Szukaj

Układ przeciwpoślizgowy DSC i DTC - kiedy włączyć lub wyłączyć
BMW Seria 1 E81/E87 Hatchback 5d E87 1.6 116i 115KM 85kW 2004-2007

Układ DSC zapobiega obracaniu się kół napędowych przy ruszaniu i przyspieszaniu. DSC rozpoznaje również niestabilne stany podczas jazdy, jak np. nadsterowność i podsterowność. W takich przypadkach układ DSC pomaga utrzymać samochód na bezpiecznym kursie redukując moc silnika i hamując poszczególne koła.

Układ DSC jest aktywny po każdym uruchomieniu silnika. DSC obejmuje funkcje DTC (dynamiczna kontrola trakcji) oraz DBC (dynamiczna kontrola hamowania).

DTC jest wariantem DSC tak dostosowanym do szczególnych warunków drogowych, np. nie odśnieżonych nawierzchni jezdni, by zapewnić optymalną siłę pociągową kosztem mniejszej stabilności jazdy.


Jak jeździć zimą?
W poniższych sytuacjach wskazane jest krótkie naciśnięcie przycisku DTC (zapali się lampka kontrolna DTC):
- podczas jazdy na ośnieżonych wzniesieniach, błocie pośniegowym lub na nieodśnieżonych nawierzchniach,
- w celu rozkołysania samochodu, który utknął lub w celu ruszenia z głębokiego śniegu lub luźnego podłoża,
- podczas jazdy z łańcuchami przeciwślizgowymi.

Co tak na prawdę powoduje aktywowanie układu DTC?
Układ ten pozwala na niewielki poślizg kół napędowych przy jednocześnie działającym układzie DSC. Układ DTC ma dwa podstawowe zastosowania. Pierwsze, zimą (w powyższych przypadkach) zalecane jest włączenie DTC ponieważ podczas jazdy w głębokim śniegu lub ruszania z parkingu niewielki uślizg kół (buksowanie) poprawia trakcję. Drugie zastosowanie to bardziej sportowa jazda przy jednoczesnej kontroli stabilności. Aktywny DTC pozwala doświadczonym kierowcom na kontrolowane poślizgi (drift).

Możliwe jest także całkowite wyłączenie układu DSC (wraz z DTC). W tym celu należy przytrzymać wciśnięty przycisk DTC przez co najmniej 3 sekundy (zapali się lampka kontrolna prezentująca trójkąt ostrzegawczy otoczony strzałką). Od tej chwili, aż do następnego uruchomienia silnika, działania stabilizujące i wspomagające siłę pociągową nie będą przeprowadzane - samochód znajduje się w pełnej kontroli kierowcy.

Komentarze

to jest pomieszanie z poplątaniem tzw. czeski film- nikt nic nie nie wie
Odpowiedz
suma sumarum jak jezdzic zima ? sam juz nie wiem
Odpowiedz
Jak jedziesz na ośnieżonej drodze, to nie musisz zmieniać nic, chyba że chcesz się pobawić i polatać lekko bokami (auto fajnie ratuje jak przesadzisz), albo auto zaczyna ci się dławić i nie chce dalej jechać wtedy możesz włączyć DTC.
Jak chcesz ruszyć na ośnieżonej drodze/podjeździe lepiej włącz od razu DTC i jak stara szkoła uczy próbuj ruszyć z 2 biegu.
Jak chcesz sprawdzić swoje umiejętności na pustym parkingu to przytrzymaj przycisk DTC dopóki na liczniku nie pojawi ci się trójkąt z wykrzyknikiem i strzałką wokół (wtedy nie masz żadnej kontroli trakcji i jesteś zdany na siebie).
Odpowiedz
BMW Seria 1 E81/E87 Hatchback 5d E87