Ocena kierowcy - Alfa Romeo 156 I Sedan

xd, 14 lat temu
Silnik 1.8 16V T.S. 144KM 106kW
Rok produkcji 2000
Alfa Romeo 156 I Sedan 1.8 16V T.S. 144KM 106kW 1997-2003 - Oceń swoje auto
Jak na te 144 KM auto ociężałe, trzeba wysoko kręcić, poniżej 4000 rpm nie ma co zaczynać rozmowy, a poniżej 2500 to w ogóle nie jedzie. Jak chcesz cieszyć się przyspieszeniem to niestety robi się wir w baku (wiem - Alfy nie kupuje się dla oszczędności, ale bez przesady). Moc dopiero ujawnia się na trasie.
Żeby na dwójce auto przyspieszało, trzeba jedynkę długo ciągnąć - kiepsko zestopniowana skrzynia. Trójka zaczyna \"żyć\" też nie w prędkościach miejskich. Mało precyzyjny wsteczny - czasem wejdzie, czasem nie (w ASO powiedzieli że tutaj tak po prostu jest).
Ogólnie OK, prowadzi się dobrze, zawieszenie nie jest za miękkie (preferuję twardsze auta, mimo naszych dziurawych ciągów masy bitumicznej, zwanych potocznie drogami). Lecz charakterystyka pracy zawieszenia zdecydowanie inna niż w znanych mi niemieckich autach klasy GTI. Alfa jest ciut bardziej \"nerwowa\", lecz nie jest źle.
W środku całkiem wygodne, choć mnie osobiście w tych skądinąd fajnie wyglądających fotelach po dłuższej trasie boli kość ogonowa. Ładna sylwetka, ten duży spojler bagażnikowy wydaje się może przesadzony, ale trzeba przyznać że b. ładnie uzupełnia całość. Projekt deski rozdzielczej też b. ładny i zarazem całkiem ergonomiczny (może poza przyciskami ukrytymi za kierownicą z lewej strony - jasność podświetlenia i przełącznik mały przebieg/temperatura zewn.). Skandalicznie mało zwrotne, nie mogli qrcze dodać jeszcze choć pół obrotu kierą w każdą stronę?
Wydajna wentylacja i klimatyzacja (mam klimę pół-automata), dobry i prosty wynalazek to otwory nawiewu z tyłu.
Bagażnik dla małżeństwa z choć jednym dzieckiem fatalny, b. mało ustawny, płytki i jeszcze obniżający się wgłąb.
Ceny w ASO z kosmosu. Jeśli nie ASO, to trzeba znaleźć fachmana z pasją. Auto trudne w naprawach.
Sporo szczegółów mogło być zaprojektowane prościej (może to moje skrzywienie po autach z niemieckim rodowodem).
Jak na 9-letnie auto nie jest źle, lecz mogłoby być lepiej.

Pb - zużycie paliwa dla silnika 1.8 16V T.S. 144KM 106kW [l/100km]

8,8