XC60 T8 (paliwo+prąd) | Diesel HEV (ref. bez rekup.) | Benzyna ICE (ref. bez rekup.) |
|---|---|---|---|---|
| Miasto – ładujący (tryb EV 90%, rekup. aktywna) | 3,3 zł/100 km (18 kWh × 0,18 zł) | 6,1 zł/100 km (17 kWh × 0,36 zł) | n/d | 37–42 zł/100 km |
| Miasto – nie ładujący (HEV, brak ładowania) | 33–38 zł/100 km (6,0–6,5 l × 6,10) | 42–52 zł/100 km (7,1–8,5 l × 6,10) | 47–55 zł/100 km (6,6–7,7 l × 7,10) | 37–42 zł/100 km (6,2–6,9 l × 6,10) |
| Trasa ekspresowa (HEV, rekuperacja ograniczona) | 42–50 zł/100 km (7,0 l × 6,10) | 52–61 zł/100 km (8,5–10 l × 6,10) | 49–57 zł/100 km | 49–57 zł/100 km |
| Trasa + publiczna ładowarka AC (1,80 zł/kWh) | 22–28 zł/100 km (70% EV + 30% benzyna) | 28–35 zł/100 km | n/d | 49–57 zł/100 km |
| Oszczędność rekuperacji (vs brak rekuperacji, miasto) | –12% koszt (–4,5 zł/100 km) | –10% koszt (–5 zł/100 km) | 0% (brak rekup.) | 0% (brak rekup.) |
Zużycie paliwa Omody 9: 7,0 l/100 km (CS), 1,7 l/100 km (WLTP blended); Volvo XC60 T8: 8,0–10,0 l/100 km (CS, testy autoGALERIA/Motofakty). Diesel HEV referencja: Toyota Corolla GR Sport 1.8 ~6,6–7,7 l/100 km.
Na co warto zwrócić uwagę?
1. Rekuperacja to realne oszczędności – ale tylko przy ładowaniu. Kierowca Omody 9, który regularnie ładuje auto w domu i jeździ głównie po mieście, po 5 latach wydaje o ponad 52 000 zł mniej niż ten sam kierowca ignorujący gniazdko. W przypadku Volvo XC60 T8 różnica jest jeszcze wyraźniejsza, bo wynosi prawie 70 000 zł w ciągu 5 lat. To więcej niż roczna rata leasingu.
2. Omoda 9 Super Hybrid wygrywa dzięki większej baterii i tańszej cenie zakupu. Zasięg EV 145 km WLTP (realnie ~115 km) pozwala pokryć zdecydowaną większość codziennych dojazdów korzystając wyłącznie z silnika elektrycznego. W mieście koszt przejazdów spada do ok. 3,3 zł/100 km – taniej niż autobus miesięczny rozłożony na km.
3. Volvo XC60 T8 jest droższe w zakupie, ale technologia rekuperacji One Pedal Drive realnie wydłuża żywotność hamulców. Szacunkowe koszty klocków i tarcz są o 40–50% niższe niż w pojazdach spalinowych przy porównywalnym przebiegu.
4. Nie-ładujący PHEV jest gorszy od porównywalnego Diesla. Kierowca Omody 9, który nigdy nie ładuje baterii, płaci 344 440 zł przez 5 lat (kwota całkowita uwzględniająca wartość zakupu) – podczas gdy dobry diesel kompaktowy kosztuje ok. 50 000 zł mniej w eksploatacji. Rekuperacja bez ładowania baterii daje co najwyżej kilka procent oszczędności – nie wystarczy to, by usprawiedliwić dopłatę do PHEV.
5. Ulga hamulcowa = ekologia + portfel. Dane HELLA wskazują, że 80–85% emisji cząstek stałych PM10/PM2.5 pochodzi z hamowania. Rekuperacja redukuje te emisje w ruchu miejskim, a przy okazji obniża koszt serwisu hamulców – to rzadki przypadek, gdy ekologia i ekonomia grają do tej samej bramki.
Dla kogo PHEV z rekuperacją ma sens finansowy w 2026?
Na podstawie powyższych obliczeń PHEV z aktywną rekuperacją i regularnym ładowaniem przynosi największy zwrot dla:
- Dojeżdżających do pracy w mieście (15–80 km dziennie) – codziennie ładujących w domu lub w miejscu pracy;
- Flot firmowych z możliwością instalacji wallboxa (koszt 1 500–3 000 zł jednorazowo);
- Właścicieli instalacji fotowoltaicznej – koszt prądu spada do 0–0,30 zł/kWh, co obniża TCO nawet o dodatkowe 10 000–15 000 zł w ciągu 5 lat;
- NIE dla kierowców jeżdżących wyłącznie trasą bez możliwości ładowania – tam tradycyjny diesel lub HEV będzie tańszy w eksploatacji.
Systemy rekuperacji energii w PHEV – różnice między markami i efektywność miasto vs trasa.
Obliczenia mają charakter poglądowy. Rzeczywiste koszty zależą od indywidualnych nawyków, taryfy energetycznej, lokalizacji i stylu jazdy. Niniejszy artykuł nie stanowi porady finansowej.