Jeep Avenger 1.2 Turbo vs Avenger e-Hybrid – Czy warto dopłacić do małego silnika elektrycznego w aucie miejskim?
Jeep Avenger to jeden z najpopularniejszych miejskich crossoverów w Europie. Pierwotnie miał zdobyć serca wyłącznie fanów elektromobilności, choć polscy kierowcy pokochali go przede wszystkim za wersje wykorzystujące turbodoładowany silnik spalinowy. Sprawdzamy czym różnią się dwa najpopularniejsze warianty oraz czy warto dopłacać do Jeep Avenger e-Hybrid.
Dwa pomysły na miejskiego crossovera: Klasyczna benzyna czy mikrohybryda z automatem?
Jeep Avenger zadebiutował na rynku w 2023 roku i obecnie może pochwalić się mianem najlepiej sprzedającego się auta amerykańskiej marki w Europie. Niemal z miejsca elektryczny Avenger zdołał uzyskać prestiżowy tytuł European Car of the Year 2023, a na najważniejszych rynkach propozycja Jeepa regularnie plasuje się na wysokich pozycjach w rankingach sprzedaży aż do dziś. Sukces miejskiego crossovera ma również dla nas wymiar szczególny, ponieważ model ten produkowany jest w polskiej fabryce koncernu Stellantis w Tychach.
Jeep Avenger jest jednocześnie pierwszym pełnym elektrykiem w gamie amerykańskiego producenta i docelowo to właśnie napęd BEV miał być jedyną dostępną opcją napędową w polskich salonach. Najbardziej problematyczna okazała się być jego cena, która w momencie debiutu wynosiła co najmniej 173 500 zł. Rzeczywistość rynkowa okazała się być także bardziej brutalna od optymistycznych założeń producenta, ponieważ w praktyce Avenger trafiłby do wciąż relatywnie wąskiej grupy kierowców aut elektrycznych, co definitywnie zaprzepaściłoby jego szansę na sukces rynkowy. W konsekwencji Polska – tuż obok Włoch i Hiszpanii – stała się jednym z pierwszych rynków, na które wprowadzono także warianty spalinowe.
Dziś to właśnie tradycyjna wersja spalinowa Avengera oraz zelektryfikowana wersja e-Hybrid stanowią absolutny fundament sprzedaży tego modelu w Polsce, tuż obok pełnoprawnych elektryków. Powód tego sukcesu był bardzo prosty – spalinowy Jeep Avenger został wyceniony w momencie debiutu o ponad 70 tysięcy złotych mniej od wersji BEV, przez co stał się bardzo atrakcyjną cenowo, modną propozycją do zakupu miejskiego crossovera. I to właśnie przed tym dylematem – Jeep Avenger 1.2 Turbo vs e-Hybrid – dziś najczęściej stoją polscy kierowcy, którzy szukają najbardziej optymalnego i efektywnego napędu do miasta.
Anatomia napędów: Co kryje się pod maską obu wersji Avengera?
Na pierwszy rzut oka oba warianty Avengera wyglądają identycznie, natomiast dzieli je kilka zasadniczych różnic – szczególnie z zakresu wsparcia elektrycznego, a także wykorzystywanej skrzyni biegów.
Benzynowy 1.2 Turbo (100 KM, manual) – prostota i klasyczna obsługa
Jeep Avenger w wersji spalinowej bazuje na trzycylindrowym, turbodoładowanym silniku benzynowym o pojemności 1199 cm3. Generuje on moc rzędu 100 KM oraz maksymalny moment obrotowy wynoszący 205 Nm, który dostępny jest od 1750 obr./min. W tej konfiguracji silnik współpracuje wyłącznie z sześciobiegową przekładnią manualną, która przekazuje napęd na przednie koła. Przyspieszenie do setki zajmuje 10,6 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 184 km/h. Tak prosta – a jednocześnie lubiana przez kierowców – konstrukcja sprawiła, że Avenger zachowuje niską masę własną na poziomie 1180 kg.
Najważniejszą zmianą w Jeepie Avengerze po liftingu było wprowadzenie nowego, wspomnianego silnika 1.2 Turbo wykorzystującego łańcuch rozrządu, co pozwoliło rozwiązać część istotnych bolączek wcześniejszych odmian wyposażonych w pasek pracujący w kąpieli olejowej. Zastosowanie wysokociśnieniowego układu wtryskowego działającego pod ciśnieniem 350 barów oraz optymalizacja procesu spalania w cyklu Millera pozwoliły także na zwiększenie kultury pracy silnika, jego sprawności technicznej, a także na wydłużenie okresów międzyprzeglądowych do 2 lat lub 25 000 km. Jeep Avenger 1.2 Turbo jest zatem propozycją dla tych kierowców, którzy cenią sobie klasyczne konstrukcje bez nadmiernego skomplikowania osprzętu.
Napęd 1.2 e-Hybrid (100 KM + 28 KM, automat e-DCS6) – jak naprawdę działa ta hybryda?
Wersja e-Hybrid oznacza Avengera z napędem miękkiej hybrydy, jednak do jej realnego funkcjonowania przejdziemy za chwilę. Pod maską pracuje zmodernizowany, trzycylindrowy silnik spalinowy 1.2 Turbo o mocy 100 KM pracujący w cyklu Millera, który jest wspomagany przez instalację elektryczną 48V. Ważnym elementem całego układu jest silnik elektryczny o mocy 21 kW (około 28 KM), który został bezpośrednio zintegrowany z nową, dwusprzęgłową, 6-biegową automatyczną skrzynią biegów e-DCS6. Łączna moc systemowa układu wynosi 110 KM, a moment obrotowy sięga 205 Nm przy 1750 obr./min. Układ MHEV czerpie energię z kompaktowego akumulatora litowo-jonowego o pojemności 0,9 kWh brutto, umieszczonego pod fotelem kierowcy, dzięki czemu nie wpływa on na ograniczenie przestrzeni na nogi pasażerów z tyłu.
Wielu kierowców jednocześnie zastanawia się, jak działa skrzynia e-DCS6 w Jeepie Avengerze i czym dokładnie to rozwiązanie różni się od klasycznych MHEV-ów. Realnie układ miękkiej hybrydy w Avengerze nie pracuje bowiem tak samo, jak inne znane nam konstrukcje. Dzięki umieszczeniu silnika elektrycznego wewnątrz obudowy dwusprzęgłowej przekładni, Jeep e-Hybrid potrafi jeździć także na samym silniku elektrycznym, co de facto zbliża ten model do rozwiązań znanych z klasycznych HEV-ów. Oczywiście, zasięg w trybie bezemisyjnym jest bardzo ograniczony pojemnością baterii (0,9 kWh brutto) i wynosi około 1 km, natomiast crossover potrafi bez uruchamiania jednostki spalinowej ruszyć z miejsca, powoli pełzać podczas jazdy w korku, a także manewrować wyłącznie na prądzie na ciasnych parkingach.
Pojedynek na drodze: Dynamika, płynność jazdy i zachowanie w mieście
Zwarte nadwozie sprawia, że Avenger świetnie i naturalnie odnajduje się w ciasnych i nierzadko zakorkowanych aglomeracjach.. To, jak ostatecznie będą prezentować się Twoje odczucia z jazdy zależy jednak od tego, jaki silnik wybierzesz w Jeepie Avengerze do miasta.
Jazda w miejskich korkach: Automat e-DCS6 vs manualna skrzynia biegów
Zakorkowane aglomeracje miejskie to pierwsze miejsce, w którym zauważymy największe różnice między Jeepem Avengerem 1.2 Turbo a e-Hybrid. W wariancie spalinowym kierowca zmuszony jest na ciągłą pracę lewą nogą i wykorzystywanie tradycyjnego sprzęgła. Choć sam lewarek 6-biegowej skrzyni manualnej zdaniem kierowców pracuje bardzo precyzyjnie, a sprzęgło nie wymaga “szarpania się” z nim, to wielokrotne wykonywanie takich manewrów w wielogodzinnych korkach jest po prostu męczące. Trzycylindrowy silnik przy ruszaniu z niskich obrotów potrafi ponadto przenieść do kabiny delikatne wibracje, a sam system Start-Stop oparty na klasycznym rozruszniku nie zawsze działa tak dyskretnie, jak byśmy tego chcieli.
Inne wrażenia z jazdy w mieście serwuje nam natomiast odmiana hybrydowa z dwusprzęgłowym automatem. W e-Hybrid ruszanie odbywa się z wykorzystaniem energii elektrycznej, dzięki czemu sam start jest bardzo płynny i bezszelestny, a moment dołączenia do pracy jednostki spalinowej podczas przyspieszania jest niemal niewyczuwalny dla pasażerów. Podczas powolnego toczenia się w korku, silnik benzynowy pozostaje wyłączony, dzięki czemu nie zaznajemy ani nieprzyjemnego drgania, ani nadmiernego hałasu. Przy parkowaniu i precyzyjnych manewrach reakcja na gaz jest natychmiastowa i pozbawiona szarpnięć, dzięki czemu jazda hybrydą w mieście jest przede wszystkim komfortowa i przyjemna.
Reakcja na gaz, turbodziura i wyprzedzanie na trasie
Obecność małego silnika elektrycznego ma także istotne znaczenie dla elastyczności napędu. W tradycyjnym wariancie 1.2 Turbo wciśnięcie gazu z niskich prędkości obrotowych wiąże się z krótką, ale wyczuwalną zwłoką. To z kolei wymusza na kierowcy częstszą redukcję przełożeń przed manewrem wyprzedzania, szczególnie przy prędkościach większych niż te, które notujemy w mieście.
W wersji e-Hybrid zjawisko turbodziury zostało mocno zniwelowane, ponieważ elektryczny silnik generuje moment obrotowy od zerowej prędkości obrotowej, wypełniając lukę w dolnym zakresie obrotomierza. Efektem jest natychmiastowa, liniowa reakcja na gaz – podczas wyprzedzania na drogach krajowych skrzynia hybrydy sprawnie redukuje biegi, a w bogatszych specyfikacjach wyposażenia kierowca może także wspomagać się łopatkami umieszczonymi przy kierownicy.
Realne spalanie: Test na mieście, drodze krajowej i autostradzie
Zgodnie z oficjalnymi danymi producenta, spalinowy Jeep Avenger pali średnio 5,5-5,9 l/100 km w cyklu mieszanym WLTP. Spalanie Jeep Avenger e-Hybrid plasuje się natomiast na poziomie 4,9-5 l/100 km w cyklu mieszanym WLTP, a zatem katalogowo mniej o około 0,6-0,9 l/100 km.
Według raportów użytkowników Autocentrum, średnie zużycie paliwa w przypadku wersji spalinowej wynosi 6,2 l/100 km. Minimalne średnie zużycie paliwa oscyluje wokół 5,9 l/100 km, maksymalne to 7,3 l/100 km, a w przypadku stosowania się do zasad eco-drivingu możemy zejść nawet do 5,4 l/100 km. Kierowcy wskazują, że w mieście średnie spalanie wynosi 7,6 l/100 km, na drogach krajowych 5,2 l/100 km, a na autostradach 6,4 l/100 km.
Co ciekawe, z raportów użytkowników Autocentrum wynika, że wariant hybrydowy pali więcej. Średnie zużycie paliwa wyniosło 6,5 l/100 km, przy czym minimalne oscyluje wokół 6,1 l/100 km, a maksymalne 7,7 l/100 km. Przy jeździe ekologicznej, najniższe średnie pomiary wskazują na 5,7 l/100 km. Biorąc jednak także pod uwagę teksty dziennikarskie, w tym na łamach Nowyosobowy.pl, hybryda wychodzi na prowadzenie szczególnie w miastach. W połączeniu dróg aglomeracji miejskich i podmiejskich, średnie spalanie wyniosło 5,65 l/100 km, a w samym mieście 5,2 l/100 km. Na trasach powiatowych możemy uzyskać wynik średnio 5 l/100 km.
Jeep Avenger z atrakcyjnym finansowaniem: Poznaj ofertę
Koszty zakupu, finansowania i kalkulator opłacalności
Wybór między klasycznym silnikiem 1.2 Turbo a wariantem e-Hybrid wiąże się z dopłatą rzędu 9 950 zł, niezależnie od wybranej wersji wyposażenia. Czy faktycznie warto zainwestować w MHEV?
Różnica w cenie w salonie – za co tak naprawdę dopłacamy w e-Hybrid?
W bazowej wersji wyposażenia Longitude odmiana spalinowa 1.2 Turbo 100 KM kosztuje 113 150 zł, natomiast wariant e-Hybrid oznacza koszt rzędu 123 100 zł. W przypadku bogatszych wersji wyposażenia, ceny prezentują się następująco:
| Wersja | Jeep Avenger 1.2 Turbo | Jeep Avenger 1.2 e-Hybrid |
| Altitude | 122 500 zł | 132 450 zł |
| 85th Anniversary | 129 300 zł | 139 250 zł |
| Summit | 131 850 zł | 141 800 zł |
Różnica cen wynosi zatem 9 950 zł na niekorzyść hybrydy. Musimy jednak pamiętać, że kwota ta obejmuje nie tylko układ elektryczny 48V, ale przede wszystkim 6-biegową, dwusprzęgłową automatyczną skrzynię biegów. Ponadto hybryda we flagowej odmianie Summit zyskuje w standardzie łopatki do zmiany biegów przy kierownicy oraz system półautonomicznej jazdy w korku.
Po ilu kilometrach zwróci się dopłata do hybrydy? (Symulacja kosztów)
Przyjmując do naszej symulacji profil dość typowego kierowcy miejskiego, który rocznie pokonuje 15 000 km w proporcji 70% jazdy po mieście (10 500 km) i 30% w trasie (4 500 km) oraz przykładową cenę benzyny (stawka maksymalna na dzień 25.08.2026 r.) na poziomie 6,57 zł/l, bilans kosztów będzie wyglądać następująco dla Avengera spalinowego:
- Miasto (przy spalaniu 7,6 l/100 km) – 798 litrów
- Trasa (przy spalaniu 5,2 l/100 km) – 234 litry
- Łącznie 1 032 litry paliwa rocznie, co średnio da nam 6 780,24 zł
W przypadku Avengera e-Hybrid, sytuacja jest następująca:
- Miasto (przy spalaniu 5,2 l/100 km) – 546 litrów
- Trasa (przy spalaniu 5 l/100 km) – 225 litrów
- Łącznie 771 litrów paliwa rocznie, co średnio da nam 5 065,47 zł
W takim przypadku roczna oszczędność na paliwie wyniesie 261 litrów, co przy wspomnianej cenie benzyny Pb95 daje oszczędność rzędu 1 714,77 zł rocznie, czyli około 11,43 zł na każde 100 km. Pamiętajmy jednak, że różnica ta może się zmieniać w zależności od tego, jakie realnie trasy pozamiejskie najczęściej pokonujemy.
Tabela porównawcza: Jeep Avenger 1.2 Turbo vs 1.2 e-Hybrid
Sprawdźmy teraz, jak wypadają najważniejsze parametry Jeep Avenger 1.2 Turbo vs e-Hybrid:
| Parametr / Cecha | Jeep Avenger 1.2 Turbo FWD | Jeep Avenger 1.2 e-Hybrid FWD |
| Typ i pojemność silnika | 3-cylindrowy benzynowy Turbo, 1199 cm3 | 3-cylindrowy benzynowy Turbo 1199 cm 3 + elektryczny 48V |
| Moc silnika spalinowego | 100 KM | 100 KM |
| Moc silnika elektrycznego | – | ok. 28 KM |
| Łączna moc systemowa | 100 KM | 110 KM |
| Maksymalny moment obrotowy | 205 Nm | 205 Nm |
| Skrzynia biegów | Manualna 6-biegowa | Automatyczna dwusprzęgłowa, 6-biegowa |
| Rodzaj napędu | Na przednie koła | Na przednie koła |
| Przyspieszenie 0-100 km/h | 10,6 s | 10,4 s |
| Prędkość maksymalna | 184 km/h | 184 km/h |
| Średnie deklarowane zużycie paliwa w cyklu mieszanym WLTP | 5,5-5,9 l/100 km | 4,9-5,0 l/100 km |
| Masa własna | 1180 kg | 1288 kg |
| Pojemność bagażnika (bazowo/po złożeniu siedzeń) | 380 l / 1277 l | 380 l / 1277 l (325 w AWD) |
| Wymiary (długość/szerokość/wysokość) | 4084/1776/1536 mm | 4084/1776/1536 mm |
| Rozstaw osi | 2557 mm | 2557 mm |
| Cena katalogowa dla wersji Longitude | 113 150 zł | 123 100 zł |
Samochody marki Jeep dostępne od ręki: Sprawdź ofertę
Serwis i eksploatacja po latach: Na co uważać i co może się zepsuć?
Decyzja o wyborze konkretnego napędu będzie wiązać się z tym, jak będzie wyglądać serwis Avengera w późniejszych latach. Mimo wyeliminowaniu najważniejszych punktów newralgicznych, istnieje kilka elementów eksploatacyjnych, na które musimy zwrócić uwagę, by cieszyć się nabytkiem przez długie lata.
Obsługa techniczna silnika 1.2 i nowego układu łańcucha rozrządu
Największą zaletą zmodernizowanego Avengera jest zastosowanie wspomnianego układu rozrządu opartego na łańcuchu. W starszych silnikach pasek pracujący w kąpieli olejowej częściej ulegał degradacji, co prowadziło do zatykania pompy olejowej a w najgorszym przypadku groziło zatarciem silnika. Choć obecne rozwiązanie znacznie obniżyło ryzyko awarii i redukuje koszty okresowej obsługi serwisowej to pamiętajmy, że nie jest to lekarstwo na całe zło – wciąż konieczna jest regularna weryfikacja techniczna jego stanu.
Zastosowanie bezpośredniego wtrysku paliwa i turbosprężarki o zmiennej geometrii wymaga także regularnej wymiany oleju silnikowego. Producent co prawda dopuszcza interwały na poziomie 2 lat lub 25 000 km, natomiast zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem jest wymiana oleju co 1 rok lub 15 000 km. W wersjach z manualną skrzynią biegów przy dużych przebiegach naturalnemu zużyciu może ulec także tarcza sprzęgła lub koło dwumasowe, choć jest to zależne od stylu jazdy kierowcy.
Skomplikowanie układu 48V i trwałość dwusprzęgłowej skrzyni e-DCS6
Wariant e-Hybrid naturalnie wprowadza dodatkowe podzespoły, które wymagają uwagi. Pierwszym z nich jest automatyczna skrzynia biegów, która pod względem konstrukcyjnym jest bardziej złożona niż manual. Z tego też względu bardzo ważna pozostaje terminowa wymiana płynu hydraulicznego, ponieważ z reguły serwis automatu pozostaje droższy niż w przypadku klasycznych skrzyń manualnych.
Bateria trakcyjna pracuje w optymalnym buforze ładowania i rozładowywania, a jej niewielkie rozmiary sprawiają, że ewentualna regeneracja lub wymiana po latach będzie nieporównywalnie tańsza niż w przypadku aut hybrydowych plug-in czy pełnych elektryków. Częstsze wykorzystanie hamowania rekuperacyjnego może także ograniczać zużycie hamulców ciernych.
FAQ / Najczęściej zadawane pytania (Sekcja PAA & Fora)
Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące Jeepa Avengera.
Czy Jeep Avenger e-Hybrid może jeździć wyłącznie na silniku elektrycznym?
Tak, choć krótkotrwale i częściowo. Silnik elektryczny zintegrowany ze skrzynią biegów pozwala na poruszanie się wyłącznie na prądzie podczas ruszania, powolnej jazdy w korku oraz manewrowania na parkingu.
Czy Jeep Avenger 1.2 Turbo ma pasek czy łańcuch rozrządu?
Nowy Jeep Avenger z silnikiem 1.2 Turbo posiada teraz łańcuch rozrządu, który zastąpił wcześniej stosowany pasek pracujący w kąpieli olejowej.
Czy w Avengerze e-Hybrid trzeba ładować baterię z gniazdka (Plug-in)?
Nie. Avenger e-Hybrid to hybryda typu Mild Hybrid, która nie posiada dedykowanego gniazda ładowania. Bateria doładowuje się automatycznie podczas hamowania i procesu rekuperacji. Ładowanie z zewnętrznego gniazdka lub wallboxów dotyczy tylko wersji elektrycznej (BEV).
Jaka jest różnica w spalaniu między Avengerem benzynowym a hybrydowym?
Według danych homologacyjnych WLTP różnica w spalaniu między benzynowym a hybrydowym Avengerem wynosi około 0,6-0,9 l/100 km na korzyść hybrydy.
Czy e-Hybrid w Jeepie Avengerze ma automatyczną skrzynię biegów w standardzie?
Tak. Wersja e-Hybrid jest łączona wyłącznie z 6-biegową, dwusprzęgłową przekładnią automatyczną eDCT6. Skrzynia manualna występuje tylko w spalinowym wariancie 1.2 Turbo.
Podsumowanie i werdykt Redakcji Autocentrum.pl: Którą wersję wybrać?
Klasyczny wariant benzynowy 1.2 Turbo ze skrzynią manualną będzie świetnym wyborem dla kierowców poszukującego prostego, lekkiego crossovera za możliwie najniższą kwotę. Sprawdzi się wśród osób mieszkających w mniejszych miejscowościach, osób regularnie pokonujących drogi krajowe i wojewódzkie oraz u tych, którzy preferują tradycyjnego manuala bez dopłaty rzędu 10 tysięcy złotych do zaawansowanej elektroniki.
Natomiast jeśli poszukujesz auta stricte do miasta, Jeep Avenger e-Hybrid to bezdyskusyjny faworyt do ciasnych aglomeracji. Oferuje on płynność ruszania, brak konieczności uporczywego operowania sprzęgłem w korkach, szybką reakcję na gaz i przede wszystkim niższe spalanie w ruchu miejskim. Oczywiście, dopłata do tego wariantu nie zwróci się natychmiast, natomiast wygoda, jaką oferuje MHEV w mieście przynajmniej częściowo uzasadnia dodatkowy koszt, który poniesiemy na start.
Fot: media.stellantis.com