Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 I Sedan

wesolatempra@wp.pl, 16 lat temu
Silnik 1.8 16V T.S. 144KM 106kW
Rok produkcji 1998
Alfa Romeo 156 I Sedan 1.8 16V T.S. 144KM 106kW 1997-2003 - Oceń swoje auto
Inne : To jak ciężko jest mi z niego wysiąść ;)
Układ elektryczny : Niedziałające żarówki przedniego pozycyjnego, nagminnie nie działają, lepiej za często nie zmieniać, bo zaczniemy czuć to w kieszeni.
Układ hamulcowy : Jeśli masz jeszcze tarcze niewentylowane z przodu, przy najbliższej okazji zmień je na inne - nie przegrzeją się tak szybko ;)
Zawieszenie : Przód (cały ok. 2tys. zł) i tył (cały ok. 1,5tys. zł) - nie jeździć brutalnie po bardziej dziurawych jezdniach! Normalnie wytrzyma w Polsce ok. 40´000km, nie omijając dziur szybciej...
Jak dla mnie jest to świetny samochód. Ma charakter - usportowiony. Jest autem pięknym i nienaładowanym elektroniką myślącą za kierowcę. Polecam dla kierowców aktywnie jeżdżących.
silnik pracuje w sposób specyficzny, mi to odpowiada. Rozwija moc harmonijnie, jest przyjemnie wysokoobrotowy (nie umiera na dole, szaleje bez końca na górze)
Dobra zmiana biegów, wygodnie ustawiony lewarek, podobno słaba wytrzymałość przy brutalnym traktowaniu. Wsteczny nie zawsze wejdzie za pierwszym razem ;)
Rewelacja. Prowadzi się cudownie, bardzo stabilna, bardzo przewidywalna. Bije wiele aut konkurencji m.in, BMW 3. Przy okazji zapewnia dobry komfort. Jak się płaci za wielowahaczówkę to można wymagać ;)
Bez zarzutu. Małe boczne lusterka są zaskakująco wydajne.
Wszystko na swoim miejscu, bardzo wygodne, bardzo poręczne. Obsługa bardzo łatwa i instynktowna. Przycisków tylko tyle co trzeba, ani jednego więcej.
Bardzo dobrze ogrzewa, klima działa bez zarzutu. Idealnie sprawdza się w trasie - jest cudowna.
Jako kierowca mam dokładnie tyle co trzeba (mierzę 1,8m). Z tyłu pasażerowie wyżsi ode mnie mają niewygodnie.
Naprawdę dobre wyciszenie szumów. Jednostka napędowa jest słyszalna, dźwięk przyjemny, niezbyt głośny.
Auto pali rozsądne ilości paliwa - adekwatnie do rozwijanych prędkości. Podczas szybkiej jazdy pustą autostradą, przy prędkościach 200-220 spala ok. 13l. Po mieście 10-11 W trasie 8,5-10 Auto wymaga starannej obsługi, która nie należy do najtańszych. Jeśli zaniedbamy samochód, przywrócenie dawnego blasku będzie kosztowne. Jak na klasę premium, auto jest tanie w eksploatacji, jak na zwykłą klasę średnią, jest zdecydowanie kosztowna.
Cena zakupu jest bardzo niska... ale koszty eksploatacji to już nie promocja - warto o tym pamiętać. Jest to auto dużo fajniejsze w eksploatacji od np. Vectry, ale utrzymanie będzie droższe.
Auto czasem kaprysi... Często nie kontaktują, bądź przepalają się żarówki przednich świateł pozycyjnych. AR ma tu własny wynalazek, zwykła żarówka bez drobnych modyfikacji nie wejdzie. Czasem coś brzęczy, do auta trzeba się przyzwyczaić, bo zachowuje się w sposób czasem dość osobliwy. Po przyzwyczajeniu, to nie przeszkadza.
Póki co zaliczyłem jedno trafienie lewym przednim kołem w większą diurwę, co skutkowało wymianą obu wahaczy z lewej strony, drążka kierowniczego i ustawienie geometrii. Razem prawie tysiąc złotych. Poza tym żadnych przygód. Z opinii znawców marki, poważne usterki są efektem niewłaściwej eksploatacji, lub (nawet częściej) zaniedbań serwisowych. Auto jest stworzone do szybkiej sportowej jazdy, ale nie do zarzynania. Poza tym o tą Włoszkę trzeba dbać - jak o kobietę - inaczej marudzi i żąda coraz więcej...

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V T.S. 144KM 106kW [l/100km]

9,4