Ocena kierowcy - Alfa Romeo 147 Hatchback

Marcuss85, 12 lat temu
Silnik 1.9 16V JTD 140KM 103kW
Rok produkcji 2003
Alfa Romeo 147 Hatchback 1.9 16V JTD 140KM 103kW 2003-2005 - Oceń swoje auto
Silnik : Żwawy i oszczędny. No i przede wszystkim bezawaryjny.
Nie warto wierzyć w mity o Alfach, czasy usterkowych samochodów włoskiej marki już dawno się skończyły.
Silnik pracuje równiutko, ciągnie od samego dołu, jak dla mnie idealny do tego samochodu. Bardzo ekonomiczny przy umiejętnej jeździe( trasa 4,8l, miasto 5,8l- 7l). Samochód stoi na dworze i nawet w zimie odpala bezproblemowo.
Sześciobiegowa, nic nie haczy, chodzi lekko. Według mnie dobrze zestopniowana.
Mam zamontowane sportowe zawieszenie Powertech. Trzyma się drogi pięknie, ale na naszych drogach w dłuższych trasach potrafi denerwować. Z trwałością nie jest źle.
Lusterka trochę za małe, no i ta tylna szybka. Ale czego się nie robi dla wyglądu:)
Mi pasuje wszystko. Wszystkie przyciski na swoim miejscu. Fotel kierowcy posiada dużą możliwość regulacji, również kierownica regulowana w dwóch płaszczyznach pomaga w dobraniu odpowiedniej pozycji.
W zimie grzeje sprawnie. Trochę w letnie upały klimatyzacja niedomaga.
Nie posiadam dzieci więc dla mnie bajka. Wożenia dzieci z tyłu jeszcze nie testowałem więc nie wiem czy marudzą i płaczą:)
Mam porównanie z Audi A4 TDI i Leonem TDI, silnik według mnie w Alfie słychać ciszej wewnątrz, szum toczenia podobny jak w innych samochodach.
Jeśli chodzi o spalanie to jestem w szoku, nie spodziewałem się, że będzie tak niskie. Trasa nawet ok 4,8l miasto w zależności czy trzymam nerwy na wodzy od ok. 5,8 do 7 litrów. Przy pełnej prędkości ok 8,5l. Ceny części są w podobnych cenach samochodów niemieckich producentów o podobnym zaawansowaniu technicznym. Jeśli stosuje się części (głównie zawieszenie) renomowanych producentów, to ogólnie nie ma problemów z samochodem.
Miałem możliwość wyboru Alfy 147 z 140 konnym silnikiem diesla w pełnej opcji, a Seata Leona z przestarzałym pompowtryskiem i w wersji z szybami na korbkę i w dodatku starszego. Postanowiłem nie wierzyć w obiegowe opinie ludzi którzy nigdy nie jeździli tymi samochodami i zaryzykować, póki co po 2 latach jestem bardzo zadowolony.
Przez 2 lata eksploatacji, dwie usterki pierwsza to padnięty akumulator. Druga to świecąca się kontrolka airbagów. Powód przetarł się przewód po siedzeniem pasażera, 15 mniut roboty i po sprawie.
Padło mi sprzęgło na trasie. Ale to bardziej wina mojej niedbałości niż samochodu.

On - zużycie paliwa dla silnika 1.9 16V JTD 140KM 103kW [l/100km]

5,9